Zavrieť

Porady

Opravné položky - staré a nové

Ahojte,

prosím vás ako upravujete opravné položky teraz, keď platí novela na ich prepočet? Čo s tými starými? A čo s rozdielom medzi starými a novými?
Aký spôsob výpočtu používate?

vrelá vďaka za každý príspevok!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    neldanka je offline (nepripojený) neldanka

    neldanka
    Ahoj, jedno je iste, musis skontrolovat kazdu jednu pohladavku, na ktoru bola OP tvorena, a urobit rozdiel v tvorbe OP. Rozdiel sa vysporiada v danovom priznani. (Z dnesneho skolenia mam tabulku na porovnanie, ak mi das e-mail, mozem ti ju preposlat). Snad ti pomoze...

    Kaja.K je offline (nepripojený) Kaja.K

    Kaja.K
    No neviem, ci je to take jednoduche, ja som to spravila tak, ze stare, ktore boli vytvorene podla stareho zakona, rozpustim 50% v 2008 a 50 buduci rok, samozrejme este pred tym rozpustim tie, ktore boli uhradene, a nove dotvorim podla noveho zakona v plnej vyske...

    neldanka je offline (nepripojený) neldanka

    neldanka
    ako to myslis "rozpustila" uctovne??? to netreba uctovne, ale v danovom priznani to vysporiadat.

    Kaja.K je offline (nepripojený) Kaja.K

    Kaja.K
    vysvetlím:
    mala som v r. 2007 účtované OP v nejakej hodnote, napr. 100 000,- Sk
    účtovanie klasika 547/391

    v 2008 ale už tvorím OP podľa novely DzP, takže som postupovala takto:
    odpísala som uhradené, napr. 20 000,- 391/547

    zvyšok rozpustím po 50% na dva roky, teda 50% v 2008 a 50% v 2009.
    účtovala som 40 000,- 391/547 v 2008 (to isté spravím v 2009)

    a nové som vytvorila podľa nového zákona napr. 65 000,- 527/391

    daňové sa mi týmto pádom rovnajú účtovným a malo by to byť OK

    neldanka je offline (nepripojený) neldanka

    neldanka
    v jednom prispevku o OP, som popisovala spôsob, aky mam zo skolenia. ak mas zaujem skus sa pozriet na prispevok pod nazvom "Oprava opravných položiek". Lektorka zdôraznila, ze sa to ma vysporiadat iba v danovom priznani, nie v uctovnictve, tak uz neviem, tu na porade uz som si precitala viacej spôsobov, a netusim, ktory je spravny :-( a nerada by som to mala nespravne.

    Kaja.K je offline (nepripojený) Kaja.K

    Kaja.K
    Nuz tak ja som tiez pocula taku verziu, vraj je to takto spravne, ale este by sme mali mat k tomu skolenie tu v praci, tak uvidim, ak budem mat nieco nove, tak sa ozvem, lebo toto fakt nie je ujednotene a kazdy to pocita inak...
    Inak ale este k tomu uctovnemu a danovemu vysporiadaniu - ja ked to spravim aj uctovne, tak sa mi uctovne budu rovnat danovym, o rok mam menej starosti a do zakladu mi to vstupuje automaticky - nie?

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    Kaja.K Pozri príspevok
    ............Inak ale este k tomu uctovnemu a danovemu vysporiadaniu - ja ked to spravim aj uctovne, tak sa mi uctovne budu rovnat danovym, o rok mam menej starosti a do zakladu mi to vstupuje automaticky - nie?
    ako si zdôvodníš zmenu výšky OP v účtovníctve?

    Opravné položky - staré a nové

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.