Zavrieť

Porady

prerušenie živnosti a podanie daňového priznania

Ahojte poraďáci!

Chcem Vás poprosiť o radu pri vypĺňaní môjho daň.priznania. V apríli r. 2006 som prerušila živnosť z dôvodu nástupu na mat.dovolenku, a t.č. poberám len rodičovský príspevok. V januári 2007 mi boli uhradené príjmy, ktoré som "vykonala" ešte v roku 2006 a nemala som ich zarátané v príjmoch r. 2006, a takisto som v roku 2007 uhradila zdravotnej poisťovni ich vyčíslený nedoplatok. Ide mi o to, či si mám zúčtovať v peňažnom denníku príjem v roku 2007 a výdavok v roku 2007, a uviesť to do výkazu a následne do daňového priznania alebo ??? neviem. Mám ešte príjmy z dohôd o vykonaní práce, kde som zaplatila aj zrážkovú daň, ktorú vlastne teraz v daň.priznaní budem chcieť vrátiť späť, ale to vysporiadam v rámci závislej činnosti.

VOPRED ĎAKUJEM PEKNE ZA VAŠE ODPOVEDE
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    zuzanakalafusova Pozri príspevok
    Ahojte poraďáci!

    Chcem Vás poprosiť o radu pri vypĺňaní môjho daň.priznania. V apríli r. 2006 som prerušila živnosť z dôvodu nástupu na mat.dovolenku, a t.č. poberám len rodičovský príspevok. V januári 2007 mi boli uhradené príjmy, ktoré som "vykonala" ešte v roku 2006 a nemala som ich zarátané v príjmoch r. 2006, a takisto som v roku 2007 uhradila zdravotnej poisťovni ich vyčíslený nedoplatok. Ide mi o to, či si mám zúčtovať v peňažnom denníku príjem v roku 2007 a výdavok v roku 2007, a uviesť to do výkazu a následne do daňového priznania alebo ??? neviem. Mám ešte príjmy z dohôd o vykonaní práce, kde som zaplatila aj zrážkovú daň, ktorú vlastne teraz v daň.priznaní budem chcieť vrátiť späť, ale to vysporiadam v rámci závislej činnosti.

    VOPRED ĎAKUJEM PEKNE ZA VAŠE ODPOVEDE
    Ak si v r.2006 prerušila živnosť, tak pri podávaní daňového priznania za rok 2006 si mala postupovať v súlade s § 17 zákona o dani z príjmov. Teda v daňovom priznaní si mala upraviť základ dane o svoje pohľadávky (neuhradené do dňa prerušenia) a neuhradené záväzky.
    V r. 2007 nie si účtovnou jednotkou (prerušená živnosť) teda nemáš čo účtovať do peňažného denníka, ale mala by si podať dodatočné priznanie za rok 2006.
    Ak máš príjem z dohôd to samozrejme vysporiadáš v rámci riadneho daňového priznania za rok 2007.
    Príjmy a výdavky upravujúce ZD som v rámci priznania za r. 2006 vysporiadala, ale doslovne napíšem, že príjem mám z MBI, je to príjem hrubý bez dane a robený na zmluvu (prepoistenie do inej zdrav.poisťovne) a tento príjem mi bol dodatočne vyplatený, a takisto uhradený nedoplatok do zdr.poisťovne som zaplatila až v máji 2007, o ktorom som v roku 2006 ani nevedela. Takže mi ide o príjem a výdavok, o ktorom som v r. 2006 ani "nechyrovala".

    vrabcak je offline (nepripojený) vrabcak

    vrabcak
    ak živnostník prerušil živnosť k 1. 3. 2007, je fa z 22. 2. 2007 (ORANGE - obdobie 20. 02. - 19. 3. 07) neuhradeným záväzkom o ktorý je potrebné upraviť ZD?

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    vrabcak Pozri príspevok
    ak živnostník prerušil živnosť k 1. 3. 2007, je fa z 22. 2. 2007 (ORANGE - obdobie 20. 02. - 19. 3. 07) neuhradeným záväzkom o ktorý je potrebné upraviť ZD?
    Áno je. Uvedie sa na r. 41 daňového priznania. Pozri § 17 ZoDP.

    vrabcak je offline (nepripojený) vrabcak

    vrabcak
    mám k tomuto ešte jeden dotaz: pohyby na podnikateľskom účte po prerušení živnosti budú nedaňové? vďaka za trpezlivosť

    prerušenie živnosti a podanie daňového priznania

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.