Zavrieť

Porady

Prosím o pomoc

Momentálne žijem v Rakusku, som na materskej a materský príspevok, rodičovský príspevok poberám z Rakuska, manžel má trvalý pracovný pomer v Rakusku, na Slovensku sme dobrovolne nezamestnaný - chcela by som vediet či som povinná platit nejaké fondy Slovenskému štátu ? Nie sme Rakúsky občania.Teraz som na druhej materskej dovolenke , po prvej materskej dov, som jeden rok nebola evidovaná ani doma ani v Rakusku ani som nepoberala žiadne dávky a rodina bola automaticky poistená zamestnávateľom manžela.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    kaco11 je offline (nepripojený) kaco11

    kaco11
    Jediné, čo by si mohla relatívne platiť tak to je zdravotné poistenie, ale to tak isto dobrovolne. Jednalo by sa o to, ale len v tom pripade, ze by si mala na Slovensku lekára, ale pokiaľ máš všetko v Rakúsku vrátane trvalého pobytu, nemusíš na Slovensku nič platiť. Totižto v budúcnosti ak sa vrátiš na Slovensko, budeš dostávať napríklad dôchodok z Rakúska, ak si tam pracovala a ak si predtým robila aj na Slovensku tak aj od nás. Takže pol na pol po malých čiastkach.

    danushka je offline (nepripojený) danushka

    danushka
    Kaco, dovolím si nesúhlasiť s tvrdením, že môžeš byť dobr.platiteľom ZP na SK, pokiaľ si poistencom inej ZP v inom členskom štáte EÚ.


    Anitka, kuk sem :
    http://www.porada.sk/t88293-da-sa-pl...+zahrani%E8%ED
    http://www.porada.sk/t81825-zdravotn...+zahrani%E8%ED
    http://www.porada.sk/t80923-platba-z...+zahrani%E8%ED
    ...nemôžeš byť zdravotne poistená v rámci EÚ v dvoch štátoch...

    ropy je offline (nepripojený) ropy

    ropy
    Ja by som sa informovala v zdravotnej poisťovni na Slovensku.
    Určite nie si privý prípad a mali by ti vedieť poradiť.páá

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    ropy Pozri príspevok
    Ja by som sa informovala v zdravotnej poisťovni na Slovensku.
    Určite nie si privý prípad a mali by ti vedieť poradiť.páá
    Osobná skúsenosť člena mojej rodiny:
    Začal pracovať v zahraničí, tak sa šiel informovať do VZP ako je to s platením,nakoľko si platí ZP v krajine EU. Informovali ho, vraj si môže dobrovoľne platiť aj doma . Tak vyše roka platil.

    Po tomto čase sa dozvedel, že je to protizákonné, že nesmie mať dve poistenia v štátoch EU.
    Znovu zašiel s rovnakou otázkou do VZP. Tentokrát mu ale odpovedali, že to nie je dovolené, takže mu navrhli zrušiť poistenie na SK a dali tlačivo na vrátenie peňazí za dané obdobie.Mali by prísť do 2 mesiacov.

    Je naozaj do jedu, keď sa občan v dobrej viere obráti na ZP o informácie,ale tie ho infomujú nesprávne.
    Potom sa nečudejme, že obyčajní ľudia majú vo veciach zmätky, ked ani zamestnanci ZP nevedia odpovedať na dôležité otázky
    Ďakujem Vám veľmi pekne. Danushke zvlášť, veľmi pomohlo. Ale mala by som ešte jednu otázku : a Sociálne poistenie ???

    Hepi je offline (nepripojený) Hepi

    obyčajná vydatá žena Hepi
    Pridám sa aj ja do diskusie. Syn pracuje legálne vo Švajčiarsku, poslal mi aj potvrdenie o zdravotnom poistení, ale keď som ho priniesla do zdr.poisťovne, povedali mi, že toto mu neplatí. Jedná sa o to, že môj syn mal pred vycestovaním do zahraničia živnosť, ktorú si podľa neho zrušil, ale podľa poisťovne iba prerušil na 3 mesiace, takže teraz by mal dva roky doplácať. Vie mi niekto poradiť čo s tým? Keď by to musel doplatiť, znamená to, že by bol zdravotne poistený aj na Slovensku aj vo Švajčiarsku.

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    arizona Pozri príspevok
    Osobná skúsenosť člena mojej rodiny:
    Začal pracovať v zahraničí, tak sa šiel informovať do VZP ako je to s platením,nakoľko si platí ZP v krajine EU. Informovali ho, vraj si môže dobrovoľne platiť aj doma . Tak vyše roka platil.

    Po tomto čase sa dozvedel, že je to protizákonné, že nesmie mať dve poistenia v štátoch EU.
    Znovu zašiel s rovnakou otázkou do VZP. Tentokrát mu ale odpovedali, že to nie je dovolené, takže mu navrhli zrušiť poistenie na SK a dali tlačivo na vrátenie peňazí za dané obdobie.Mali by prísť do 2 mesiacov.

    Je naozaj do jedu, keď sa občan v dobrej viere obráti na ZP o informácie,ale tie ho infomujú nesprávne.
    Potom sa nečudejme, že obyčajní ľudia majú vo veciach zmätky, ked ani zamestnanci ZP nevedia odpovedať na dôležité otázky
    Iba pre informáciu :
    VZP uznala svoju chybu ,že zdr. poistenie sa nemôže platiť v dvoch štátoch EU a peniaze vrátila platiteľovi.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.