Zavrieť

Porady

Prenajom - manzelia

Dobry den,
mam takyto problem. Vlastnime rodinny dom, v ktorom na poschodi prenajimame 2 izby ako kancelarie. Dom manzel nadobudol pred uzavretim manzelstva, takze v katastri je pisany ako vlastnik iba on. Mozeme tieto kancelarie prenajimat spolocne ako manzelia a tym padom si aj rozdelit prijmy do nasich DP?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    KATIE79 Pozri príspevok
    Dobry den,
    mam takyto problem. Vlastnime rodinny dom, v ktorom na poschodi prenajimame 2 izby ako kancelarie. Dom manzel nadobudol pred uzavretim manzelstva, takze v katastri je pisany ako vlastnik iba on. Mozeme tieto kancelarie prenajimat spolocne ako manzelia a tym padom si aj rozdelit prijmy do nasich DP?
    Myslím si, že nie. Totiž nejde o spoločné vlastníctvo. Ale počkajme na názor ostatných.

    JankaO je offline (nepripojený) JankaO

    JankaO
    Prenajímať môže aj nájomca, ak sa tak s prenajímateľom dohodnú. Čiže ináč povedané, manžel, nech prenajme za nejakú sumu napr: 1,- Sk Vám a potom Vy môžte prenajať jednu kanceláriu. V konečnom dôsledku to vyjde na rovnako.
    snáď milá osôbka Ingrid Ondruskova
    Ja mám zase iný problém: spočne vlastním s manželom rod.dom, v ktorom má aj sídlo firmy /" v obývačke/.Okrem toho len ja sama vlastním rodičovský dom, ktorý má garáž a v tej garaži má manžel malý sklad.Vrámci optimalizácie zákl.dane, môžem mu tú garáž prenajať s ročným prenájmom napr.30.000,-Sk? Ak áno, ja to musím odaniť? Viem, že bola nejaká rozumná hranica, kedy sa ešte odaniť nemuselo....

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Ingrid Ondruskova Pozri príspevok
    Ja mám zase iný problém: spočne vlastním s manželom rod.dom, v ktorom má aj sídlo firmy /" v obývačke/.Okrem toho len ja sama vlastním rodičovský dom, ktorý má garáž a v tej garaži má manžel malý sklad.Vrámci optimalizácie zákl.dane, môžem mu tú garáž prenajať s ročným prenájmom napr.30.000,-Sk? Ak áno, ja to musím odaniť? Viem, že bola nejaká rozumná hranica, kedy sa ešte odaniť nemuselo....
    AK príjem z prenájmu nepresiahne 5x životného minima ( v roku 2008 niečo cez 49 tisíc), tak ten príjem nepodlieha dani.

    Oprava viď nižšie. Uviedol som nesprávny údaj, nakoľko asi pred hodinkou som robil takýto nájom u manželov na majetok v BSM, a hlave mi ostal dvojnásobok sumy. Ďakujem za upozornenie.
    Naposledy upravil Zoltán Kovács : 26.01.09 at 19:05

    JankaO je offline (nepripojený) JankaO

    JankaO
    smith Pozri príspevok
    AK príjem z prenájmu nepresiahne 5x životného minima ( v roku 2008 niečo cez 49 tisíc), tak ten príjem nepodlieha dani.
    5x životné minimum je 25 650,- Sk - oslobodené od dane
    snáď milá osôbka Ingrid Ondruskova
    JankaO Pozri príspevok
    5x životné minimum je 25 650,- Sk - oslobodené od dane
    Budem súhlasiť s touto sumou, lebo niečo sa mi marí, že za rok 2007 to bolo cca 23.000,-Sk, ešte jedna doplňujúca otázka-som žienka na rodičovskej
    dovolenke /mesačne poberám 4.800,-Sk/, ak urobím ročnú zmluvu s manželom na ten prenájom garáže v čiastke 25.000,-Sk bude "ohrozený" môj rodič.príspevok?

