Zavrieť

Porady

JÚ - bufet

Prosím skúsených o radu:

prevzala som JÚ bufetu, kde sa predávajú potraviny, alkohol, cigarety a okrem toho varené jedlo, ktoré pripravuje majiteľka.
Moje otázky:
- viem, že sa dáva Oznámenie... o alkohole na colnicu (treba aj niečo iné?)
- mám v úmysle anal. rozčleniť tovar na alkohol, cigarety a ostatné (nealko, sladkosti, šaláty a pod.), len skôr ako urobím niečo zbytočne chcela som vedieť, či je to vôbec potrebné...
- ako sa v JÚ účtuje o vlastnej výrobe jedla? Je potrebné účtovať nákup napr. mäsa ako materiál? A ak áno, čo s ním potom? V tomto v JÚ nemám vôbec jasno....
- majiteľka neúčtuje sklad. Aký problém z toho môže vzniknúť?

Chalan predo mnou účtoval tržby za mesiac jednou sumou, všetky výdavky (aj drogistický tovar) ako nákup tovaru, PPD a VPD nevypisoval, KJ urobil bez všetkých potrebných údajov.... a mne je teraz majiteľky ľúto, lebo ako daňovák by som sa na nej asi patrične vyzúrila o.i. za neprehľadnosť v dokladoch.

Nerada by som jej aj ja "pomohla" tým, že niečo opomeniem a pod., preto prosím "bufetoznalých" o pomoc a dobré rady.

Vopred ďakujem.
Usporiadat
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
M0NIKA
Ozaj, asi to sem nepatrí, ale aj tak mi nedá neopýtať sa:

tejto kočke účtovník vypočítal pri strate z r. 2003 odvody do SP vyše 3.300 Sk . Keď sme zisťovali prečo, tak vraj preto, lebo do reg. listu jej napísal príjem 10.000 a z toho vychádzal.
Nemáte niekto skúsenosť s tým, či by jej SP vrátila "preplatok" na soc. poistení?
Je to za rok dosť vysoká suma a pomohlo by jej to. Teraz je v stave, keď tie odvody nezvláda platiť, lebo tržby viaznu... . Takže mešká s platbou a ešte jej hrozí pokuta.... Hoci platí o cca 1.300 korún viac ako by musela....
Preboha! A to ako počítal tie odvody??
No skús ísť na SP, podať vysvetlenie, doložiť výpisom z DP a požiadať o vrátenie.
V tomto prípade pri JÚ, štvrťročne urobíme fyzickú inventúru materiálu aj tovaru, inak by musela mať soft pre ERP, kde by si nahadzovala nakúpený tovar a predaný tovar, čo je asi najvýhodnejšie, najmä ak má zamestnancov, materiál do výroby si píš aspoň na nejakú tabuľku v exceli a tiež získaš ihneď prehľad, akú máš maržu - i keď, polievky - no voda...
To už záleží len na majiteľke, ako sa s tým vysporiada, ale rozhodne to účtuj hneď do nákladov. Ešte nejaké dotazy? Čo viem, to poviem, čo neviem ja, verím že doplnia ostatní.
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Poriadne si zapýtaj, len s tým skladom ??????
Ale aj ostatné je toho dosť.
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
To poznám! Aj ja som urobila inventúry - osobne som prepočítavala tovar, merala, vážila a odmenou mi bola bonboniéra a sladký likér!!!!! A to vedel, že som diabetička!!!
Takže radšej pritvrď, neoplatí sa robiť za ďakujem!
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Vlasti- ani nekomentujem, veľa razy som aj ja tak dopadla, ale čo už, takých ľudí sa treba vyvarovať.
0 0
M0NIKA M0NIKA

M0NIKA je offline (nepripojený) M0NIKA

ondrejvla
Preboha! A to ako počítal tie odvody??
No skús ísť na SP, podať vysvetlenie, doložiť výpisom z DP a požiadať o vrátenie.
V tomto prípade pri JÚ, štvrťročne urobíme fyzickú inventúru materiálu aj tovaru, inak by musela mať soft pre ERP, kde by si nahadzovala nakúpený tovar a predaný tovar, čo je asi najvýhodnejšie, najmä ak má zamestnancov, materiál do výroby si píš aspoň na nejakú tabuľku v exceli a tiež získaš ihneď prehľad, akú máš maržu - i keď, polievky - no voda...
To už záleží len na majiteľke, ako sa s tým vysporiada, ale rozhodne to účtuj hneď do nákladov. Ešte nejaké dotazy? Čo viem, to poviem, čo neviem ja, verím že doplnia ostatní.
Vlasti, na niečo je to dobré - pri takýchto účtovníkoch mi rastie ego . Iba to vo mne vyvoláva pochybnosti a potom - pre istotu všetko overujem - viď táto téma :-)
S tou sociálkou to skúsim ako radíš.
Zajtra zistím akú má RP a možno sa poteším...
Zamestnancov nemá, zatiaľ robí sama.
V exceli tabuľku robiť nebudem, účtujem v Alfe a keď si porobím analytiky tak som na tom istom.
Takže zatiaľ toľko, zajtra budem múdrejšia.
Vlasti, prosím, pozri si ešte ten môj "overovací" príspevok hneď na začiatku - či som Ťa dobre pochopila a budem lepšie spať.
Vopred vďaka.
0 0
M0NIKA M0NIKA

M0NIKA je offline (nepripojený) M0NIKA

ondrejvla
To poznám! Aj ja som urobila inventúry - osobne som prepočítavala tovar, merala, vážila a odmenou mi bola bonboniéra a sladký likér!!!!! A to vedel, že som diabetička!!!
Takže radšej pritvrď, neoplatí sa robiť za ďakujem!
Ja viem, len mám depku, lebo je to kamoškina kamoška a viem, že momentálne je na tom biedne... Keď mi doplatí spätne od januára, nebude mať pre dcéru na mlieko . Nechcem robiť za ďakujem a som mäkká meniť dohodnutú sumu. Keby bola cudzia, je to iné... som z toho na nervy!
Aj muž sa mi smeje. Povedal, že ja budem na robotu a on ma bude menežovať... aby sme my nezostali bez príjmu .
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
M0NIKA
Vlasti, na niečo je to dobré - pri takýchto účtovníkoch mi rastie ego . Iba to vo mne vyvoláva pochybnosti a potom - pre istotu všetko overujem - viď táto téma :-)
S tou sociálkou to skúsim ako radíš.
Zajtra zistím akú má RP a možno sa poteším...
Zamestnancov nemá, zatiaľ robí sama.
V exceli tabuľku robiť nebudem, účtujem v Alfe a keď si porobím analytiky tak som na tom istom.
Takže zatiaľ toľko, zajtra budem múdrejšia.
Vlasti, prosím, pozri si ešte ten môj "overovací" príspevok hneď na začiatku - či som Ťa dobre pochopila a budem lepšie spať.
Vopred vďaka.
Pozrela som, dobre si pochopila. Ak budeš mať problémy, napíš SS, prípadne zašli e-mail, ale som radšej, keď sa to rieši priamo tu, lebo tento problém môžu mať i ostatní a takto ho skôr vyriešia.
0 0
M0NIKA M0NIKA

M0NIKA je offline (nepripojený) M0NIKA

ondrejvla
Pozrela som, dobre si pochopila. Ak budeš mať problémy, napíš SS, prípadne zašli e-mail, ale som radšej, keď sa to rieši priamo tu, lebo tento problém môžu mať i ostatní a takto ho skôr vyriešia.
Vlasti, ešte raz ďakujem za pomoc a ponuku.
Ani ja som nechcela využiť SS, lebo asi nebudem jediná... a ak hej - nevadí :-)
Zrejme to nebude môj posledný dotaz, tak sa teším z Tvojej ochoty a beriem Ťa za slovo!
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
Pá! Želám ti, nech sa ti všetko podarí.
0 0
M0NIKA M0NIKA

M0NIKA je offline (nepripojený) M0NIKA

ondrejvla
Pá! Želám ti, nech sa ti všetko podarí.
Ďakujem a prajem Tebe aj Lenke dobrú noc!
Pre dnešok stačilo, idem sa venovať chlapovi .
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
Bežkaj, aby ti nedal výpoveď. Pohladkaj ho, povedz mu, že je jediný... chlapi to majú veľmi radi. Želám pekný večer!
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Monika potom napíš ak nebudeš niečo vedieť.
0 0
Lenuška Lenuška

Lenuška je offline (nepripojený) Lenuška

nemohla by som poprosiť o nejaký vzor prevádzkového poriadku?
Díky.
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Na romto linku nájdeš prílohu s názvom HACCP, tento súbor keď si stiahneš, nájdeš tam aj sanitačný aj prevádzkový poriadok.
http://www.porada.sk/showthread.php?...ighlight=HACCP

len si ešte dopíš, aké prostriedky na čistenie používaš. Na umývanie podlahy, strojov, každé porozpisuj a ako často ich používaš. Aké poriadky robíš, čo mesačne, polročne, denne. A napíš k tomu zodpovedného vedúceho a že zamestnanci boli o tomto poučení.
0 0
M0NIKA M0NIKA

M0NIKA je offline (nepripojený) M0NIKA

lenkak
Monika potom napíš ak nebudeš niečo vedieť.
Ďakujeeeeeeeeeeeeeem!!!!!
0 0
Lenuška Lenuška

Lenuška je offline (nepripojený) Lenuška

aj ja ďakujem.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

ondrejvla
Monika, neúčtovala som bufet, ale reštauráciu a kuchyňu v PÚ, teraz aj v JÚ, takže by to mohlo byť podobné.

Materiál na výrobu v JÚ účtujem priamo do výroby, štvrťročne sa urobí inventúra zásob materiálu a tovaru. Mám ho rozčlenený podľa druhov, alkohol samozrejme samostatne, teraz nielen podľa názvu, ale aj obsahu a stupňov.
Hotové jedlá účtujem v tržbách z ERP ako predaj tovaru, taktiež aj ostatný tovar, pre mňa je to už tovar, nakoľko sa výrobou zmenil z materiálu na tovar, v PÚ sa to dá zaúčtovať, v JÚ to účtujem len týmto spôsobom, ubytovanie účtujem ako poskytnuté služby.
Ďalej musíš mať vypracovaný prevádzkový poriadok, t.j. ako máš zabezpečenú predajňu, hygienu, aké utierky na čo používaš, v čom umývaš riady, odkiaľ máš prívod vody, kde dávaš odpad....
Ak ma ešte niečo napadne dopíšem, ak nie, pýtaj sa, čo budem vedieť, poradím. Želám ti úspechy pri tejto práci, keď si to dobre zavedieš, je to pekná robota.
Vlasti, do PDP účtujem kuchyňu ako nákup materiálu a tŕžbu(všetok materiál, ktorý zmení svoju "podobu", čiže hotové jedlá) ako predaj výrobkov. Všetko, čo nezmení svoju "podobu" (alkohol, nealko, cigarety,keksy,...) ako nákup tovaru a tŕžbu ako predaj tovaru. Materiál dávam ihneď do spotreby, pretože robiť sklad sa jednoducho verne nedá(kečup,horčica,cibuľa, cesnak atd.) Kôli vernému zobrazeniu majetku(materiálu) na konci roka sa urobí inventúra. DU zdôvodnenie stačilo vysvetliť. Nákup tovaru dávam do príjmu na sklad postupne a po mesačnej uzávierke ERP dám výdaj zo skladu. Tým pádom mám verný obraz o tom, koľko som nakúpila materiálu do kuchyne a z toho vyplývajúcu tŕžba a koľko som nakúpila tovaru do baru a z toho tiež vyplývajúcu tŕžba. Podľa mňa ty keď rozdelíš do výdavkov materiál a tovar a tŕžbu už máš spolu ako za tovar, nemáš taký prehľad. Veď aj vo výkaze o Príjmoch a výdavkoch máš rozdelenie na
r. 01 predaj tovaru
r. 02 predaj výrobkov a služieb(podľa mňa materiál sa zmení na výrobok)
a v r. 05 nákup materiálu
r. 06 nákup tovaru
Už som mala 2x kontrolu z DU a toto rozdelenie tŕžby v peň.denníku sa im pozdávalo práve z toho dôvodu, že na vstupe účtuješ tovar a materiál tiež zvlášť.
Marína
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Ja aj materiál zaúčtujem na sklad. Každé jedlo majú nanormované /koľko čoho .../ . Na konci mesiaca mi dajú registračnú pásku a ja odúčtujem zo skladu. Niektoré jedlo odúčtovávam aj z 10 - tich kariet. Samozrejme ako soľ, koreniny .. /primerané množstvá/ idú priamo do spotreby. 8 druhov káv - takisto vydávam zo skladu /káva, cukor, smotanka, keks + mocca, al. vajc. alebo šlahačka, mlieko atd. / Ale sklad máme celkom slušne zabehnutý a nie je to taká hrôza.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Muška, aj ja kávu, keksíky atd. dávam na sklad, ale prezraď mi, prosím, ako dávaš na sklad a hlavne výdaj zo skladu, paradajky, šalát, citróny(čiže oblohu), keď k jednej porcii ide napr. 3 krúžky paradajok, 2 listy šalátu,...Múku na zápražku ako dávaš do výdaja? Ten sklad ti pri inventúre sedí?
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Marinka, každé jedlo musia mať nanormované, tak ako každá reštaurácia vždy aj mala.
Samozrejme, že majú nejakú normu - ako prirodzené úbytky a pod.
Ale myslím, že ide hlavne o veľké položky. Tzn. že ak kúpia 10 kg mäsa - musia ho nejako vydokladovať , aby som potom nezistila, že nakoniec z neho urobili iba 1 rezeň
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať