Zavrieť

Porady

rozdielne danove a uctovne odpisy

Dobry vecer. Potrebujem pomoc.
V januari sme kupili auto v hodnote 924 433,- zaradila som ho v tejto hodnote na 022/042. V novembri sme ho predali. Vyradila som ho v zostatkovej hodnote 688 484,- a to takto 541/082 a 082/022. Fakturovali sme 550 000,- na 641. Tymto padom sa mi ale nerovnaju odpisy danove a uctovne. Je to tym, ze mi chyba nejaky zapis? Danove odpisy mi vychadzaju nejakych 720 tis. Vie mi niekto pomoct?
Usporiadat
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

macecha Pozri príspevok
Dobry vecer. Potrebujem pomoc.
V januari sme kupili auto v hodnote 924 433,- zaradila som ho v tejto hodnote na 022/042. V novembri sme ho predali. Vyradila som ho v zostatkovej hodnote 688 484,- a to takto 541/082 a 082/022. Fakturovali sme 550 000,- na 641. Tymto padom sa mi ale nerovnaju odpisy danove a uctovne. Je to tym, ze mi chyba nejaky zapis? Danove odpisy mi vychadzaju nejakych 720 tis. Vie mi niekto pomoct?
Tie čísla mi akosi nesedia... Ale keď ste auto kúpili aj predali v tom istom roku, tak nemáte nárok na daňové odpisy.
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

Ak ste auto kupili aj predali v r. 2008, nemate nárok na daňové odpisy(tak ako píše Anja111, ale ...
daňová zostatková cena bude daňovým výdavkom.

Tiež mi tie čísla "nepasujú".

Ak doplníš viac informácii .... kedy auto kúpene, kedy predané, koľko mesiacov sa účtovne odpisovalo, ako si prišla na to, že daňové odpisy maš 720 000,- .... nájde sa aj správna odpoveď.
0 0
Kristina27 Kristina27

Kristina27 je offline (nepripojený) Kristina27

Len sa chcem uistiť:

PÚ - účtujem mesačne účtovné odpisy,
rozdiel medzi ÚO a DO - o ten upravujem základ dane v DP?

Vďaka!
0 0
optimistka optimistka

optimistka je offline (nepripojený) optimistka

optimistka
ak máš UO väčšie ako DO = PP k ZD r.150 DP
ak máš UO menšie ako DO = OP od ZD na r.250 DP
taktiež je to dôvod pre účtovanie odloženej dane
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
optimistka Pozri príspevok
ak máš UO väčšie ako DO = PP k ZD r.150 DP
ak máš UO menšie ako DO = OP od ZD na r.250 DP
taktiež je to dôvod pre účtovanie odloženej dane
Kto má povinnosť účtovať o odloženej dane?

Ak moje vedomosti ma neklamú, tak iba účtovná jednotka, ktorá má povinnosť auditu. Keď sa mýlim opravte ma.
0 0
optimistka optimistka

optimistka je offline (nepripojený) optimistka

optimistka
o odloženej dani povinne účtuje účtovná jednotka ktorá má povinosť overovania účtovnej závierky auditorom podľa § 19 zákona o účtovníctve, ostatné účtovné jednotky účtujú o odloženej dani podľa rozhodnutia účtovnej jednotky
zadávateľka nehovorí o tom pre akú účtovnú jednotku potrebuje informáciu
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

optimistka Pozri príspevok
ak máš UO väčšie ako DO = PP k ZD r.150 DP
ak máš UO menšie ako DO = OP od ZD na r.250 DP
taktiež je to dôvod pre účtovanie odloženej dane
Zoltán Kovács Pozri príspevok
Kto má povinnosť účtovať o odloženej dane?

Ak moje vedomosti ma neklamú, tak iba účtovná jednotka, ktorá má povinnosť auditu. Keď sa mýlim opravte ma.
Obidvaja máte pravdu.
Účtovna jednotka s povinnosťou auditu, ale aj po zániku povinnosti auditu účtuje o odloženej dani povinne.
Ostatné účtovné jednotky môžu účtovať dobrovoľne podľa vlastného rozhodnutia.
§ 10
(5) Účtovanie o odloženej dani z príjmov sa vzťahuje na účtovné jednotky, ktoré majú povinnosť podľa § 19 zákona a o odloženej dani z príjmov účtujú aj po zániku povinnosti podľa § 19 zákona. V ostatných účtovných jednotkách sa o odloženej dani z príjmov môže účtovať podľa rozhodnutia účtovnej jednotky.
1 0
mimika mimika

mimika je offline (nepripojený) mimika

Dobrý večer, vedel by mi niekto ,prosím, po lopate vysvetliť, ak mám účtovné odisy za auto v roku 2011 vo výške 2328 Eur a daňové odpisy vo výške 2900 Eur, ako, v akej výške a kde konkrétne v DP to vyrovnám? Nejako som to nenašla.
Ďakujem pekne
0 0
ingak ingak

ingak je offline (nepripojený) ingak

http://www.porada.sk/t181577-odpisy-...ml#post1950534

skus pozriet tam sme to rozoberali...
0 0
mimika mimika

mimika je offline (nepripojený) mimika

ďakujem za link, ale ja mam JU. Neporadí niekto:-)
0 0
ingak ingak

ingak je offline (nepripojený) ingak

Ak JU tak skus tuto temu:

http://www.porada.sk/t182937-uctovne-a-danove-odpisy.html

http://www.porada.sk/t155570-p2-odpis.html
http://www.porada.sk/t181029-odpisy-v-ju.html


mimika Pozri príspevok
ďakujem za link, ale ja mam JU. Neporadí niekto:-)
Naposledy upravil ingak : 16.02.12 at 09:00
0 0
zuzanna zuzanna

zuzanna je offline (nepripojený) zuzanna

prosim vas ako zaokruhlujem účtovné odpisy mam zaradený automobil kúpeny v 03/2011 v OC 11.325,- EUR účtovné odpisy účtujem v sume 235,94 od 03/2011 neviete mi poradiť či sa zaokruhľujú na celé eura alebo na centy prosim
0 0
tinaM tinaM

tinaM je offline (nepripojený) tinaM

zuzanna Pozri príspevok
prosim vas ako zaokruhlujem účtovné odpisy mam zaradený automobil kúpeny v 03/2011 v OC 11.325,- EUR účtovné odpisy účtujem v sume 235,94 od 03/2011 neviete mi poradiť či sa zaokruhľujú na celé eura alebo na centy prosim
Zákon o dani z príjmov § 26:
(10) Mesačný odpis vypočítaný podľa odsekov 6, 7 a 8 sa zaokrúhľuje na celé eurá nahor.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
zuzanna Pozri príspevok
prosim vas ako zaokruhlujem účtovné odpisy mam zaradený automobil kúpeny v 03/2011 v OC 11.325,- EUR účtovné odpisy účtujem v sume 235,94 od 03/2011 neviete mi poradiť či sa zaokruhľujú na celé eura alebo na centy prosim
Tak to my netušíme, ako to máš zaokrúhľovať.
V JU podľa http://www.porada.sk/t38186-postupy-...-1-2012-a.html

§ 20
Odpisovanie dlhodobého majetku

(2) Dlhodobý nehmotný majetok a dlhodobý hmotný majetok sa odpisuje na základe odpisového plánu, v ktorom sa uvádza aj spôsob zaokrúhľovania odpisov.
A v PU podľa http://www.porada.sk/t18282-postupy-...01-2012-a.html
§ 20
Odpisovanie dlhodobého majetku
(8) Účtovné odpisy sa účtujú v prospech účtu účtovej skupiny 07 – Oprávky k dlhodobému nehmotnému majetku a účtovej skupiny 08 – Oprávky k dlhodobému hmotnému majetku a na ťarchu účtu 551 – Odpisy dlhodobého nehmotného majetku a dlhodobého hmotného majetku. Spôsob zaokrúhlenia odpisov sa uvádza v odpisovom pláne.
1 0
zuzanna zuzanna

zuzanna je offline (nepripojený) zuzanna

takze mozem na dve desatinne miesta ak to stanovime v odpisovom plane
0 0
zuzanna zuzanna

zuzanna je offline (nepripojený) zuzanna

prosim ked sme v 07/2011 kupili auto ktore budeme odpisovat 4 roky mozem zauctovat uctovny odpis v roku 2011 v celej 1/4 tine alebo musim len za pol. roka a upravit v danovom priznani prosim ja by som zauctovala OC je 10000 tak 1/4 v sume 2500 priamo 551/082 a nic neupravovala mozem prosim????
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
nemôžeš
0 0
zuzanna zuzanna

zuzanna je offline (nepripojený) zuzanna

zuzanna Pozri príspevok
prosim ked sme v 07/2011 kupili auto ktore budeme odpisovat 4 roky mozem zauctovat uctovny odpis v roku 2011 v celej 1/4 tine alebo musim len za pol. roka a upravit v danovom priznani prosim ja by som zauctovala OC je 10000 tak 1/4 v sume 2500 priamo 551/082 a nic neupravovala mozem prosim????
kejka takze musim takto

zaúčtovať účtovný odpis vo výške 208,33 za mesiace 07-12/2011
a potom rozdiel medzi 2500 DO - 1249,98 ÚC = 1.150,02 znížit v DP a musím potom účtovať o odloženej dani???
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
zuzanna Pozri príspevok
kejka takze musim takto

zaúčtovať účtovný odpis vo výške 208,33 za mesiace 07-12/2011
a potom rozdiel medzi 2500 DO - 1249,98 ÚC = 1.150,02 znížit v DP a musím potom účtovať o odloženej dani???
daj si do smernice zaokrúhľovanie na celé EUR
zaúčtuješ 1250 EUR alebo 6*208 EUR, alebo 6*209 EUR - to je rozhodnutie firmy, odpisový plán a rozdiel uvedieš v DPPO na str.2
UO aj DO zapíšeš do tab. B na str.4
o odloženej dani nie si povinná účtovať, kedže nemáš povinnosť auditu.
0 0
zuzanna zuzanna

zuzanna je offline (nepripojený) zuzanna

KEJKA Pozri príspevok
daj si do smernice zaokrúhľovanie na celé EUR
zaúčtuješ 1250 EUR alebo 6*208 EUR, alebo 6*209 EUR - to je rozhodnutie firmy, odpisový plán a rozdiel uvedieš v DPPO na str.2
UO aj DO zapíšeš do tab. B na str.4
o odloženej dani nie si povinná účtovať, kedže nemáš povinnosť auditu.
ved fakt nemozem zauctovat cely danovy odpis v 1/4tine rocne este to je do roku 2011 ked to dam do odpisoveho planu ze DO sa budu rovnat UO??? robia to tak skoro vsetky uctovnicky
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať