Zavrieť

Porady

Zodpovednosť

Ahojte, potrebovala by som poradiť-usmerniť, som zamestnaná v jednej firme, kde pracujem ako mzdová účtovníčka. Doteraz to fungovalo tak, že pokiaľ bolo treba niečo na SP a ZP (okrem výkazov., prihlášok, odhlášok bežných vecí týkajuch sa miezd) podpísať chodival somnou vždy konatel prip. jeho poverený zástupca. Od júla mi chcú vybaviť splnomocnenie na základe ktorého firmu vo veciach v styku so SP a ZP budem zastupovať ja. Vyplýva mi z toho neaké riziko príp. pokuty ktorými by som bola sankciovaná ja ako osoba? Nerada by som spôsobila sama sebe problémy. dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

    VERONIKA6
    Sylvi Pozri príspevok
    Ahojte, potrebovala by som poradiť-usmerniť, som zamestnaná v jednej firme, kde pracujem ako mzdová účtovníčka. Doteraz to fungovalo tak, že pokiaľ bolo treba niečo na SP a ZP (okrem výkazov., prihlášok, odhlášok bežných vecí týkajuch sa miezd) podpísať chodival somnou vždy konatel prip. jeho poverený zástupca. Od júla mi chcú vybaviť splnomocnenie na základe ktorého firmu vo veciach v styku so SP a ZP budem zastupovať ja. Vyplýva mi z toho neaké riziko príp. pokuty ktorými by som bola sankciovaná ja ako osoba? Nerada by som spôsobila sama sebe problémy. dakujem
    Určite Ti z toho žiadne riziko nehrozí. Robíš to predsa Ty a konateľa nie je potrebné za každým ťahať so sebou.

    Laguna13 je offline (nepripojený) Laguna13

    Milované Božie dieťa Laguna13
    Nemyslím. Akurát budeš vo svojej činnosti slobodnejšia. Za firmu naďalej zodpovedá konateľ.

    VieraPopluharova je offline (nepripojený) VieraPopluharova

    VieraPopluharova
    Sylvi Pozri príspevok
    Ahojte, potrebovala by som poradiť-usmerniť, som zamestnaná v jednej firme, kde pracujem ako mzdová účtovníčka. Doteraz to fungovalo tak, že pokiaľ bolo treba niečo na SP a ZP (okrem výkazov., prihlášok, odhlášok bežných vecí týkajuch sa miezd) podpísať chodival somnou vždy konatel prip. jeho poverený zástupca. Od júla mi chcú vybaviť splnomocnenie na základe ktorého firmu vo veciach v styku so SP a ZP budem zastupovať ja. Vyplýva mi z toho neaké riziko príp. pokuty ktorými by som bola sankciovaná ja ako osoba? Nerada by som spôsobila sama sebe problémy. dakujem
    Nuž ak v tom splnomocnení budeš mať i , že si zodpovedná, tak Ti môžu zosobniť sankcie a odporučala by som TI, tak ako si napr. platia vodiči poistné za škodu spôsobenú zamestnávateľovi, tak existuje poistné i pre účtovníkov, len musíš zajsť do poisťovne, potom ak budeš mať splnomocnenie od vedenia, aby si si vedela vybrať produkt, ktorý Ti bude vyhovovať a hlavne, ak sa niečo stalo zaplatila by to za Teba poisťovňa.Ja som tak bola splnomocnená v jednej firme v ktorej som pracovala a platila som si to.Mala som jeden problem , ktorý zamestnávateľ chcel dať dokonca na súd, pravdepodobne by to prehral, ale poisťovňa to za mňa zaplatila a mala som pokoj.

    Sylvi je offline (nepripojený) Sylvi

    mzdár začiatočník Sylvi
    dakujem za odpovede, Vieri ale sankciovať ma asi firma môže bez ohľadu na to či budem firmou splnomocnená na zastupovanie firm. v SP a ZP. Ale dakujem za radu.

    Laguna13 je offline (nepripojený) Laguna13

    Milované Božie dieťa Laguna13
    Ja si len neviem predstaviť za čo konkrétne by Ťa mali sankcionovať. Veď nemusíš aj tak nič robiť bez vedomia konateľov. Vždy ich môžeš o všetkom informovať.

    Sylvi je offline (nepripojený) Sylvi

    mzdár začiatočník Sylvi
    Ja nehovorim ze ma budu sankciovať, mna zaujimalo hlavne to ci sa pre mna nieco meni ako zamestnanca z pohladu zodpovednosti potom co budem splnomocnennou osobou pre styk s ZP a SP.

    Hansa je offline (nepripojený) Hansa

    Hansa
    Sylvi Pozri príspevok
    Ja nehovorim ze ma budu sankciovať, mna zaujimalo hlavne to ci sa pre mna nieco meni ako zamestnanca z pohladu zodpovednosti potom co budem splnomocnennou osobou pre styk s ZP a SP.
    - treba podávať výkazy a zasielať platby na ZP a SP včas. Aj na DÚ ak robíš aj tieto činnosti.

    Inak ako už bolo povedané, celá zodpovednosť zostáva naďalej na konateľovi.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.