Zavrieť

Porady

Konatel, dan a nespravena registracia :(

Prosim Vas, v priebehu roka 2008 som kupil sukromne auto a pouzival ho na sluzobne cesty. (mam s.r.o. som konatel ale nie zamestnany)
Ale neoznamil som to danovemu uradu je to chyba? alebo to nevadi kedze auto nie je v majetku firmy?

staci ak teraz vyplnim danove priznanie za rok 2008 a zaplatim pomernu cast dane? nedostanem pokutu za to ze som ho neregistroval?
Usporiadat
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

§ 85
...
(2) Daňovníkom je tiež

a) zamestnávateľ, ak vypláca cestovné náhrady zamestnancovi za použitie vozidla, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaný zamestnanec; to neplatí ak zamestnávateľom je vyšší územný celok, do rozpočtu ktorého plynie daň z motorových vozidiel,
b) stála prevádzkareň 43) alebo iná organizačná zložka 43) osoby s trvalým pobytom alebo sídlom v zahraničí.


§ 90 Daňové priznanie a oznamovacia povinnosť

(1) Daňovník je povinný podať daňové priznanie za zdaňovacie obdobie do 31. januára po uplynutí tohto zdaňovacieho obdobia.

(2) Daňovník, ktorému vznikne alebo zanikne daňová povinnosť, je povinný oznámiť túto skutočnosť správcovi dane miestne príslušnému podľa miesta evidencie vozidla do 30 dní odo dňa vzniku alebo zániku daňovej povinnosti, okrem daňovníka podľa § 85 ods. 2 písm. a).

0 0
chandler chandler

chandler je offline (nepripojený) chandler

mi odlahlo, dakujem johanka
som cital na SME ze za tu registraciu su strasne velke pokuty nemali by takto plasit ludi
0 0
marcela4577 marcela4577

marcela4577 je offline (nepripojený) marcela4577

mám k tomu ešte jednu otázku, to znamená že ak konateľ vo firme skončil v pribehu roku a cestovné náhrady sa mu už nevyplácajú nemám povinnosť to oznámiť danovému úradu?
kedže sa tu cituje nasledovné Daňovník, ktorému vznikne alebo zanikne daňová povinnosť, je povinný oznámiť túto skutočnosť správcovi dane miestne príslušnému podľa miesta evidencie vozidla do 30 dní odo dňa vzniku alebo zániku daňovej povinnosti, okrem daňovníka podľa § 85 ods. 2 písm. a). dík za odpoved
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
marcela4577 Pozri príspevok
mám k tomu ešte jednu otázku, to znamená že ak konateľ vo firme skončil v pribehu roku a cestovné náhrady sa mu už nevyplácajú nemám povinnosť to oznámiť danovému úradu?
kedže sa tu cituje nasledovné Daňovník, ktorému vznikne alebo zanikne daňová povinnosť, je povinný oznámiť túto skutočnosť správcovi dane miestne príslušnému podľa miesta evidencie vozidla do 30 dní odo dňa vzniku alebo zániku daňovej povinnosti, okrem daňovníka podľa § 85 ods. 2 písm. a). dík za odpoved
Ak išlo o použitie súkromného MV konateľa, potom oznamovacia povinnosť nevznikla, ale povinnosť podať daňové priznanie k dani z MV áno.
0 0
marcela4577 marcela4577

marcela4577 je offline (nepripojený) marcela4577

ale ja som ho k 1.1.08 prihlásila, jedná sa o konateľa spoločnosti ktorý síce nie je zamestnanec a je to jeho súkromné vozidlo a skončil vo firme k 31.3. ale som ho k tomu dátumu neodhlásila na DÚ čo mi odporúčate uviesť v DP - zaplatiť dan od 1.1. do 31.3.? dakujem za odpoved
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
marcela4577 Pozri príspevok
ale ja som ho k 1.1.08 prihlásila, jedná sa o konateľa spoločnosti ktorý síce nie je zamestnanec a je to jeho súkromné vozidlo a skončil vo firme k 31.3. ale som ho k tomu dátumu neodhlásila na DÚ čo mi odporúčate uviesť v DP - zaplatiť dan od 1.1. do 31.3.? dakujem za odpoved
Načo si vôbec prihlasovala. Auta zamestnacov (a konateľ aj bez prac.zmluvy z hľadiska zákona o miestnych daniach a poplatkoch sa považuje za zamestnanca) nepodliehajú oznamovacej povinnosti. Teraz DÚ zrejme auto eviduje ako firemné, a stále podliehajúce dani z MV. Vyrátaj si, čo je "lacnejšie":

1. Dodatočne odhlásiť k 31.03. a zaplatiť pokutu + pomernú časť dane
alebo
2. Odhlásiť auto k 31.12. (ešte si v termíne) a zaplatiť daň za celé obdobie 2008.
0 0
marcela4577 marcela4577

marcela4577 je offline (nepripojený) marcela4577

dík za odpoved, neviem prečo som ho prihlasovala ... lacnejšie bude určite zaplatiť dan za celý rok ako dostat ešte pokutu z DÚ, človek sa učí na vlastných chybách ...
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
marcela4577 Pozri príspevok
dík za odpoved, neviem prečo som ho prihlasovala ... lacnejšie bude určite zaplatiť dan za celý rok ako dostat ešte pokutu z DÚ, človek sa učí na vlastných chybách ...
Pokuta je 66,38 euro. Ak tomu prirátaš pomernú časť dane, tak možno ani nie.
0 0
marcela4577 marcela4577

marcela4577 je offline (nepripojený) marcela4577

zajtra prepočítam
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

marcela4577 Pozri príspevok
ale ja som ho k 1.1.08 prihlásila, jedná sa o konateľa spoločnosti ktorý síce nie je zamestnanec a je to jeho súkromné vozidlo a skončil vo firme k 31.3. ale som ho k tomu dátumu neodhlásila na DÚ čo mi odporúčate uviesť v DP - zaplatiť dan od 1.1. do 31.3.? dakujem za odpoved
Podľa môjho názoru ak na vozidlo zamestnanca nevzniká oznamovacia povinnosť, nemusím ho nahlásiť a nemusím ho ani odhlásiť.

Ak napriek tomu tomu bolo vozidlo zamestnanca nahlásené, listom by som požiadala považovať prihlášku za bezpredmetnú, nakoľko sa jedná o vozidlo zamestnanca a toto nepodlieha oznámovacej povinnosti. (odvolať sa na nesprávne vysvetlenie zákona) - to bola akože prihláška "navyše". Tu nevidím riziko pokuty.

Ak konateľ používal vozidlo na služobné cesty 3 mesiace, zaplatila by som daň z MV za 3 mesiace.

Ak by Ste zaplatili daň z MV za celý rok a zmestnanec ho používal pre zamestnávateľa iba 3 mesiace, daň navyše by bola považovaná nedaňový náklad.
0 0
EPk EPk

EPk je offline (nepripojený) EPk

Johanka Pozri príspevok
§ 85
...
(2) Daňovníkom je tiež

a) zamestnávateľ, ak vypláca cestovné náhrady zamestnancovi za použitie vozidla, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaný zamestnanec; ....

§ 90 Daňové priznanie a oznamovacia povinnosť

(1) Daňovník je povinný podať daňové priznanie za zdaňovacie obdobie do 31. januára po uplynutí tohto zdaňovacieho obdobia.

(2) Daňovník, ktorému vznikne alebo zanikne daňová povinnosť, je povinný oznámiť túto skutočnosť správcovi dane miestne príslušnému podľa miesta evidencie vozidla do 30 dní odo dňa vzniku alebo zániku daňovej povinnosti, okrem daňovníka podľa § 85 ods. 2 písm. a).

Ako sa to učtuje v podvojnom učtovnictve?
531/345 naklad r. 2008?
0 0
KvetkaK KvetkaK

KvetkaK je offline (nepripojený) KvetkaK

EPk Pozri príspevok
Ako sa to učtuje v podvojnom učtovnictve?
531/345 naklad r. 2008?
Áno.
0 0
robin78 robin78

robin78 je offline (nepripojený) robin78

Na margo tejto temy by som sa rad opytal, ze ako je to s danou z MV v pripade konatela, ktory pouziva na sluzobne cesty auto manzelky. Jeden moj znamy je v takejto situacii a pritom mi vravel, ze nemusi platit ani dan z MV, ze je to diera v zakone, viete sa k tomu niekto vyjadrit? Dakujem.
0 0
KvetkaK KvetkaK

KvetkaK je offline (nepripojený) KvetkaK

robin78 Pozri príspevok
Na margo tejto temy by som sa rad opytal, ze ako je to s danou z MV v pripade konatela, ktory pouziva na sluzobne cesty auto manzelky. Jeden moj znamy je v takejto situacii a pritom mi vravel, ze nemusi platit ani dan z MV, ze je to diera v zakone, viete sa k tomu niekto vyjadrit? Dakujem.
Áno je to tak. Ak nieje je konateľ napísaný ako držiteľ vozidla v technickom preukaze, tak sa daň z MV neplatí.
0 0
robin78 robin78

robin78 je offline (nepripojený) robin78

KvetkaK Pozri príspevok
Áno je to tak. Ak nieje je konateľ napísaný ako držiteľ vozidla v technickom preukaze, tak sa daň z MV neplatí.
Dakujem. Nie je zamestnancom a ani drzitelom vozidla, neplati dan a moze si pritom vyplacat cestovne nahrady, t.j. pausal na km + spotrebovane PHM?
0 0
KvetkaK KvetkaK

KvetkaK je offline (nepripojený) KvetkaK

robin78 Pozri príspevok
Dakujem. Nie je zamestnancom a ani drzitelom vozidla, neplati dan a moze si pritom vyplacat cestovne nahrady, t.j. pausal na km + spotrebovane PHM?
Konateľ je braný ako zamestnanec. A to isté platí aj pri každom inom zamestnancovi, že nie vždy sa platí daň z MV.
0 0
robin78 robin78

robin78 je offline (nepripojený) robin78

Vdaka. Pripada mi to dost zvlastne, ze podnikatel pouziva sukromne vozidlo, ktore nie je jeho na kazdodenne sluzobne cesty, nemusi nic oznamovat DU a uplatnuje si cestovne nahrady z titulu pouzitia sukromneho vozidla a akonahle uz ma auto v sukr. vlastnictve, tak uz dan plati a pritom ucel a rozsah vyuzitia je rovnaky. Nuz budiz...
0 0
marcela4577 marcela4577

marcela4577 je offline (nepripojený) marcela4577

takže som dnes absolvovala cestu na danový úrad, povedali mi že v prípade že konateľovi sa vyplácajú cestovné náhrady je povinnosť prihlásiť auto na danový úrad, a kedže som ho pozabudla odhlásiť, povedali aby som to urobila dodatočne, vraj pokuty za to ešte nedávajú, tak sa mi trochu uľavilo, dan zaplatime len za 3 mesiace
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

marcela4577 Pozri príspevok
ale ja som ho k 1.1.08 prihlásila, jedná sa o konateľa spoločnosti ktorý síce nie je zamestnanec a je to jeho súkromné vozidlo a skončil vo firme k 31.3. ale som ho k tomu dátumu neodhlásila na DÚ čo mi odporúčate uviesť v DP - zaplatiť dan od 1.1. do 31.3.? dakujem za odpoved
marcela4577 Pozri príspevok
takže som dnes absolvovala cestu na danový úrad, povedali mi že v prípade že konateľovi sa vyplácajú cestovné náhrady je povinnosť prihlásiť auto na danový úrad, a kedže som ho pozabudla odhlásiť, povedali aby som to urobila dodatočne, vraj pokuty za to ešte nedávajú, tak sa mi trochu uľavilo, dan zaplatime len za 3 mesiace
Rozumeli Ste sa správne ?

Ak konateľ (ktorý sa považuje podľa zákona o cest. náhradach za zamestnanca), použije súkromné vozidlo v dokladoch ktorého je napísaný ako držiteľ, daňová povinnosť vzniká, ale oznámovacia povinnosť nie, ..... lebo je to daňovník podľa § 85 ods. 2 písm. a).
Johanka v prísp. č. 2 to cituje.

Píšem to preto, aby nevznikali chybné úzávery. Niekedy sa to pri ústnych otázkach a odpovediach v styku s DÚ stane aj preto, lebo sa nepresne formuluje otázka.
OdpoveĎ pracovníčky Dú by bola správna vtedy, ak by sa konateľovi vyplácali cestovné náhrady (stravné, ubytovanie apod.) a on by použival auto zamestnávateľa.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

marcela4577 Pozri príspevok
takže som dnes absolvovala cestu na danový úrad, povedali mi že v prípade že konateľovi sa vyplácajú cestovné náhrady je povinnosť prihlásiť auto na danový úrad, a kedže som ho pozabudla odhlásiť, povedali aby som to urobila dodatočne, vraj pokuty za to ešte nedávajú, tak sa mi trochu uľavilo, dan zaplatime len za 3 mesiace
na daňových úradoch už toho narozprávali ! Prečo stále spochybňuješ to, čo je JEDNOZNAČNE ustanovené v zákone ?
0 0
Načítať ďalšie