Zavrieť

Porady

Materská a Ročné zúčtovanie dane r.2008

Prosim o radu,
v akej vyske si môže uplatniť nezdanitelnu čast dane zamestnankyna, ktora mala hruby prijem cca 135 tis. za obdobie1-6/2008
a od 7-12/2008 bola na materskej ?????

D a k u j e m
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    detektív Pozri príspevok
    Prosim o radu,
    v akej vyske si môže uplatniť nezdanitelnu čast dane zamestnankyna, ktora mala hruby prijem cca 135 tis. za obdobie1-6/2008
    a od 7-12/2008 bola na materskej ?????

    D a k u j e m
    v plnej výške 98496,-sk - NČZD sa odpočítava zo základu dane, nie z hrubého príjmu. Materská sa nezahrňa do základu dane.
    snáď milá osôbka Ingrid Ondruskova
    SZČO má manželku na materskej dovolenke od 28.5.2008, ktorá do tohto dátumu normálne pracovala, oplatí sa, aby si urobila manželka sama za seba daň.priznanie alebo bude lepšie ak si SZČO "odpíše" na manželku odpočítat.položku?

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Manžel si uplatní NČZD na manželku úplne rovnako a v rovnakej výške bez ohľadu na to, či si manželka sama podá daňové priznanie, alebo či jej zamestnávateľ urobí ročné zúčtovanie.

    detektív je offline (nepripojený) detektív

    detektív
    veronikasad Pozri príspevok
    v plnej výške 98496,-sk - NČZD sa odpočítava zo základu dane, nie z hrubého príjmu. Materská sa nezahrňa do základu dane.
    OK. Potom ak som to spravne vypočital,vychadza teda preplatok na dani-prosim, je tento postup spravny?

    Uhrn príjmov-/minus/poistne a prispevky vychadza 130 239,-- Sk
    Zrazeny preddavok 15 466,-- Sk
    Nezdanitelna čast na danovíka 98 496,-- Sk

    Zdanitelne príjmy su /130 239-98496/ 31 743,-- Sk
    z toho dan 6 031,-- Sk

    Preplatok na dani /15 466- 6031/ 9 435,-- SK

    Dakujem
    Naposledy upravil detektív : 04.02.09 at 09:14 Dôvod: *

    4326 je offline (nepripojený) 4326

    4326
    Pokiaľ viem, tak pri odpočte na manželku, je vlastným príjmom manželky aj vyplatená materská. Takže odpočítateľná položka bude nižšia o materskú. Do vlastného príjmu sa nezarátava rodičovský príspevok, ale materská áno. Alebo som nepostrehla zmenu?

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    4326 Pozri príspevok
    Pokiaľ viem, tak pri odpočte na manželku, je vlastným príjmom manželky aj vyplatená materská. Takže odpočítateľná položka bude nižšia o materskú. Do vlastného príjmu sa nezarátava rodičovský príspevok, ale materská áno. Alebo som nepostrehla zmenu?
    detektív nerieši odpočítateľnú položku manželky ale daňové priznanie manželky
    snáď milá osôbka Ingrid Ondruskova
    4326 Pozri príspevok
    Pokiaľ viem, tak pri odpočte na manželku, je vlastným príjmom manželky aj vyplatená materská. Takže odpočítateľná položka bude nižšia o materskú. Do vlastného príjmu sa nezarátava rodičovský príspevok, ale materská áno. Alebo som nepostrehla zmenu?
    Veď práve, že súhlasím s vyššie citovaným príspevkom môže nám to niekto "odklepnúť"?
    Platí toto aj pre rok 2008?

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Ingrid Ondruskova Pozri príspevok
    Veď práve, že súhlasím s vyššie citovaným príspevkom môže nám to niekto "odklepnúť"?
    Platí toto aj pre rok 2008?
    súhlasím s 4326, ak odpovedala tebe. Ja som odpovedala detektívovi, ktorý sa pýtal na daňové priznanie manželky. Tam sa materská nezahrňa do príjmu.
    Ak ide o uplatnenie NĆZD na manželku, materská je vlastným príjmom manželky.

    detektív je offline (nepripojený) detektív

    detektív
    veronikasad Pozri príspevok
    súhlasím s 4326, ak odpovedala tebe. Ja som odpovedala detektívovi, ktorý sa pýtal na daňové priznanie manželky. Tam sa materská nezahrňa do príjmu.
    Ak ide o uplatnenie NĆZD na manželku, materská je vlastným príjmom manželky.
    Ak si bude manželka vypisovať daňove priznanie typ A, doloží tam iba Potvrdenie od zamestnávatela-originál ??????
    V prípade že si platila odvody do sociálnej poisťovne ako dobrovolne poistená osoba-môže si to zahrnuť do odvodov a doloží ako
    prílohu aj doklad o úhradách?
    Naposledy upravil detektív : 04.02.09 at 11:12

    4326 je offline (nepripojený) 4326

    4326
    detektív Pozri príspevok
    Ak si bude manželka vypisovať daňove priznanie typ A, doloží tam iba Potvrdenie od zamestnávatela-originál ??????
    V prípade že si platila odvody do sociálnej poisťovne ako dobrovolne poistená osoba-môže si to zahrnuť do odvodov a doloží ako
    prílohu aj doklad o úhradách?


    Stačí doložiť kópiu potvrdenia od zamestnávateľa a k daňovému priznaniu nedokladá doklady o úhrade poistného.

    Allure je offline (nepripojený) Allure

    Allure
    Mňa by zaujímalo, či žena na materskej/ rodičovskej môže požiadať zamestnáveteľa o ročné zúčtovanie dane? Ako v tom prípade postupuje zamestnávateľ? Ako v prípade vystúpeného zamestnanca, teda preplatok na dani poukáže zamestnancovi a nedoplatok ohlási na daňový úrad podľa miesta trvalého bydliska zamestnankyne?

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Allure Pozri príspevok
    Mňa by zaujímalo, či žena na materskej/ rodičovskej môže požiadať zamestnáveteľa o ročné zúčtovanie dane? Ako v tom prípade postupuje zamestnávateľ? Ako v prípade vystúpeného zamestnanca, teda preplatok na dani poukáže zamestnancovi a nedoplatok ohlási na daňový úrad podľa miesta trvalého bydliska zamestnankyne?
    Ak nepracovala ani jeden mesiac, nemá zdaniteľné príjmy zo ZĆ, nemusí teda požiadať o RZD.

    detektív je offline (nepripojený) detektív

    detektív
    4326 Pozri príspevok
    Stačí doložiť kópiu potvrdenia od zamestnávateľa a k daňovému priznaniu nedokladá doklady o úhrade poistného.
    Prosím, uhradené poistné ako DPO sa uvádza do riadku č.33?????

    Dakujem.

    Viba je offline (nepripojený) Viba

    Viba
    prosím pekne
    nemocenské dávky sa započítajú do vlastného príjmu manželky? alebo nie

    alušik je offline (nepripojený) alušik

    alušik
    Viba Pozri príspevok
    prosím pekne
    nemocenské dávky sa započítajú do vlastného príjmu manželky? alebo nie
    Nemocenské dávky áno.

    guges je offline (nepripojený) guges

    guges
    Citát: Manžel si uplatní NČZD na manželku úplne rovnako a v rovnakej výške bez ohľadu na to, či si manželka sama podá daňové priznanie, alebo či jej zamestnávateľ urobí ročné zúčtovanie.

    Tak toto som nepochopila, nar.: ja som bola od 1.1.2008-30.6.2008 na RD a nepoberala som žiadny iný príjem, od 1.7.2008 som sa zamestnala a dalej aj poberám RP, tak si požiadam o ročné zučtovanie dane svojho zamestnávateľa a taktiež si manžel u svojho zamestnávateľa uplatní NČZD za mňa?

    alušik je offline (nepripojený) alušik

    alušik
    guges Pozri príspevok
    Citát: Manžel si uplatní NČZD na manželku úplne rovnako a v rovnakej výške bez ohľadu na to, či si manželka sama podá daňové priznanie, alebo či jej zamestnávateľ urobí ročné zúčtovanie.

    Tak toto som nepochopila, nar.: ja som bola od 1.1.2008-30.6.2008 na RD a nepoberala som žiadny iný príjem, od 1.7.2008 som sa zamestnala a dalej aj poberám RP, tak si požiadam o ročné zučtovanie dane svojho zamestnávateľa a taktiež si manžel u svojho zamestnávateľa uplatní NČZD za mňa?
    Áno, vy si požiadate zamestnávateľa o ročné zúčtovanie dane a to, či si ešte manžel uplatní na Vás nezdaniteľnú časť - závisí od výšky Vášho príjmu za celý rok 2008. Ak by bol Váš celkový príjem nižší ako NČZD, tak si manžel uplatní len rozdiel medzi odpočitateľnou položkou na manželku a výškou príjmu.

    Viba je offline (nepripojený) Viba

    Viba
    SZČO je od 5. mesiaca na materskej dovolenke
    Uvádza sa suma príspevku v daŇovom priznaní? Kde?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.