Zavrieť

Porady

výpočet nemocenského

Našla som tu nejaké výpočty ale z r.2004 a myslím, že už od vtedy boli zmeny. Robím len jednoduché mzdy pre 3 zamestnancov a PN sme ešte nemali. NO od 13.6.2005 mám PN. Vo firme je zamestnaná od 1.1.05 na 4 hod. úväzok s platom 6000.-Sk. Majú pevné mzdy t.z. že keď majú dovolenku, sviatok vždy má 6000.-SK. Ako mám postupovať pri výpočet náhrady za PN bude vypísaná do 17.6.2005. Vopred dakujem.
Usporiadat
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Rozhodujúce obdobie (RO) pre výpočet denného vymeriavacieho základu (DVZ) je

1.1.2005 - 31.5.2005

Spočítame vymeriavací základ za RO = 6.000 Sk x 5 mesiacov = 30.000 Sk
Spočítame počet dní v RO (kedy bola povinnosť platiť poistné) = 31 + 28 + 31 + 30 + 31 = 151 dní

Vydelíme 30000 / 151 = DVZ 198,6755 Sk

Z tejto sumy vypočítate príslušnú náhradu (pravdepodobne 25% za prvé 3 dni, 55% za ostatné dni - ak nemáte vo firme stanovené vyššie sadzby náhrady), výsledok zaokrúhlite na celé Sk nahor.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

koalko
Majú pevné mzdy t.z. že keď majú dovolenku, sviatok vždy má 6000.-SK.
Toto by mohol byť problém. Počas dovolenky má nárok na náhradu príjmu vo výške priemerného zárobku. Teoreticky sa dá dohodnúť, že ak je priemerný zárobok nižší ako mzda, dostane náhradu vo výške mzdy, ale keď jej vyjde náhrada vyššia ako mzda, nemôže sa v pracovnej zmluve vopred zriecť svojich zákonných nárokov.
0 0
koalko koalko

koalko je offline (nepripojený) koalko

P.Miháľ veľmi pekne ďakujem za odpoveď. Včera som našla aj novšie príspevky ako som napísala. Podľa príspevkov som to vypočítala a moje výpočty sa potvrdili s Vašim, aspoň som sa presvedčila ,že tomu rozumiem. Ešte raz ďakujem.
0 0
Mirkaska Mirkaska

Mirkaska je offline (nepripojený) Mirkaska

Prosím Vás o radu pri výpočte vymeriavacieho základu pri ošetrovaní člena rodiny.
Zamestnanec je vo firme zamestnaný od 1.5.2005. Odvtedy nebol na PN ani OČR (iba dovolenkoval :-) ), až v auguste 1 deň má OČR.
Chcela by som len potvrdiť správnosť uvedeného:
- rozhodujúcim obdobím bude doba od 1.5.2005 do 31.7.2005

- do potvrdenia zamestnávateľa o výške príjmu pre SP uvediem iba vymeriavacie základy za toto rozhod. obdobie?
- hľadala som na www stránke SP tlačivo - našla som len potvrdenie zamestnávateľa o zamestnancovi na účely uplatnenia nároku na nemocenskú dávku - mám použiť toto?

A posledná otázka: čo by sa zmenilo v prípade, že zamestnanec by bol v RO na PN alebo OČR do 10 dní?

Ďakujem veľmi pekne.
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

- rozhodnujúce obdobie: správne
- tlačivo do SP si môžeš stiahnuť zo stránky www.socpoist.sk a má názov tak ako uvádzaš "potvrdenie zamestnávateľa o zamestnancovi ..."
- PN a OČR do 10 dní nič, pretože toto obdobie nie je považované za prerušenie soc.poistenia, ale, ak by zamestnanec bol na OČR nad 10 dní, od 11. dňa, by sa mu prerušila účasť na soc.poistení.
0 0
aladin aladin

aladin je offline (nepripojený) aladin

mam taký problem že zamestnanec neskoro odovzdal źamestnavatelovi doklad o PN... potom zamestnavatel odovzdal neskoro mne (uctovnikovi ) doklad o PN t.j. ked sa ku mne dostalo už bolo po maradke 17 dni dokopy. Zamestnavatel povedal že on preplati aj zvysne dni t.j. od 11 do 17 dna.. nakolko som ho upozornil že može vzniknut problem za neskore odovzdanie... neviem može mať voči tomu sociálka namietky ?? vlastne sme mu ušporili prostriedky... co vy na to ?
0 0
Hronská Iveta Hronská Iveta

Hronská Iveta je offline (nepripojený) Hronská Iveta

aladin
mam taký problem že zamestnanec neskoro odovzdal źamestnavatelovi doklad o PN... potom zamestnavatel odovzdal neskoro mne (uctovnikovi ) doklad o PN t.j. ked sa ku mne dostalo už bolo po maradke 17 dni dokopy. Zamestnavatel povedal že on preplati aj zvysne dni t.j. od 11 do 17 dna.. nakolko som ho upozornil že može vzniknut problem za neskore odovzdanie... neviem može mať voči tomu sociálka namietky ?? vlastne sme mu ušporili prostriedky... co vy na to ?
Sociálke ste síce ušetrili korunky, otázka však je, ako sa na to budú pozerať daňovníci, lebo vyplatenie náhrady počas PN aj po 11. dni je už nad rámec zákona.
0 0
Mirkaska Mirkaska

Mirkaska je offline (nepripojený) Mirkaska

kvet
- rozhodnujúce obdobie: správne
- tlačivo do SP si môžeš stiahnuť zo stránky www.socpoist.sk a má názov tak ako uvádzaš "potvrdenie zamestnávateľa o zamestnancovi ..."
- PN a OČR do 10 dní nič, pretože toto obdobie nie je považované za prerušenie soc.poistenia, ale, ak by zamestnanec bol na OČR nad 10 dní, od 11. dňa, by sa mu prerušila účasť na soc.poistení.
Ani počet odpracovaných dní by sa nezmenil? Myslím, že zamestnanec za august nebude mať platené sociálne poistenie za 31 dní ale len 30 (§ 140 Z. o SP), tak ak by mal v minulosti OČR, čo mu platí SP, zníži sa mu o to vymeriavací základ a mali by sa ponížiť aj odpracované dni.
Alebo to zle chápem?
0 0
Mirkaska Mirkaska

Mirkaska je offline (nepripojený) Mirkaska

Hronská Iveta
Sociálke ste síce ušetrili korunky, otázka však je, ako sa na to budú pozerať daňovníci, lebo vyplatenie náhrady počas PN aj po 11. dni je už nad rámec zákona.
Podľa môjho názoru je to nedaňový náklad. Zamestnávateľ nemá povinnosť toto uhrádzať. Ja by som možno ešte skúsila opýtať na SP, či by to ešte neakceptovali.
0 0
kacena kacena

kacena je offline (nepripojený) kacena

som aká som ....
Ja by som Vás tiež poprosila o pomoc pri výpočte DPN.

Zamestnaný od 12.03.2005

PN od 25.07.2005 do 31.07.2005
RO od 12.03.2005 do 30.06.2005 , t.j. 111 dní
PN v RO od 14.04.2005 do 24.04.05
VZ v RO : 21.724,-Sk
0 0
kacena kacena

kacena je offline (nepripojený) kacena

som aká som ....
kacena
Ja by som Vás tiež poprosila o pomoc pri výpočte DPN.

Zamestnaný od 12.03.2005

PN od 25.07.2005 do 31.07.2005
RO od 12.03.2005 do 30.06.2005 , t.j. 111 dní
PN v RO od 14.04.2005 do 24.04.05
VZ v RO : 21.724,-Sk
Prosím poraďte mi , či je to takto dobre.
111 dni - 10 dní DPN = 101 dní
21.724,-Sk / 101 dní = 215,0891 denný vymer.základ.
0 0
Hronská Iveta Hronská Iveta

Hronská Iveta je offline (nepripojený) Hronská Iveta

kacena
Prosím poraďte mi , či je to takto dobre.
111 dni - 10 dní DPN = 101 dní
21.724,-Sk / 101 dní = 215,0891 denný vymer.základ.
Pochopené je to správne, ak sa však nemýlim, tak PN od 14.4. do 24.4. = 11 dní a nie 10, ktoré je potrebné odpočítať z počtu dní RO.
Takže:
20 + 30 + 31 + 30 = 111 - 11 = 100 dní RO
Vymeriavací základ z ktorého sa platil odvod na NP 21.724 : 100 = 217,2400 priemerka na deň.
Z nej 25% prvé 3 dni nemoci (za dni 25.7 - 27.7), 55% ďalšie 4 dni nemoci (28.7. - 31.7.).
0 0
kacena kacena

kacena je offline (nepripojený) kacena

som aká som ....
Hronská Iveta
Pochopené je to správne, ak sa však nemýlim, tak PN od 14.4. do 24.4. = 11 dní a nie 10, ktoré je potrebné odpočítať z počtu dní RO.
Takže:
20 + 30 + 31 + 30 = 111 - 11 = 100 dní RO
Vymeriavací základ z ktorého sa platil odvod na NP 21.724 : 100 = 217,2400 priemerka na deň.
Z nej 25% prvé 3 dni nemoci (za dni 25.7 - 27.7), 55% ďalšie 4 dni nemoci (28.7. - 31.7.).
Ja som myslela , že z RO sa odpočítava len doba trvania dočasnej práceneschopnosti a nie doba celého trvania PN. Prečo sa potom do potvrdenia zamestnávateľa o zamestnancovi na účely uplatnenia nároku na nemocenskú dávku , píše v bode 5. doba kedy bol zamestnanec DPN a nie celá PN. Môže mi to prosím niekto vysvetliť ?
0 0
Hronská Iveta Hronská Iveta

Hronská Iveta je offline (nepripojený) Hronská Iveta

kacena
Ja som myslela , že z RO sa odpočítava len doba trvania dočasnej práceneschopnosti a nie doba celého trvania PN. Prečo sa potom do potvrdenia zamestnávateľa o zamestnancovi na účely uplatnenia nároku na nemocenskú dávku , píše v bode 5. doba kedy bol zamestnanec DPN a nie celá PN. Môže mi to prosím niekto vysvetliť ?
Z.č.461/2003 Z.z.
§ 54 Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu
(5) Z rozhodujúceho obdobia na zistenie denného vymeriavacieho základu sa vylučujú obdobia, za ktoré poistenec nie je povinný platiť poistné na nemocenské poistenie.
- vylučujeme (odpočítavame) teda celé obdobie nemoci, nielen to obdobie, za ktoré vyplácate prvých 10 dní náhradu.
- o tom istom hovorí aj Vami spomínaný bod 5 na Potvrdení o uplatnení nároku na nemocenskú dávku (celé obdobie nemoci, ošetrovačky, ... - keď si zoberiete nap. len tú ošetrovačku, tak počas nej taktiež nevyplácate náhradu, lebo ošetrovačku prvých 10 dní prepláca sociálka a toto obdobie sa taktiež odpočítava, lebo za toto obdobie zamestnanec neplatí odvody poistného na nemocenské poistenie)

0 0
kacena kacena

kacena je offline (nepripojený) kacena

som aká som ....
Ďakujem veľmi pekne za objasnenie.
Neviem teraz či som vypísala dobre to tlačivo. Ja som tam totižto do bodu 5 uviedla len obdobie kedy bol dočasne práceneschopný a nie celé obdobie trvania PN-ky.Keď tam je nahrubo vytlačené : ...... kedy bol zamestnanec v RO uznaný za dočasne práceneschopného ....... tak som tam napísala len od 14.04.2005 do 23.04.2005 , ale on bol PN od 14.04.2005 do 24.04.2005.
0 0
Hronská Iveta Hronská Iveta

Hronská Iveta je offline (nepripojený) Hronská Iveta

kacena
Ďakujem veľmi pekne za objasnenie.
Neviem teraz či som vypísala dobre to tlačivo. Ja som tam totižto do bodu 5 uviedla len obdobie kedy bol dočasne práceneschopný a nie celé obdobie trvania PN-ky.Keď tam je nahrubo vytlačené : ...... kedy bol zamestnanec v RO uznaný za dočasne práceneschopného ....... tak som tam napísala len od 14.04.2005 do 23.04.2005 , ale on bol PN od 14.04.2005 do 24.04.2005.
To, že sa uvádza pojem "dočasne práceneschopný" - tento termín nemôžeje viazať len na prvých 10 dní nemoci, tento termín je spoločný pre oba zákony. Ako pre Z.č.461/2003 o soc.poistení, tak aj pre Z.č.462/2003 o náhrade príjmu.
0 0
kacena kacena

kacena je offline (nepripojený) kacena

som aká som ....
Ivetka , som už z toho celá dopletená. Do toho tlačiva sa má teda vypisovať celé obdobie PN aj keď tam je napísané dočasne PN ?
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

PN = dočasná práceneschopnosť
0 0
Hronská Iveta Hronská Iveta

Hronská Iveta je offline (nepripojený) Hronská Iveta

kacena
Ivetka , som už z toho celá dopletená. Do toho tlačiva sa má teda vypisovať celé obdobie PN aj keď tam je napísané dočasne PN ?
Áno, do Potvrdenia na účely ... vypisujete celé obdobie nemoci.

Pozrite napr. §33 zákona o SP, kde sú uvedené podmienky nároku na nemocenské:
§ 33
(1) Zamestnanec a povinne nemocensky poistená samostatne zárobkovo činná osoba majú nárok na nemocenské, ak boli pre chorobu alebo úraz uznaní za dočasne práceneschopných podľa osobitného predpisu49) na výkon zárobkovej činnosti alebo im bolo nariadené karanténne opatrenie podľa osobitného predpisu50) (ďalej len „dočasná pracovná neschopnosť“).

- aj pre účely nemocenských dávok hovoríme teda celkovo o dočasnej pracovnej neschopnosti, ktorá hovorí o celej dĺžke nemoci. Nielen o prvých 10 dňoch.
0 0
kacena kacena

kacena je offline (nepripojený) kacena

som aká som ....
Veľmi pekne ďakujem za radu , už sa mi rozsvietilo !
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať