Zavrieť

Porady

Doplatenie DPH pri neplatcovi DPH v občianskom združení

Dobrý deň,
rada by som sa opýtala, v marci minulého roku sme zo zahraničia (ČR) kúpili tovar za sumu, ktora neprevyšovala sumu, ktorá podľa § 7 zakona o DPH je potrebna k registracii na DPH. Nie sme platcami DPH, nevykazujeme zisk a sme občianske združenie.
Tovar nám bol vyfaktúrovany bez DPH. Teraz nam prišla od dodávateľa výzva, aby sme DPH doplatili. V zákone je uvedené:

Podla § 11 zakona o DPH
(4) Nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného členského štátu nie je predmetom dane, ak
b) nadobúdateľom je zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom a ktorá nie je registrovaná pre daň podľa § 7, alebo ...

Moja otázla teda je, musíme toto DPH danej firme doplatiť? Podľa zákona tomu rozumiem, že nie, ale na druhej strane - kto ho potom zaplatí??

Ďakujem veľmi pekne za radu!!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    JH3 je offline (nepripojený) JH3

    JH3
    Pozrite sa na faktúru, ktorú ste dostali s tovarom pri nákupe zo zahraničia (ČR) - máte tam uvedené Vaše IČ DPH? Pokiaľ ste neuviedli pre dodávateľa z ČR Vaše IČ DPH (podľa Vami uvedených údajov IČ DPH nemáte), mal Vám dodávateľ v ČR vyfakturovať tovar aj s českou DPH.
    Kaja Mihalovičová Dobry den, dakujem za odpoved! Ano, uz som to konzultovala s pravnikom a povedal mi v principe toto iste, ze pokial mame na fakture uvedene nase fakturacne udaje a konecnu sumu, tak ceska firma nema pravo od nas pozadovat dodatocne doplatenie.

    Doplatenie DPH pri neplatcovi DPH v občianskom združení

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.