Zavrieť

Porady

ODPISY :(

Prosím Vás mohol by mi nietko poradiť s odpismi?
Daňové, účtovné a tak podobne.
Mám z toho poriadny guláš .
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronica je offline (nepripojený) veronica

    :O)), takto na rýchlo sa to nedá :)))) ...viac veronica
    janaGT
    skús napísať presnejšie čo potrebuješ
    Nerozumiem aký je rozdiem medzi účtovnými a daňovými...

    Viem žeby sa mali rovnať .
    Alebo nejaký odkaz na stránku kde by som si to mohla preštudovať presnejšie.

    janaGT je offline (nepripojený) janaGT

    janaGT
    Účtovný odpis by sa mal stanoviť podľa doby životnosti, príp. použiteľnosti majetku. Zohľadnuje sa aj to, koľko mesiacov sa majetok v účtovnom období používal - teda kedy bol zaradený. Ročný odpis sa vtedy vydelí 12 a krát počet mesiacov od zaradenia.

    Daňový odpis - je ročný odpis, napr. počítač, ktorý je v 1. odpis. skupine sa odpisuje 4 roky. Tam nie je podmienka kedy sa zaradil, ale musí byť v majetku firmy na konci zdaň. obdobia.

    Takže daňové a účtovné odpisy sa nie vždy musia rovnať.
    Rozdiel medzi nimi sa vyčís+ľuje v daňovom priznaní.

    Heni je offline (nepripojený) Heni

    Heni
    veronica
    Nerozumiem aký je rozdiem medzi účtovnými a daňovými...

    Viem žeby sa mali rovnať .
    Alebo nejaký odkaz na stránku kde by som si to mohla preštudovať presnejšie.
    rozdiel medzi účtovnými a daňovými odpismi síce je, ale nakoniec sa vyrovnajú, lebo vstupná cena na ich výpočet je rovnaká. Teraz, v najnovšom Poradcovi 11-12 / 2005 sú práve rozoberané odpisy, daňové aj účtovné, technické zhodnotenie, modernizácia... dosť toho tam je.

    bepo je offline (nepripojený) bepo

    bepo
    Pozor na to-vyrovnať sa vyrovnajú v prípade ak odpisovaný majetok máš vo vlastníctve po celú dobu odpisovania.Ak ho predáš počas odpisovania bude to obrovská náhoda aby sa trafili daňové a účtovné odpisy.Rozdiel je v nich že sa každý odpis používa na niečo úplne iné-účtovný na verné zobrazenie majetku a daňový na výpočet daňového základu.Kľudne môže byť medzi nimi rozdiel v rokoch-počítač môžeš účtovne odpisovať 2 roky ale daňovo 4 a pod.

    ayya je offline (nepripojený) ayya

    ayya
    Ten rozdiel: kúpiš si nejaký stroj, prístroj, zariadenie a odhadneš, ako dlho sa bude používať. Napríklad 5 rokov, ale podľa daňových predpisov sa má odpísať za 4 roky. Teda z toho hneď vidno, že medzi DO a ÚO budeš musieť 5 rokov účtovať rozdiel.
    Nedávno som sa bavila na túto tému s daňovou poradkyňou. Čuduje sa, prečo si účtovníci robia zbytočné problémy a nestanovia si účtovné odpisy presne tak, ako ich stanovuje zákonodarca. Ak to tak môže byť v zákone, nikto ma nemôže prinútiť, aby som odhad dĺžky používania stroja stanovila iným spôsobom, ako to urobil zákonodarca, teda v konkrétnom prípade 4 roky. Vypočítam si ročný odpis a vydelím ho počtom mesiacov tých rokov počas ktorých stroj budem používať a - mám účtovné mesačné odpisy.
    Ak som sa v odhade netrafila a stroj je aj po 4 rokoch ešte funkčný, tak ho preradím medzi DHIM (alebo aj nepreradím) a používam ho naďalej aj s nárokom na prípadné opravy a pod.

    durisovad je offline (nepripojený) durisovad

    uctovnicka na dochodku durisovad
    Ja som tiez vzdy robila uctovne odpisy zhodne s danovymi, aj ked sme napr. auto pouzivali viac ako 4 roky. Je to jednoduchsie a clovek sa v danovych odpisoch nepomyli. Podla mna je zbytocne si nahovarat, ze mam majetok vo vyssej hodnote.

    Manual je offline (nepripojený) Manual

    Manual
    durisovad
    Ja som tiez vzdy robila uctovne odpisy zhodne s danovymi, aj ked sme napr. auto pouzivali viac ako 4 roky. Je to jednoduchsie a clovek sa v danovych odpisoch nepomyli. Podla mna je zbytocne si nahovarat, ze mam majetok vo vyssej hodnote.
    Presne tak, netreba si vyrábať problémy pokial je to v zmysle zákona a ten ponúka aj tú jednoduchšiu cestu.
    Pekný večer želám...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.