Zavrieť

Porady

Starobný dôchodok a PN

Dobrý večer, chcela by som poradiť ohľadom nároku na nemocenské v danom prípade: moja bývala kolegyna od 01.12.2013 požiadala o starobný dochodok, ale po dohode zostava v pracovnom pomere až do konca januara 2014. Koncom februára 2014 ju čaka planovana operácia. Chcela by som sa spytať ako by to bolo s prípadnou PN u starobného dochodcu, keby išla na PN po skončení pracovného pomeru v ochrannej lehote? Myslím, že dobrovoľné poistenie v jej prípade nie je možné, ale ak sa mýlim prosím opravte ma. Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Pozri § 32 odst. 4 Zákona o sociálnom poistení

    (4) Plynutie ochrannej lehoty sa skončí, ak neuplynula skôr, dňom, v ktorom poistencovi
    a) vzniklo nemocenské poistenie,
    b) vznikol nárok na výplatu starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku alebo invalidného dôchodku.
    magdalenaa To teda znamená, že by mala ísť na PN ešte keď bude zamestnaná, najneskor 31.01.14?
    Ona si platila aj DNP presne neviem aké obdobie, ale myslím že to bolo ešte v r. 2012, ale uvažovala znovu o poistení v balíku. Ale dochodcovia sú z toho vylúčení, neviem či to platí aj pre pracujúcich. Ďakujem za upresnenie.
    Mária27 to by bolo najistejšie

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    No, práveže poznám prípad, keď starobná dôchodkyňa čerpala takto PN (síce celý čas tŕpla, či jej dávky nevezmú, ale nevzali.).
    Znenie zákona totiž hovorí, že sa plynutie lehoty skončí v deň, keď vznikne nárok na výplatu starobného dôchodku. V tomto prípade však nárok na výplatu dôchodku počas ochrannej lehoty nevznikne, lebo dôchodok sa už vypláca.

    Starobný dôchodok a PN

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.