Zavrieť

Porady

Odber vody načierno?

Dobrý deň,

v našej bytovke máme už viac rokov po sebe vysoký rozdiel medzi spoločným vodomerom a súčtom bytových vodomerov. Rozdiel činí 72 kubíkov ! Sme 6-bytovka. Priemerný počet osôb v byte je 2. Priemerná spotreba vody je 80 kubíkov na byt. Až na jeden byt, kde traja majú ročnú spotrebu 13 kubíkov !

Vymenili sme spoločný vodomer, vypli na noc vodu (na spoločnom vodomeri nebol nameraný prírastok), overili sme v každom byte, že spotrebiče vody roztočia bytový vodomer (voda, wc - vynechali sme práčky), skontrolovali sme bytovku, či pozdľž potrubia nevidíme únik vody. Bez výsledku.

Spotreba vody vedie ku konkrétnemu bytu. Avšak ... ako to zistiť? Aké sú možnosti odberu vody načierno skúseným stavbárom (ktorý tam býva)? Aké máme možnosti?

Ďakujem
Usporiadat
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

zbojka Pozri príspevok
Dobrý deň,

v našej bytovke máme už viac rokov po sebe vysoký rozdiel medzi spoločným vodomerom a súčtom bytových vodomerov. Rozdiel činí 72 kubíkov ! Sme 6-bytovka. Priemerný počet osôb v byte je 2. Priemerná spotreba vody je 80 kubíkov na byt. Až na jeden byt, kde traja majú ročnú spotrebu 13 kubíkov !

Vymenili sme spoločný vodomer, vypli na noc vodu (na spoločnom vodomeri nebol nameraný prírastok), overili sme v každom byte, že spotrebiče vody roztočia bytový vodomer (voda, wc - vynechali sme práčky), skontrolovali sme bytovku, či pozdľž potrubia nevidíme únik vody. Bez výsledku.

Spotreba vody vedie ku konkrétnemu bytu. Avšak ... ako to zistiť? Aké sú možnosti odberu vody načierno skúseným stavbárom (ktorý tam býva)? Aké máme možnosti?

Ďakujem
AK je skúsený stavbár, je dosť možné, že načierno odoberá vodu. AK to konštrukčné možnosti dovoľujú, namontujte mu ešte jeden vodomer pred ten jeho tak, aby s tým novým nemohol manipulovať. Nepíšeš, či ide o teplú alebo studenú vodu, ale 13 kubíkov na 3 osoby je veľmi málo v oboch prípadoch (pri spoločnej spotrebe ani nehovorím).

Dobre skontrolujte plomby na jeho vodomeri.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
zbojka zbojka

zbojka je offline (nepripojený) zbojka

V kazdom byte mame vlastny ohrev vody, takze do bytu priteka len studena, a to je tym padom uhrnom cela voda. O dualnom vodomeri sme rozmyslali, ale technicky je to nerealizovatelne. Plomby boli bez problemov. Uvazovali sme o dokladnej kontrole vsetkych potrubi v jeho byte - ale problem, ak nas dobrovolne nepusti do bytu, tak sme skoncili ! A ak nas aj pusti, urcite sa na nasu navstevu pripravi - doterajsie kontroly vyzerali v poriadku. Ale 13 kubikov neminiete ani pri minimalnej spotrebe, a oni su doma denne. Ach jo.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

zbojka Pozri príspevok
V kazdom byte mame vlastny ohrev vody, takze do bytu priteka len studena, a to je tym padom uhrnom cela voda. O dualnom vodomeri sme rozmyslali, ale technicky je to nerealizovatelne. Plomby boli bez problemov. Uvazovali sme o dokladnej kontrole vsetkych potrubi v jeho byte - ale problem, ak nas dobrovolne nepusti do bytu, tak sme skoncili ! A ak nas aj pusti, urcite sa na nasu navstevu pripravi - doterajsie kontroly vyzerali v poriadku. Ale 13 kubikov neminiete ani pri minimalnej spotrebe, a oni su doma denne. Ach jo.
Ešte mi napadlo - aký máte typ vodomera? Tie staršie, ktoré mali vnútro z kovu (železa) bolo možné zmanipulovať tak, aby nemerali spotrebu. Nenapíšem sem ako, to ti napíšem cez SS. Ak je to tak, tak dajte vymeniť vodomery za nové, ktoré sa tak nedajú zmanipulovať.
0 0
zbojka zbojka

zbojka je offline (nepripojený) zbojka

ENBRA, typ EV 142/99.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

zbojka Pozri príspevok
ENBRA, typ EV 142/99.
Pokiaľ je to len typ EV a nie je tam uvedené EV-AM, tak je manipulovateľný. Tie EV-AM sú odolné voči magnetickému poľu, tie staršie nie.

Pozri sem:

http://www.enbra.sk/files/download-a...t-enbra-ev.pdf
0 0
zbojka zbojka

zbojka je offline (nepripojený) zbojka

Dakujem, tak vidim, ze mame presne ten najjednoduchsi typ, EV, 30 stupnov. Nasla som uz aj cennik. Antimagneticke stoja 16,01 €, co sa podla mna da zniest. Navrhnem to v dome. Dakujem za pomoc.
0 0
jkasparek jkasparek

jkasparek je offline (nepripojený) jkasparek

Máme rovnaký problém, koeficient medzi fakturačným vodomerom a súčtom bytových vodomerov je 1,511 u TUV a 1,26 pri SV.
Vo finančnom vyjadrení to predstavuje stratu cca 80 000 Sk / štvrťrok.

Riešenie vidím v návrate k rozpočítávaniu spotreby podľa počtu bývajúcich osôb.

Poctivým vlastníkom to nebude vadiť, a nepoctiví zaplatia to, čo v skutočnosti spotrebujú.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

zbojka Pozri príspevok
Dobrý deň,

v našej bytovke máme už viac rokov po sebe vysoký rozdiel medzi spoločným vodomerom a súčtom bytových vodomerov. Rozdiel činí 72 kubíkov ! Sme 6-bytovka. Priemerný počet osôb v byte je 2. Priemerná spotreba vody je 80 kubíkov na byt. Až na jeden byt, kde traja majú ročnú spotrebu 13 kubíkov !

Vymenili sme spoločný vodomer, vypli na noc vodu (na spoločnom vodomeri nebol nameraný prírastok), overili sme v každom byte, že spotrebiče vody roztočia bytový vodomer (voda, wc - vynechali sme práčky), skontrolovali sme bytovku, či pozdľž potrubia nevidíme únik vody. Bez výsledku.

Spotreba vody vedie ku konkrétnemu bytu. Avšak ... ako to zistiť? Aké sú možnosti odberu vody načierno skúseným stavbárom (ktorý tam býva)? Aké máme možnosti?

Ďakujem
Šesť bytovku si spravujete sami, máte SVB, alebo je dom v správe?

Vodomery na studenú vodu nie sú povinné. Ale ak ich máte namontované, po šiestich rokoch ich je treba preveriť, ciachovaním. Takže, dajte namontovať po šiestich rokoch antimagnetické. Možno sa veci dajú na poriadok.

Teoretický? V skutočnosti platí väčšiu časť spotrebovanej vody za byt päť bytov. Navrhnem Vám piatim na schôdzi navrhnúť riešenie problému.

Dohodnúť sa na osobe v dome, ktorá bude kontrolovať nepravidelne stav vodomeru domu a zároveň je každý bývajúci umožniť vstup do bytu bez obmedzenia pri odpise vodomeru domu. Bol kontrolovať dnes, môže aj na druhý deň, ale aj za týždeň.

Pre istotu, mesačne odpisovať stav spoločného merača a piatich meračov, ktoré umožňujú odpis. Náklady na vzniknuté rozdiely, ak ich nespôsobil dodávateľ vody, požadovať uhradiť bytom, ktorý neumožnil kontrolu a vyriešenie problému s rozdielom v odbere vody jedenotlivymi bytmi.
Naposledy upravil sito : 09.04.09 at 13:56
0 0
lubica_02 lubica_02

lubica_02 je offline (nepripojený) lubica_02

A ako sú napojené WC nádržky - aj tu býva problém.
0 0
Iši Iši

Iši je offline (nepripojený) Iši

aj dôchodca
Môže byť aj nesprávne, pred vodomerom namontovaná práčka. Možnosti má naviac horný byt.
0 0
majkii majkii

majkii je offline (nepripojený) majkii

sito Pozri príspevok

Dohodnúť sa na osobe v dome, ktorá bude kontrolovať nepravidelne stav vodomeru domu a zároveň je každý bývajúci umožniť vstup do bytu bez obmedzenia pri odpise vodomeru domu. Bol kontrolovať dnes, môže aj na druhý deň, ale aj za týždeň.

Pre istotu, mesačne odpisovať stav spoločného merača a piatich meračov, ktoré umožňujú odpis. Náklady na vzniknuté rozdiely, ak ich nespôsobil dodávateľ vody, požadovať uhradiť bytom, ktorý neumožnil kontrolu a vyriešenie problému s rozdielom v odbere vody jedenotlivymi bytmi.
možno by sa oplatilo pouvažovať nad rádiovým odpočtom vodomeru, vtedy môže poverá osoba urobiť kontrolný odpočet kedykoľvek bez vstupu do bytu.
0 0
majkii majkii

majkii je offline (nepripojený) majkii

zbojka čo ak má ten vlastník skutočne len chybný vodomer. Ja napr. som mal vodomer na TUV chybný, kde mi za rok natočil cca 4 m3 teplej vody po ociachovaní (výmene za nový) som takú spotrebu mal už za 3 mesiace. Nepoznám siutuáciu u vás v dome, ale najskôr by som dal ociachovať jeho vodomer. Totiž, pri pustení vody sa vodomer môže točiť, ale nemusí spávne merať. Orientačne sa dá urobiť aj skúška vodomeru tak, že sa odpustí cca 5 až 10 desaťlitrových vedier vody, čiže konkrétny objem a porovná sa zo stavom vodomeru pred a po odbere.
Naposledy upravil majkii : 14.04.09 at 12:09
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
Mala by som otazku:
V rocnom vyuctovani mame uvedene koeficienty studenej vody 1,18 a teplej 1,02? Je to vela alebo v poriadku (najma ta studena)? Je tam vela bytov (2 x 12 x 6). To som vlastne preplatila o 18% viac, ako som mala namerane na vodomere?
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Správne, Lianka. Nie len Ty, ale všetci vlastníci bytov v dome. Je to tak na hranici. Ale tých 18 % percent pretieklo fakturačným meračom, dom, vlastníci bytov v ňom ju musia zaplatiť dodávateľovi vody. Zaplatia rovnakým pomerom k nameranej spotrebe na pomerovom vodomery vo svojom byte.
0 0
Julian Julian

Julian je offline (nepripojený) Julian

Lianka Pozri príspevok
Mala by som otazku:
V rocnom vyuctovani mame uvedene koeficienty studenej vody 1,18 a teplej 1,02? Je to vela alebo v poriadku (najma ta studena)? Je tam vela bytov (2 x 12 x 6). To som vlastne preplatila o 18% viac, ako som mala namerane na vodomere?
Podľa mňa su v poriadku.
0 0
peton peton

peton je offline (nepripojený) peton

Ja by som povedal, že je to úplne super. Ver, mnohí by boli takýmto koeficientom radi.
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
Dakujem Vam velmi pekne za vysvetlenie a za vase stanoviska.
0 0
zuzka3110 zuzka3110

zuzka3110 je offline (nepripojený) zuzka3110

no to my máme koeficient studenej 1,15 a teplej 1,27. Čo je podľa mňa veľa. Budeme mať schôdzu, tak sa spýtam.. (sme bytovka 3 vchody po 16 bytov)
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

zuzka3110 Pozri príspevok
no to my máme koeficient studenej 1,15 a teplej 1,27. Čo je podľa mňa veľa. Budeme mať schôdzu, tak sa spýtam.. (sme bytovka 3 vchody po 16 bytov)
Studená je ešte v norme, teplá je trošku viac, než je bežné. Možno niekto načierno odoberal teplú vodu (ak máte 48 bytov).
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Lianka Pozri príspevok
Mala by som otazku:
V rocnom vyuctovani mame uvedene koeficienty studenej vody 1,18 a teplej 1,02? Je to vela alebo v poriadku (najma ta studena)? Je tam vela bytov (2 x 12 x 6). To som vlastne preplatila o 18% viac, ako som mala namerane na vodomere?
Julian Pozri príspevok
Podľa mňa su v poriadku.
peton Pozri príspevok
Ja by som povedal, že je to úplne super. Ver, mnohí by boli takýmto koeficientom radi.
zuzka3110 Pozri príspevok
no to my máme koeficient studenej 1,15 a teplej 1,27. Čo je podľa mňa veľa. Budeme mať schôdzu, tak sa spýtam.. (sme bytovka 3 vchody po 16 bytov)
Chobot Pozri príspevok
Studená je ešte v norme, teplá je trošku viac, než je bežné. Možno niekto načierno odoberal teplú vodu (ak máte 48 bytov).

Ono je to relatívny pohľad na koeficienty. Podstatný je základ, množstvo vody na fakturačnom vodomery, percentuálny podiel bytov na základe a súčet pomerových vodomerov v bytoch.

Zvyčajne noví vlastníci ani nevedia čo znamená ten koeficient. Ale keď pokračujú a dozvedia sa jeho výsledok, potom sa niektorí vracajú späť ku koeficientu a začnú uvažovať, pochybovať nad jeho výškou.

Príklad: Koeficient spôsobí nápočet bytu o jeden m3 viac vody, ktorý stojí 50 Sk. Za rok 50 Sk., mávne rukou. Druhému bytu 30 m3 a to je už 1 500 Sk. ročne, ten sa začne zaujímať prečo je ten koeficient taký, aký je. Čo je príčinou jeho výšky?

V obytnom dome nie je nič spravodlivé, voda, teplo, výťah, balkóny, radiátory, pomerové meranie, vodomery, zateplenie atď. Všetko všetkým nevyhovuje, ale malo by vyhovovať väčšine vlastníkov v dome. A v tom je kúzlo bývania v obytnom dome. Dohodnúť sa. Niekde s tým majú menšie problémy a niekde sa nevedia dohodnúť na maličkostiach.

Poradiť môže každý, aj na porade, ale konečné rozhodnutie je na vlastníkov bytov v konkrétnom dome.

Nie, že by som kritizoval váš názor na koeficienty. Len som uviedol svoj názor, ako to vidím ja. Osobne pri koeficiente 1,15 by som uvažoval, že úž nie je niečo v poriadku a treba si koeficient preveriť, je možné, že sa nič nedej ani pri koeficiente 1,20. Súvislosti jeho vzniku sú objektívne.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať