Zavrieť

Porady

materská - surne

[FONT='Tahoma','sans-serif']Dobry deň, 24.04. som nastupila na matersku. Pred nastupom som bola zamestnana a dobrovolne nem poistenie som si začala platit neskoro /nestihla som 270 dni/, ale v januari som prerusila poistenie /§ 26 ods. 3 zak o SP/, takže podla mojich info, by malo byt rozhodujuce obdobie pre určenie vymeriavacieho zakladu mesiac predchadzajuci mesiacu nastupu na matersku dovolenku. Naviac moj zamestnavatel nesidli v meste mojho bydliska, takže pobocka sociálnej poistovne, ktorá rozhodnutie vydala, ani nevie to tom, že si platim dobrovolne poistenie a pobočka v sídle moho bydliska nevie o prerušeni poistenia. Socialna poistovna mi vymedzila rozhodujuce obdobie minuly rok je to správne? Oplati sa podat odvolanie? Lehota na odvolanie mi beži :-( Ďakujem za reakciu[/FONT]
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    brčko je offline (nepripojený) brčko

    brčko
    neoplatí, pozri § 54 ods.5 Zákon o sociálnom poistení.

    Zo zamestnania je tvoje RO predch.kalend.rok, je to správne. (to prerušenie platilo cca do r.2006, no ani vtedy neplatilo, že RO bol predch.kalend.mesiac)

    A ak z DNP nesplníš podmienku aspon 270dní v posledných dvoch rokoch pred pôrodom, tak nemá význam sa baviť o RO z DNP, ked nárok na materské z DNP žiadny nevznikne.
    Naposledy upravil brčko : 11.05.09 at 16:05

    lydiack je offline (nepripojený) lydiack

    lydiack
    vie niekto poradit ci sa do doby nemocenskeho poistenia 270 dni zapocitava aj doba zamestnania v zahranici konkretne v anglicku?

    brčko je offline (nepripojený) brčko

    brčko
    lydiack Pozri príspevok
    vie niekto poradit ci sa do doby nemocenskeho poistenia 270 dni zapocitava aj doba zamestnania v zahranici konkretne v anglicku?
    áno, pozri napr. tu:
    http://www.socpoist.sk/poradna-pre-eu/1232s?prm2=29253
    už čoskoro mamičkou :) andrea palcova
    Budete si musieť vybaviť formulár E 104 Formulár - je potvrdením o úhrne období poistenia, zamestnania alebo bydliska – nemocenské poistenie. Vydáva Sociálna poisťovňa pre prípad, že osoba nespĺňa podmienku doby poistenia v jednom členskom štáte EU, pripočítajú sa jej doby poistenia v iných členských štátoch. Princíp spočítania dôb poistení je jednou zo základných princípov koordinácie systému sociálneho zabezpečenia v EU.

    vychádza to z ustanovení článku 18 nariadenia Rady (EHS) č. 1408/71 o uplatňovaní systémov sociálneho zabezpečenia na zamestnancov, samostatne zárobkovo činné osoby a ich rodinných príslušníkov, ktorí sa pohybujú v rámci spoločenstva a článkov 15 a 16 nariadenia Rady (EHS) č. 574/72 ustanovujúceho postup pri vykonávaní nariadenia Rady (EHS) č. 1408/71, ak na nadobudnutie, zachovanie alebo znovunadobudnutie nároku na peňažné dávky v prípade choroby a materstva v Slovenskej republike je potrebná určitá doba poistenia, Sociálna poisťovňa zohľadní v potrebnom rozsahu doby poistenia dosiahnuté podľa predpisov iného členského štátu tak, akoby boli dobami poistenia podľa právnych predpisov Slovenskej republiky.

    Vo Vašom prípade sa v prípade potreby zohľadní doba poistenia v Anglicku. Formulár E104 Vám vyplní príslušná inštitúcia v Anglicku, alebo o to môže požiadať priamo sociálna poisťovňa.

    Nájdete o tom informácie na stránke: euroinfo.gov.sk - žijeme v EÚ - pobyt v EÚ - formuláre EU a administratívne postupy.

    Ja osobne by som ešte zavolala do sociálnej poisťovne a informovala sa u nich ako postupovať. V Bratislave mi zatiaľ vždy ochotne odpovedali na môj problém, keďže aj ja som si riešila materskú. Tak veľa šťastia

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.