Zavrieť

Porady

JÚ - bufet

Prosím skúsených o radu:

prevzala som JÚ bufetu, kde sa predávajú potraviny, alkohol, cigarety a okrem toho varené jedlo, ktoré pripravuje majiteľka.
Moje otázky:
- viem, že sa dáva Oznámenie... o alkohole na colnicu (treba aj niečo iné?)
- mám v úmysle anal. rozčleniť tovar na alkohol, cigarety a ostatné (nealko, sladkosti, šaláty a pod.), len skôr ako urobím niečo zbytočne chcela som vedieť, či je to vôbec potrebné...
- ako sa v JÚ účtuje o vlastnej výrobe jedla? Je potrebné účtovať nákup napr. mäsa ako materiál? A ak áno, čo s ním potom? V tomto v JÚ nemám vôbec jasno....
- majiteľka neúčtuje sklad. Aký problém z toho môže vzniknúť?

Chalan predo mnou účtoval tržby za mesiac jednou sumou, všetky výdavky (aj drogistický tovar) ako nákup tovaru, PPD a VPD nevypisoval, KJ urobil bez všetkých potrebných údajov.... a mne je teraz majiteľky ľúto, lebo ako daňovák by som sa na nej asi patrične vyzúrila o.i. za neprehľadnosť v dokladoch.

Nerada by som jej aj ja "pomohla" tým, že niečo opomeniem a pod., preto prosím "bufetoznalých" o pomoc a dobré rady.

Vopred ďakujem.
Usporiadat
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
Monika, neúčtovala som bufet, ale reštauráciu a kuchyňu v PÚ, teraz aj v JÚ, takže by to mohlo byť podobné.

Materiál na výrobu v JÚ účtujem priamo do výroby, štvrťročne sa urobí inventúra zásob materiálu a tovaru. Mám ho rozčlenený podľa druhov, alkohol samozrejme samostatne, teraz nielen podľa názvu, ale aj obsahu a stupňov.
Hotové jedlá účtujem v tržbách z ERP ako predaj tovaru, taktiež aj ostatný tovar, pre mňa je to už tovar, nakoľko sa výrobou zmenil z materiálu na tovar, v PÚ sa to dá zaúčtovať, v JÚ to účtujem len týmto spôsobom, ubytovanie účtujem ako poskytnuté služby.
Ďalej musíš mať vypracovaný prevádzkový poriadok, t.j. ako máš zabezpečenú predajňu, hygienu, aké utierky na čo používaš, v čom umývaš riady, odkiaľ máš prívod vody, kde dávaš odpad....
Ak ma ešte niečo napadne dopíšem, ak nie, pýtaj sa, čo budem vedieť, poradím. Želám ti úspechy pri tejto práci, keď si to dobre zavedieš, je to pekná robota.
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Aj na ERP si nastav oddelenia, aby si mala alkohol zvlášť čo si predala, ostatok ako Ondrejvla písala.
0 0
M0NIKA M0NIKA

M0NIKA je offline (nepripojený) M0NIKA

Kočky, ďakujeeem!

Nastavenie ERP a iné technické veci idú mimo mňa, ja iba dostanem do ruky doklady na zaúčtovanie...Ale aj tak som rada, že o tomto viem, to nikdy nie je na škodu .
ERP zrejme má rozdelené, lebo z pások robila výkaz na colnicu.

Vlasti,
prosím Ťa, odobríš mi, či som Ťa dobre pochopila?
- nákup potravín na varené obedy zaúčtujem ako materiál,
- nákup alkoholu analyticky rozdelím podľa druhu a "sily",
- cigarety a ostatné potraviny na predaj zaúčtujem ako tovar? (mám to robiť od januára a veľmi sa mi nechce rozpočítavať bločky na položky - ak to netreba, lebo na jednom bloku má zväčša nákup všetkého možného)
- drogéria a pod. do réžie,
- predaj čohokoľvek je príjem za tovar.

Je to v poriadku, keď neúčtuje sklad????

Stačí tržby zaúčtovať raz za mesiac? Podľa mňa to nie je nesprávne, ale ja by som radšej robila aspoň raz za týždeň (ak nie denne).
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Tržby doporučujem denne zaúčtovať.
predaj čo si písala ako príjem za tovar
alkohol rozdelíš na stupne a litráže, čiže napr. 40% 0,7l, 40% 0,5l, 38% 0,5l ....
0 0
M0NIKA M0NIKA

M0NIKA je offline (nepripojený) M0NIKA

Ďakujem, Lenka. Každá rada dobrá!

A s tým skladom čo by si mi poradila?
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Monika, ja robím cukrársku výrobu a tržby dávam mesačne, podla ERP. Bola kontrola a nemala žiadne námietky. Záleží na tom asi kto príde. Volá sa to Peňažný denník, to znamená malo by sa denne písať ale píšem vlastnú skúsenosť. A účtovanie tržby mesačne som asi pred 2 romi čítal v niektorom DUPP = odpoveď na otázku čitatela.
Asi tolko.
Pekný večer želám...
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Sklad mal by sa, ale ako? Tu niekde sa preberal sklad sekond handu, skús si tam pozrieť ako oni to robia. V podstate značia si čo predajú a podľa toho.
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Manual dá sa aj mesačne účtovať tržba, len nesmie mať pokladňu v mínuse.
0 0
luba3 luba3

luba3 je offline (nepripojený) luba3

Mám 3 synov-18,14,13.Starám sa o rodičov.Mám lic.DSS Credit Suisse. ...viac
Vlasti,posielam Ti do zjednodušené vyhlásenie pre dohodárov.
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

lenkak
Manual dá sa aj mesačne účtovať tržba, len nesmie mať pokladňu v mínuse.
Však ju včas zatotujem...
0 0
M0NIKA M0NIKA

M0NIKA je offline (nepripojený) M0NIKA

Manual
Monika, ja robím cukrársku výrobu a tržby dávam mesačne, podla ERP. Bola kontrola a nemala žiadne námietky. Záleží na tom asi kto príde. Volá sa to Peňažný denník, to znamená malo by sa denne písať ale píšem vlastnú skúsenosť. A účtovanie tržby mesačne som asi pred 2 romi čítal v niektorom DUPP = odpoveď na otázku čitatela.
Asi tolko.
Pekný večer želám...
Ahoj Janči,
ďakujem za osobnú skúsenosť, potešilo ma to.
Časom zrejme prejdem na častejšie účtovanie tržieb, ale spätne to porobím iba raz mesačne. Hneď mám lepší pocit z toho, že moje zmýšľanie nie je nesprávne.
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Monika ohľadom účtovanie tržieb tu bolo veľa popísané napr.:
http://www.porada.sk/showthread.php?...hlight=tr%BEba
0 0
M0NIKA M0NIKA

M0NIKA je offline (nepripojený) M0NIKA

lenkak
Sklad mal by sa, ale ako? Tu niekde sa preberal sklad sekond handu, skús si tam pozrieť ako oni to robia. V podstate značia si čo predajú a podľa toho.
Ja mám hrôzu z toho, že sklad nikto nikdy neúčtoval a kočka-nešťastnica nemá poňatie čo a ako.... Nechávala všetko na účtovníka....
Takže pri predstave doúčtovania skladu spätne asi tušíte, aké mám pocity...
Hlavne keď tu má doklady na nákup cigariet v kartónoch ale aj po 1-2 krabičkách... žeby akútne dopĺňanie zásob? :p
0 0
M0NIKA M0NIKA

M0NIKA je offline (nepripojený) M0NIKA

lenkak
Monika ohľadom účtovanie tržieb tu bolo veľa popísané napr.:
http://www.porada.sk/showthread.php?...hlight=tr%BEba
Leni, ďakujem, budem študovať, hoci z tohoto nemám až takú hrôzu...
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Aspoň inventúry máš?
0 0
M0NIKA M0NIKA

M0NIKA je offline (nepripojený) M0NIKA

Ozaj, asi to sem nepatrí, ale aj tak mi nedá neopýtať sa:

tejto kočke účtovník vypočítal pri strate z r. 2003 odvody do SP vyše 3.300 Sk . Keď sme zisťovali prečo, tak vraj preto, lebo do reg. listu jej napísal príjem 10.000 a z toho vychádzal.
Nemáte niekto skúsenosť s tým, či by jej SP vrátila "preplatok" na soc. poistení?
Je to za rok dosť vysoká suma a pomohlo by jej to. Teraz je v stave, keď tie odvody nezvláda platiť, lebo tržby viaznu... . Takže mešká s platbou a ešte jej hrozí pokuta.... Hoci platí o cca 1.300 korún viac ako by musela....
0 0
M0NIKA M0NIKA

M0NIKA je offline (nepripojený) M0NIKA

lenkak
Aspoň inventúry máš?
Skladu? Nie! Pochybujem, že sa s tým niekto vôbec zapodieval....
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Monika - je to horšie než som dúfala, ale ten sklad bez inventúry dosť veľký problém,
SP by jej mohla vrátiť ten preplatok.
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
luba3
Vlasti,posielam Ti do zjednodušené vyhlásenie pre dohodárov.
Ľubka ďakujem, už som si uložila.
0 0
M0NIKA M0NIKA

M0NIKA je offline (nepripojený) M0NIKA

lenkak
Monika - je to horšie než som dúfala, ale ten sklad bez inventúry dosť veľký problém,
SP by jej mohla vrátiť ten preplatok.
Aj ja som si myslela, že to bude v pohode, ja som proste od prírody naivka :-)
Zajtra jej to idem porozprávať a ešte sa chcem dohodnúť na vyššej odmene, tak ju asi nepoteším....
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať