Zavrieť

Porady

daň z príjmu a PN a OČR

môžte mi prosím napísať, ktorá účtovníčka má pravdu. jedna tvrdí, že Pn a OCR a zarátavajú do daňového základu a druhá že nie...
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    VeronikaT Pozri príspevok
    môžte mi prosím napísať, ktorá účtovníčka má pravdu. jedna tvrdí, že Pn a OCR a zarátavajú do daňového základu a druhá že nie...
    Pravdu má tá druhá.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    VeronikaT Pozri príspevok
    môžte mi prosím napísať, ktorá účtovníčka má pravdu. jedna tvrdí, že Pn a OCR a zarátavajú do daňového základu a druhá že nie...
    Do základu dane daňovníka, alebo vlastného príjmu manžela /ky? Lebo v tom je podstatný rozdiel.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    veronikasad Pozri príspevok
    Do základu dane daňovníka, alebo vlastného príjmu manžela /ky? Lebo v tom je podstatný rozdiel.
    Bohužiaľ, to vie len zadávateľka, o čo jej išlo.

    VeronikaT je offline (nepripojený) VeronikaT

    VeronikaT
    prepáčte, písala som to v rýchlosti, zle som sa vyjadrila. ide o to, že rok 2008 okrem decembra som bola na rodičovskej dovolenke a preto si na mňa bude môj manžel uplatňovať odpočet na manželku v daňovom priznaní. Za mňa bude robiť daňové nový zamestnávateľ a naša účtovníčka tvrdí, že do tohto daňového priznania vôbec netreba udávať či som bola OČR, pretože táto suma sa tam neuvádza. a takisto ju nemusí zadávať do mojich príjmov ani môj manžel...

    Manželova účtovníčka tvrdí, že si túto sumu, za dva dni, ktoré som bola v decembri na OČR mi musí zarátať do môjho celkového príjmu, ktorý som za rok 2008 dosiahla.. Teda decembrová výplata + 2 dni OČR.

    Tak chcem vedieť, ktorá z týchto dvoch dám má pravdu, či sa mám vybrať na sociálnu poisťovňu a pýtať si doklad o tejto OČR.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Pýtaš sa na dve rôzne veci.

    Z pohľadu zdanenia Tvojich príjmov - nemocenské dávky sú od dane oslobodené.

    Z pohľadu možnosti uplatenenia nezdaniteľnej časti na manželku v DP-ní Tvojho manžela sa posudzuje Tvoj "vlastný príjem".

    cit. z materiálu z www.drsr.sk
    Za vlastný príjem manželky (manžela) sa považuje vlastný príjem manželky (manžela), znížený o zaplatené poistné a príspevky, ktoré manželka (manžel) v roku 2008 bola (bol) povinná zaplatiť. Do vlastného príjmu manželky (manžela) sa nezahŕňa:
    1. daňový bonus podľa § 33 zákona o dani z príjmov,
    2. zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť,
    3. štátne sociálne dávky (príspevok pri narodení dieťaťa, príplatok k príspevku pri narodení dieťaťa, príspevok rodičom, ktorým sa súčasne narodili tri deti alebo viac detí alebo ktorým sa v priebehu dvoch rokov opakovane narodili dvojčatá alebo viac detí súčasne, príspevok na pohreb, rodičovský príspevok, prídavok na dieťa, príplatok k prídavku na dieťa, vianočný príspevok dôchodcom, príplatok k dôchodku politickým väzňom),
    4. štipendium poskytované študujúcim sústavne sa pripravujúcim na budúce povolanie.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    VeronikaT Pozri príspevok
    prepáčte, písala som to v rýchlosti, zle som sa vyjadrila. ide o to, že rok 2008 okrem decembra som bola na rodičovskej dovolenke a preto si na mňa bude môj manžel uplatňovať odpočet na manželku v daňovom priznaní. Za mňa bude robiť daňové nový zamestnávateľ a naša účtovníčka tvrdí, že do tohto daňového priznania vôbec netreba udávať či som bola OČR, pretože táto suma sa tam neuvádza. a takisto ju nemusí zadávať do mojich príjmov ani môj manžel...

    Manželova účtovníčka tvrdí, že si túto sumu, za dva dni, ktoré som bola v decembri na OČR mi musí zarátať do môjho celkového príjmu, ktorý som za rok 2008 dosiahla.. Teda decembrová výplata + 2 dni OČR.

    Tak chcem vedieť, ktorá z týchto dvoch dám má pravdu, či sa mám vybrať na sociálnu poisťovňu a pýtať si doklad o tejto OČR.
    Pravdu majú obidve dámy, každá tú svoju.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    veronikasad Pozri príspevok
    Pravdu majú obidve dámy, každá tú svoju.
    A možno to aj tak bolo, jedna hovorila o NČ na manželku.a druhá o NČ na daňovníka.

    Jane! je offline (nepripojený) Jane!

    Jane!
    Keď bol so zamestnancom ukončený pracovný pomer k 15. 12. a potom v ochrannej dobe (od 16.12.) zamestnanec nastúpil na PN až do konca roka, PN teda nejde do základu dane z príjmu. Je treba prikladať k daňovému priznaniu doklad o poberaní nemocenskej dávky? Takýto doklad vydá Sociálna poisťovňa?

    katka50 je offline (nepripojený) katka50

    katka50
    Jane! Pozri príspevok
    Keď bol so zamestnancom ukončený pracovný pomer k 15. 12. a potom v ochrannej dobe (od 16.12.) zamestnanec nastúpil na PN až do konca roka, PN teda nejde do základu dane z príjmu. Je treba prikladať k daňovému priznaniu doklad o poberaní nemocenskej dávky? Takýto doklad vydá Sociálna poisťovňa?
    Nie, netreba prikladať.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.