Zavrieť

Porady

prenajom nehnutelnosti a priznanie

Dobry den.

Viem, ze je to urcite rozobrate v inych temach, ale chcem sa uistit, takze:

Za 2008 mam prijem podla par. 5 a okrem toho aj prijem z prenajmu nehnutelnosti nizsi ako 5 nas. zivotneho minima (prenajimam len od decembra), ktory je tym padom oslobodeny.
Ak som to spravne pozrel v zakone o dani z prijmov, tak mi vychadza, ze za 2008 nemusim podavat priznanie.
No lenze "teta" na danovom urade mi povedala, ze to priznanie musim podat, lebo mam celkovy prijem vyssi ako 50 percent z nezdanitelnej ciastky.
Ja s nou stale nesuhlasim Sa Vas teda chcem spytat, ci podla Vas to priznanie podavat musim alebo nie, resp. ako dalej komunikovat s touto "tetou"?
Nechcem ziadny konflikt s danovakmi a nerobilo by mi problem to priznanie vyplnit, ale ked mi to nevyplyva zo zakona (a neobdrzim pripadnu vyzvu), preco by som ho mal podavat?

Dik za komenty )
Usporiadat
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
Skus pozriet zakon o dani z prijmov: http://www.porada.sk/t99164-zakon-o-...2008-a.html#32, § 32
0 0
PetFar PetFar

PetFar je offline (nepripojený) PetFar

No ten paragraf som si pozrel uz davnejsie a mne podla ods. 3, pis. a) vychadza, ze to priznanie podat nemusim prave z toho dovodu, ze ten moj prijem z prenajmu sa povazuje za oslobodeny (par. 9, ods.1, pis. h).

Ak by mi to niekto potvrdil, alebo vyvratil, bol by som thankful
0 0
PetFar PetFar

PetFar je offline (nepripojený) PetFar

Opravujem :-) :

No ten paragraf som si pozrel uz davnejsie a mne podla ods. 3, pis. b) vychadza, ze to priznanie podat nemusim prave z toho dovodu, ze ten moj prijem z prenajmu sa povazuje za oslobodeny (par. 9, ods.1, pis. h).
0 0
mariannak mariannak

mariannak je offline (nepripojený) mariannak

Poprosím Vás, príjem z prenájmu bytu len 1000 sk mesačne, ale nájomca platil aj SIPO 5tis. - od februára-júla 2008. Január, aug, sept, okt. si prenajímateľ-vlastník platil sám -nemal nikoho v nájme. Nov-dec - nájomné po 2500 mesačne plus SIPO. Je SIPO zaplatené nájomcom príjmom pre prenajímateľa? Alebo zdaňuje len nájomné?
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
Do príjmu sa započítava nie len tá suma ktorú prijmeš navyše, ale do príjmu započítaš celkom prijatú sumu za nájomné a ako výdavky môžeš použiť buď 40% paušálnych výdavkov, alebo preukázateľné výdavky /teda aj Sipo/.
0 0
mariannak mariannak

mariannak je offline (nepripojený) mariannak

ale to SIPO platia nájomníci - tak teda môže to byť "preukazateľný výdavok?
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
Ak ho platia nájomníci tak to nie je Tvoj výdavok. Ja som to pochopila tak, že nájomníci platia Tebe a Ty z toho platíš aj sipo.
0 0
mariannak mariannak

mariannak je offline (nepripojený) mariannak

ale je platenie SIPA nájomcami príjmom prenajímateľa, ktorý by mal uviesť v DP?
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
mariannak Pozri príspevok
ale je platenie SIPA nájomcami príjmom prenajímateľa, ktorý by mal uviesť v DP?
Keďže Sipo platí nájomca /predpokladám, že to je podchytené v nájomnej zmluve/ nie je to predmetom príjmu prenajímateľa.
0 0
mariannak mariannak

mariannak je offline (nepripojený) mariannak

Ale tá "teta" na DU ironicky podotkla, že to, že nájomca platí SIPO je pre vlastníka príjem, lebo inač by si ten byt museli platiť sami, a tak ho platiť nemusia, keďže ho platí nájomca.
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
Marianka, ako budeš preukazovať výdavky?
0 0
mariannak mariannak

mariannak je offline (nepripojený) mariannak

No v skutočnosti uvažujem takto, že by nebolo potrebné podávať DP, pri uplatnení § 9 ods. 1písm. h a delenia príjmov medzi manželov. Nestačilo by napísať list, že dosiahli príjmy z nájmu a pri uplatnení § 9 ods. 1 písm. h a delenia príjmov medzi manželmi im vlastne nevznikne žiadny zdaniteľný príjem. ?
Netýka sa to mňa ale jednej známej, ale potrebujem zistiť princíp, ako sa to má správne zdaniť.
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
Ťažko je dať jednoznačnú odpoveď, lebo nevidím nájomnú zmluvu, ale ja mám spísanú zmluvu tak, že prenajímateľ mi platí za nájomné úrčitú sumu a ja z prijatej sumy uhrádzam všetky platby. V tomto prípade je to mojim príjmom a preukázateľné výdavky sú teda všetky platby spojené s platbami za byt.
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

mariannak Pozri príspevok
ale je platenie SIPA nájomcami príjmom prenajímateľa, ktorý by mal uviesť v DP?
Nie.
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

mariannak Pozri príspevok
Ale tá "teta" na DU ironicky podotkla, že to, že nájomca platí SIPO je pre vlastníka príjem, lebo inač by si ten byt museli platiť sami, a tak ho platiť nemusia, keďže ho platí nájomca.
Je dobré podchytiť to aj v zmluve, že o sipo je vlastne znížená platba za prenájom.
0 0
yvetka yvetka

yvetka je offline (nepripojený) yvetka

vydatá žena
Ja mám ten istý problém. Tiež si myslím že nemusím podávať DP, keďže môj príjem z prenájmu nepresiahol 25650,-Sk, ale na DU mi povedali, že musím podať DP, keďže mám príjem zo závislej činnosti vyšší ako polovica nezdaniteľnej čiastky.Tak neviem.Asi si to DP spravím a do príjmu za prenájom dám O.
0 0
mariannak mariannak

mariannak je offline (nepripojený) mariannak

mariannak Pozri príspevok
No v skutočnosti uvažujem takto, že by nebolo potrebné podávať DP, pri uplatnení § 9 ods. 1písm. h a delenia príjmov medzi manželov. Nestačilo by napísať list, že dosiahli príjmy z nájmu a pri uplatnení § 9 ods. 1 písm. h a delenia príjmov medzi manželmi im vlastne nevznikne žiadny zdaniteľný príjem. ?
Netýka sa to mňa ale jednej známej, ale potrebujem zistiť princíp, ako sa to má správne zdaniť.
Čo mi poradíte? Mám písať list , že majú príjmy z prenájmu, ak príjmy po delení medzi manželmi na zdanie budú O,-Sk a do DP nebude čo uviesť. Obaja manželia sú starobní dôchodcovia .
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

PetFar Pozri príspevok
Dobry den.

Viem, ze je to urcite rozobrate v inych temach, ale chcem sa uistit, takze:

Za 2008 mam prijem podla par. 5 a okrem toho aj prijem z prenajmu nehnutelnosti nizsi ako 5 nas. zivotneho minima (prenajimam len od decembra), ktory je tym padom oslobodeny.
Ak som to spravne pozrel v zakone o dani z prijmov, tak mi vychadza, ze za 2008 nemusim podavat priznanie.
No lenze "teta" na danovom urade mi povedala, ze to priznanie musim podat, lebo mam celkovy prijem vyssi ako 50 percent z nezdanitelnej ciastky.
Ja s nou stale nesuhlasim Sa Vas teda chcem spytat, ci podla Vas to priznanie podavat musim alebo nie, resp. ako dalej komunikovat s touto "tetou"?
Nechcem ziadny konflikt s danovakmi a nerobilo by mi problem to priznanie vyplnit, ale ked mi to nevyplyva zo zakona (a neobdrzim pripadnu vyzvu), preco by som ho mal podavat?

Dik za komenty )
Vyjadrím svoj názor, možno sa pridajú aj iní ....
§32 ods 1 síce hovorí o zdaňovaných príjmoch (teda všetkých, ktoré podliehajú dani), ale ak čítame ďalej, tak
§32 ods 3 písm b) ťa oprávňuje nepodávať DP k dani z príjmov a môžeš o RZDP požiadať zamestnávateľa.
Citujem:
§32
(3) Daňové priznanie za zdaňovacie obdobie je povinný podať aj daňovník, ktorému zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, vykonal ročné zúčtovanie, ak v tomto zdaňovacom období daňovník poberal
b) iné druhy príjmov podľa § 6 až 8, ak nie sú od dane oslobodené, okrem príjmov, z ktorých sa daň vyberá podľa § 43, ak vybraním tejto dane je splnená daňová povinnosť (§ 43 ods. 6) alebo ak daňovník neuplatní postup podľa § 43 ods. 7, alebo je povinný zvýšiť základ dane z dôvodu, že neboli splnené podmienky na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane podľa § 11 ods. 9 až 11.
V mojom názore ma utvrdzuje hlavne to, že ak tvoje príjmy nepresiahli hranicu 25650 Sk, tieto príjmy by si v DP ani neuvádzal. Tak by si mal zdaňované iba príjmy podľa §5. Výsledok by bol rovnaký. A to je z hľadiska odvádzania dane asi najpodstatnejšie.
0 0
mariannak mariannak

mariannak je offline (nepripojený) mariannak

mariannak Pozri príspevok
Čo mi poradíte? Mám písať list , že majú príjmy z prenájmu, ak príjmy po delení medzi manželmi na zdanie budú O,-Sk a do DP nebude čo uviesť. Obaja manželia sú starobní dôchodcovia .
prosím ...
0 0
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

mariannak Pozri príspevok
prosím ...
Ja by som im Marianka nič nepísala. Je to jasné zo zákona. Niekedy je menej "viac" .
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať