Zavrieť

Porady

daňové priznanie a prenájom nehnuteľnosti

Musím podať daňové priznanie ak som zamestnaná a zároveň mám príjem z prenájmu za mesiace august až december spolu vo výške 25000,-? Nestačí mi ročné zúčtovanie dane, keďže odpočítateľná položka pri prenájme na rok 2008 je 25650.Alebo sa odpočítateľná položka kráti, keďže neprenajímam celý rok.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Buková je offline (nepripojený) Buková

    Buková
    yvetka Pozri príspevok
    Musím podať daňové priznanie ak som zamestnaná a zároveň mám príjem z prenájmu za mesiace august až december spolu vo výške 25000,-? Nestačí mi ročné zúčtovanie dane, keďže odpočítateľná položka pri prenájme na rok 2008 je 25650.Alebo sa odpočítateľná položka kráti, keďže neprenajímam celý rok.
    Z o DzP, § 9, ods.2 písm.h) ustanovené platné životné minimum / počíta sa pri výpočte sumy oslobodených príjmov z prenájmu, na rok 2008 je to suma 25.650.-Sk, do základu dane to nebudeš počítať.

    Požiadaj účtovníčku do 16.02.2009 o vykonanie ročného zúčtovania dane, lebo máš len zdaniteľné príjmy len zo závislej činnosti. ( ak nemáš ešte iné zdaniteľné príjmy )

    silvia je offline (nepripojený) silvia

    silvia
    Príjmy z prenájmu si manželia ešte za rok 2007 priznali nasledovne: manželka len do výšky oslobodenej od dane (aby nemusela podávať DP, zamestnávateľ jej urobil ročné zúčtovanie) a zvyšok priznal manžel v DP typB.
    Môžu si za rok 2008 príjmy z prenájmu priznať inak? teraz sa im viac oplatí presný opak, nakoľko manžel mal podstatne vyššie príjmy a kráti sa mu nezdaniteľná časť ZD na daňovníka. Môžu si tieto príjmy "podeliť" každý rok inak, podľa výhodnosti?
    Vďaka!

    silvia je offline (nepripojený) silvia

    silvia
    ...vie mi niekto poradiť, či si príjmy z prenájmu môžu manželia priznať každý rok v inom pomere?

    srdečná vďaka!

    Kačena I. je offline (nepripojený) Kačena I.

    Kačena I.
    Podľa mňa, keď ide o bezpodielové vlastníctvo manželov, tak si môžu podeliť príjmy tak, ako im to najviac vyhovuje.

    silvia je offline (nepripojený) silvia

    silvia
    vďaka za odpoveď!
    Tiež si to myslím, len som sa nikde nedopátrala, či to tak naozaj je...

    azla je offline (nepripojený) azla

    azla
    silvia Pozri príspevok
    ...vie mi niekto poradiť, či si príjmy z prenájmu môžu manželia priznať každý rok v inom pomere? áno

    srdečná vďaka!
    §4
    (8) Príjmy uvedené v § 6 ods. 3, § 7 a 8, ktoré plynú manželom z ich bezpodielového spoluvlastníctva, sa zahŕňajú do základu dane v rovnakom pomere u každého z nich, ak sa nedohodnú inak; v tom istom pomere sa zahŕňajú do základu dane výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie alebo udržanie týchto príjmov.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    silvia Pozri príspevok
    vďaka za odpoveď!
    Tiež si to myslím, len som sa nikde nedopátrala, či to tak naozaj je...
    Ešte Vám priložím

    Zákon o dani z príjmu

    § 4 - Základ dane


    (8) Príjmy uvedené v § 6 ods. 3, § 7 a 8, ktoré plynú manželom z ich bezpodielového spoluvlastníctva, sa zahŕňajú do základu dane v rovnakom pomere u každého z nich, ak sa nedohodnú inak; v tom istom pomere sa zahŕňajú do základu dane výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie alebo udržanie týchto príjmov.

    To znamená , že každý rok si určia zdaňovanie , ako im to bude vyhovovať .

    Sarlotka je offline (nepripojený) Sarlotka

    Sarlotka
    Dobrý deň prosím o radu, snažila som sa nájsť ale nenašla som odpoveď, prípadne ak tu už téma je poteším sa linku.


    Podnikateľ FO neplatiteľ DPH si prenajal kanceláriu. (V zmluve o prenájme má možnosť prenajímať kanceláriu ďalej)
    Časť priestorov (polovicu) prenajíma tento podnikateľ FO podnikateľovi PO ide o prenájom s poskytovaní len základných služieb - fakturácia za prenájom plus elektrinu a vodu

    Moje problémy:
    Môže podnikateľ FO prenajímať kanceláriu ďalej aj bez živnostenského oprávnenie na prenájom ?
    Príjem z prenájmu bude u podnikateľa FO príjmom podľa § 6 ods. 1 alebo § 6 ods. 3. Prenajímat to bude pod ičom, keďže aj zmluva na nájom kancelárie je na IČO. Príjem z prenájmu sa bude vykazovať v daňovom priznaní typ B v tabuľke 1 („prehľad príjmov a výdavkov podľa § 6“) v riadku 2 – príjmy zo živnosti alebo v riadku 10 príjem z prenájmu nehnuteľnosti?.
    Výdavky na prenájom kancelárie hradené podnikateľom FO budú výdavkom zo živnosti alebo výdavkom z prenájmu? Alebo sa budú nejako deliť? A s tým teda súvisí následne aj uplatnovanie nezdanitelnej ciastky, ktorú na prijmy p.6 ods. 3 nie je možné uplatniť.

    dakujem.

    Sarlotka je offline (nepripojený) Sarlotka

    Sarlotka
    este mam len taky dotaz k mojim predoslym , zivnost na prenajom neexituje? existuje len zivnost na prenajom s poskytovanim inych ako zakladnych sluzieb - neviem ci som uplne presne definovala tuto volnu zivnost ? dakujem

    SzabM je offline (nepripojený) SzabM

    SzabM
    Činnosť na prenájom nehnuteľností bez iných služieb nemôže byť živnosťou (živnosťou môže byť iba prenájom hnuteľných vecí.)
    Takže vyzerá to tak, že nemôže mať z prenájmu príjem (teda ani výdaj) podľa ods. 1, písm b), ale bude to príjem podľa ods. 3.
    Naposledy upravil SzabM : 22.04.12 at 11:36

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.