Zavrieť

Porady

Nákup v ČR

Som fyzická osoba živnostník, plátca DPH. Chcem si kúpiť v Čechách fotoaparát na podnikanie. Ako si to mám účtovať? Môžem uplatniť DPH zaplatenú v ČR u mňa ako odpočet DPH na vstupe?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    liveman1 Pozri príspevok
    Som fyzická osoba živnostník, plátca DPH. Chcem si kúpiť v Čechách fotoaparát na podnikanie. Ako si to mám účtovať? Môžem uplatniť DPH zaplatenú v ČR u mňa ako odpočet DPH na vstupe?
    Predajcovi fotoaparátu oznámiš názov firmy, miesto podnikania, IČO a hlavne IČ DPH. Na základe toho dostaneš faktúru bez DPH. Na Slovensku uplatníš DPH (v daňovom priznaní) a súčasne si DPH odpočítaš.
    Pozor ale, toto platí len ak robíš nákup tovaru na podnikanie. V opačnom prípade, si v ČR občan, ktorý nakupuje za cenu vrátane DPH.

    liveman1 je offline (nepripojený) liveman1

    liveman1
    No to je napísané pekne, ale neviem, či bude internetový obchod v ČR súhlasiť s tým, že dostane odo mňa zaplatené o DPH menej.

    kori je offline (nepripojený) kori

    kori
    je potrebné sa s nimi spojiť(mailom,telefonicky) a dohodnúť si to vopred. Z vlastnej skúsenosti viem že to je ok. Veď prečo by mal mať s tým problém(ak je platiteľ DPH)?

    liveman1 je offline (nepripojený) liveman1

    liveman1
    Teória je 1 vec a prax druhá. Spôsob ako píšeš je určite účtovne správny, ale neviem, ktorá firma bude súhlasiť, že dostane za tovar zaplatené menej o 19% DPH (neviem koľko je v ČR). V systéme internetových obchodov sú pevne nastavené ceny, nezdá sa mi to reálne uplatniť v praxi.

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    liveman1 Pozri príspevok
    Teória je 1 vec a prax druhá. Spôsob ako píšeš je určite účtovne správny, ale neviem, ktorá firma bude súhlasiť, že dostane za tovar zaplatené menej o 19% DPH (neviem koľko je v ČR). V systéme internetových obchodov sú pevne nastavené ceny, nezdá sa mi to reálne uplatniť v praxi.
    Prečo by mala námietky a nesúhlasila, veď tá suma dane nie je jej príjem - odviedla by ju štátu - ČR.

    Excise Duty je offline (nepripojený) Excise Duty

    ten, čo už nemusí do roboty Excise Duty
    liba2 Pozri príspevok
    Prečo by mala námietky a nesúhlasila, veď tá suma dane nie je jej príjem - odviedla by ju štátu - ČR.
    Súhlas, okrem toho v oblasti nepriamych daní pri komerčnom nadobúdaní tovaru platí princíp krajiny určenia, čiže tovar sa má zdaniť v tom štáte, v ktorom dochádza k jeho spotrebe alebo použitiu.

    liveman1 je offline (nepripojený) liveman1

    liveman1
    liba2 Pozri príspevok
    Predajcovi fotoaparátu oznámiš názov firmy, miesto podnikania, IČO a hlavne IČ DPH. Na základe toho dostaneš faktúru bez DPH. Na Slovensku uplatníš DPH (v daňovom priznaní) a súčasne si DPH odpočítaš.
    Pozor ale, toto platí len ak robíš nákup tovaru na podnikanie. V opačnom prípade, si v ČR občan, ktorý nakupuje za cenu vrátane DPH.
    Prepáč to je čo za nezmysel - na Slovensku si uplatníš DPH a súčasne si DPH odpočítaš ....Veď ak mi dodávateľ bude fakturovať tovar bez DPH, tak si nemám čo odpočítavať. Vlastne som ako plátca DPH nakúpil v zahraničí bez DPH a je to vyrovnané.

    Excise Duty je offline (nepripojený) Excise Duty

    ten, čo už nemusí do roboty Excise Duty
    liveman1 Pozri príspevok
    Prepáč to je čo za nezmysel - na Slovensku si uplatníš DPH a súčasne si DPH odpočítaš ....Veď ak mi dodávateľ bude fakturovať tovar bez DPH, tak si nemám čo odpočítavať. Vlastne som ako plátca DPH nakúpil v zahraničí bez DPH a je to vyrovnané.
    Čítaj pozorne, čo ti liba2 napísala, v jej príspevku stojí:
    Na Slovensku uplatníš DPH (v daňovom priznaní) a súčasne si DPH odpočítaš.
    Z nadobudnutého tovaru ti vznikne daňová povinnosť, čím mala liba2 na mysli
    uplatnenie DPH a súčasne ti vzniká nárok na odpočet, takže tvoja výsledná daňová povinnosť je v tomto prípade nula. Je to len papierová formalita ale tak to vyžaduje zákon v prípade intrakomunitárneho nadobudnutia tovaru.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    liveman1 Pozri príspevok
    Prepáč to je čo za nezmysel - na Slovensku si uplatníš DPH a súčasne si DPH odpočítaš ....Veď ak mi dodávateľ bude fakturovať tovar bez DPH, tak si nemám čo odpočítavať. Vlastne som ako plátca DPH nakúpil v zahraničí bez DPH a je to vyrovnané.
    Excise Duty Pozri príspevok
    Čítaj pozorne, čo ti liba2 napísala, v jej príspevku stojí:
    Na Slovensku uplatníš DPH (v daňovom priznaní) a súčasne si DPH odpočítaš.
    Z nadobudnutého tovaru ti vznikne daňová povinnosť, čím mala liba2 na mysli
    uplatnenie DPH a súčasne ti vzniká nárok na odpočet, takže tvoja výsledná daňová povinnosť je v tomto prípade nula. Je to len papierová formalita ale tak to vyžaduje zákon v prípade intrakomunitárneho nadobudnutia tovaru.
    V širšej verejnosti tento "administratívny" úkon je zaužívaný pod pojmom "samozdanenie".

    Excise Duty je offline (nepripojený) Excise Duty

    ten, čo už nemusí do roboty Excise Duty
    Zoltán Kovács Pozri príspevok
    V širšej verejnosti tento "administratívny" úkon je zaužívaný pod pojmom "samozdanenie".
    Zoli, pokiaľ ide o pojem samozdanenie, mne samozrejme tento triviálny výraz nie je neznámy, ale ak niekto nemá poriadne prečítaný zákon, ťažko je mu vyložiť mechanizmus zákona a používať pri tom slovné výrazy, ktoré sa v zákone nenachádzajú. Len ho zbytočne pomätú, ak ten zákon začne podrobne študovať.

    liveman1 je offline (nepripojený) liveman1

    liveman1
    Tak súhlasím, toto je už zrozumiteľné vysvetlenie. Mohlo by to tak fungovať, niekedy to vyskúšam, či mi bude takto dodávateľ z ČR ochotný vystaviť doklad bez DPH. Osobne si myslím, že v prípade internetových obchodov, ktoré fungujú na pár kliknutí to asi nepôjde.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.