Zavrieť

Porady

zmena/oprava spoluvlastnickeho podielu k spolocnym priestorom

zdravim poradaci
potreboval by som radu ohladne spoluvlastnickych podielov v bytovom dome(15 bytov plus nebytove priestory)...
znalec sa povodne prepocital a kataster zapisal vsetky byty a nebytove priestory so zlymi spoluvlastnickymi podielmi na zaklade znaleckeho posudku,a zmluv o prevode vl.prava
po roku nas bytova sprava upozornila na chybu, vypracoval sa novy znalecky posudok, podla ktoreho sa budu prevadzat dalsie priestory a samozrejme treba zosuladit na katastri pravny stav a skutocny stav uz predanych bytov,
kataster to nechce riesit v ramci opravy chyb podla §59 ods1a kat.z., argumentuje ze to konanie sa vztahuje ina na ich chyby,
zmenu na katastri zapisu iba na zaklade "inominatnej zmluvy" a inak nie
poradte mi prosim ako to riesit, dohodou vsetkych vlastnikov o zmene spoluvlastnickych podielov na zaklade noveho znaleckeho posudku? alebo inak?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Myslím, že tu ide o také opravy, ktoré menia vlastníctvo - pozri ods. 4 v § 59:
    (4) Oprava chýb v katastrálnom operáte nemá vplyv na vznik, zmenu ani na zánik práv k nehnuteľnostiam; to neplatí, ak ide o opravu podľa § 59 ods. 1 písm. a) a § 78 ods. 1.

    Poznám prípad, keď to kataster zapísal na návrh prevádzajúceho - podľa § 59 ods. 1 - že zle opísali údaje do zmlúv z nejakých listinných dokladov.
    Ak vám nechcú uznať revíziu znaleckého posudku, musia s tým súhlasiť všetci vlastníci, ktorí podiely nadobudli v dobrej viere. To sa robí inominantnou (nepomenovanou) zmluvou. Aj takú ceremóniu som už zažila.

    Najlepšie je poradiť sa priamo na vašom kastri, aby vám to prešlo a aby ste nerobili niečo zbytočne.

    svetlik je offline (nepripojený) svetlik

    svetlik
    Mária27 Pozri príspevok
    Myslím, že tu ide o také opravy, ktoré menia vlastníctvo - pozri ods. 4 v § 59:
    (4) Oprava chýb v katastrálnom operáte nemá vplyv na vznik, zmenu ani na zánik práv k nehnuteľnostiam; to neplatí, ak ide o opravu podľa § 59 ods. 1 písm. a) a § 78 ods. 1.

    Poznám prípad, keď to kataster zapísal na návrh prevádzajúceho - podľa § 59 ods. 1 - že zle opísali údaje do zmlúv z nejakých listinných dokladov.
    Ak vám nechcú uznať revíziu znaleckého posudku, musia s tým súhlasiť všetci vlastníci, ktorí podiely nadobudli v dobrej viere. To sa robí inominantnou (nepomenovanou) zmluvou. Aj takú ceremóniu som už zažila.

    Najlepšie je poradiť sa priamo na vašom kastri, aby vám to prešlo a aby ste nerobili niečo zbytočne.
    ja v podstate suhlasim, ale s opravou podla § 59, neviem neviem (hoci so sprava to iny "zakon"), moj osobny nazor poriesit zmluvou za ucasti vestkych (ak sa najde blbecek, wow) o novom "rozdeleni" spoluvlastnickych podielov. GL

    korenko je offline (nepripojený) korenko

    korenko
    rozpraval som so sefkou pravneho odelenia katastra, chcu to riesit inominatnou zmluvou..., lenze ja viem min, o dvoch vlastnikoch ktori to podpisat nebudu chciet, hoci podiely sa zvysia v ich prospech, jednoducho tomu nerozumeju a vidia vtom podvod
    podla mna to by sa to mohlo riesit podla §59, je tam rozpor s inou listinou a prizvali by si ako ucastnikov vsetkych vlastnikov, takto sa obavam ze to bude neriesitelne

    zmena/oprava spoluvlastnickeho podielu k spolocnym priestorom

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.