    JankaO je offline (nepripojený) JankaO

    JankaO
    Ingrid Ondruskova Pozri príspevok
    Budem súhlasiť s touto sumou, lebo niečo sa mi marí, že za rok 2007 to bolo cca 23.000,-Sk, ešte jedna doplňujúca otázka-som žienka na rodičovskej
    dovolenke /mesačne poberám 4.800,-Sk/, ak urobím ročnú zmluvu s manželom na ten prenájom garáže v čiastke 25.000,-Sk budem "ohrozený" môj rodič.príspevok?
    Nie. Ešte stojí za pozornosť fakt, že ak príjmy sú menej ako 1/2 nezdaniteľnej časti ZD čo je cca tých 49000,- Sk ako písal smith, tak nie je povinnosť podať DP
    snáď milá osôbka Ingrid Ondruskova
    Oceňujem aj ten fakt, tých 49.000,-Sk, stojí to za úvahu...túto hranicu väčšinou sa snažia dodržať dôchodcovia, ktorí si zarábajú popri dôchodku napr. na dohodu a ak za rok 2008 im bolo na daniach strhnutých napr. 7.000,-Sk, tak majú nárok na návratku, pretože príjmy do hranice cca 49.000,-Sk nepodliehajú dani z príjmu....
    Naposledy upravil Ingrid Ondruskova : 26.01.09 at 19:24

    Lianka je offline (nepripojený) Lianka

    žena, matka, samoživiteľka... ...viac Lianka
    Asi mi to dnes nemysli... Prosim, kde tu (alebo inde?) je spomenute, ze manzelia vlastniaci nehnutelnost a majuci prijmy z prenajmu, sa mozu dohodnut, v akom pomere si rozdelia prijmy a vydavky? (Manzelia maju byt v BSM a pravdepodobne si budu uplatnovat pausalne vydavky.)

    (16) Hnuteľné veci a nehnuteľnosti v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov, ktoré využívajú na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov podľa odsekov 1 až 3 obaja manželia, zahrnie do obchodného majetku jeden z manželov. Výdavky súvisiace s využívaním týchto hnuteľných vecí a nehnuteľností sa rozdelia medzi oboch manželov v pomere, v akom ich využívajú pri svojej činnosti; v takomto pomere sa rozdelí aj príjem z ich predaja.
    http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-d...-2009-a.html#6

    Lianka je offline (nepripojený) Lianka

    žena, matka, samoživiteľka... ...viac Lianka
    posuvam

    Lianka Pozri príspevok
    Asi mi to dnes nemysli... Prosim, kde tu (alebo inde?) je spomenute, ze manzelia vlastniaci nehnutelnost a majuci prijmy z prenajmu, sa mozu dohodnut, v akom pomere si rozdelia prijmy a vydavky? (Manzelia maju byt v BSM a pravdepodobne si budu uplatnovat pausalne vydavky.)

    (16) Hnuteľné veci a nehnuteľnosti v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov, ktoré využívajú na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov podľa odsekov 1 až 3 obaja manželia, zahrnie do obchodného majetku jeden z manželov. Výdavky súvisiace s využívaním týchto hnuteľných vecí a nehnuteľností sa rozdelia medzi oboch manželov v pomere, v akom ich využívajú pri svojej činnosti; v takomto pomere sa rozdelí aj príjem z ich predaja.
    http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-d...-2009-a.html#6
    Je tam zmienka len o prijmoch z predaja, nie prijmoch z prenajmu. Neda sa povedat, ktory z nich majetok vyuziva - fyzicky ani jeden z nich, nakolko ho prenajali tretej osobe. Prijem z prenajmu (a k tomu prisluchajuce vydavky) si chce v plnej vyske uplatnovat len manzelka.

    Mária.K. je offline (nepripojený) Mária.K.

    Mária.K.
    Lianka Pozri príspevok
    posuvam



    Je tam zmienka len o prijmoch z predaja, nie prijmoch z prenajmu. Neda sa povedat, ktory z nich majetok vyuziva - fyzicky ani jeden z nich, nakolko ho prenajali tretej osobe. Prijem z prenajmu (a k tomu prisluchajuce vydavky) si chce v plnej vyske uplatnovat len manzelka.
    O delení príjmov a výdavkov v prípade, že príjmy plynú manželom z prenájmu nehnuteľnosti patriacej do bezpodielového spoluvlastníctva hovorí § 4 ods. 8 ZDP:
    (8) Príjmy uvedené v § 6 ods. 3, § 7 a 8, ktoré plynú manželom z ich bezpodielového spoluvlastníctva, sa zahŕňajú do základu dane v rovnakom pomere u každého z nich, ak sa nedohodnú inak; v tom istom pomere sa zahŕňajú do základu dane výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie alebo udržanie týchto príjmov.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.