Zavrieť

Porady

Dochodca - prechod z invalidneho na starobny dochodok a odvody

Nas zamestnanec, zamestnany na pracovnu zmluvu bol na invalidnom dochodku. Cize do konca roka neplatil odvody na poistenie v nezamestnanosti, na zdravotne poistenie sa platila polovica (2% zamestnanec, 5 % zamestnavatel).
Nedavno mi dosiel povedat, ze si podal ziadost na starobny dochodok spatne od augusta 2008. Rozhodnutie este nema, ale uz mu dosiel doplatok dochodku za tie mesiace, a rozhodnutie mu podla vyjadrenia soc.poistovne pride koncom februara.

Kedze bude mat starobny dochodok od 08/2008, uz mu nebudem uplatnovat nezdanitelnu cast ZD. Ale co s odvodmi? Ake mu mam vypocitat odvody do ZP a SP za 01/2009, ked je iste, ze starobny dochodok mu bude priznany od 08/2008 a tym padom mu invalidny zrusia, ale nemame este o tom doklad? Mam mu za januar 2009 vypocitat take odvody, ako doteraz? Cize ako pre invalidneho? Alebo ho brat ako starobneho dochodcu, zdravotne poistenie platit cele (4%, 10%), a socialne poistenie tiez?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

    mzdarka renca
    johny18 Pozri príspevok
    Nas zamestnanec, zamestnany na pracovnu zmluvu bol na invalidnom dochodku. Cize do konca roka neplatil odvody na poistenie v nezamestnanosti, na zdravotne poistenie sa platila polovica (2% zamestnanec, 5 % zamestnavatel).
    Nedavno mi dosiel povedat, ze si podal ziadost na starobny dochodok spatne od augusta 2008. Rozhodnutie este nema, ale uz mu dosiel doplatok dochodku za tie mesiace, a rozhodnutie mu podla vyjadrenia soc.poistovne pride koncom februara.

    Kedze bude mat starobny dochodok od 08/2008, uz mu nebudem uplatnovat nezdanitelnu cast ZD. Ale co s odvodmi? Ake mu mam vypocitat odvody do ZP a SP za 01/2009, ked je iste, ze starobny dochodok mu bude priznany od 08/2008 a tym padom mu invalidny zrusia, ale nemame este o tom doklad? Mam mu za januar 2009 vypocitat take odvody, ako doteraz? Cize ako pre invalidneho? Alebo ho brat ako starobneho dochodcu, zdravotne poistenie platit cele (4%, 10%), a socialne poistenie tiez?
    Ja by som ho od januára brala ako starobného dôchodcu, aj keď ešte nemáš zo SP rozhodnutie o tom, že je starobný dôchodca, ušetríš si tak veľa práce - opravovačiek. OP položku na daň mu nebudeš v roku 2009 uplatňovať, resp. on si ju už nemôže uplatňovať. Ako starobný dôchodca neplatí Invalidné DP a poistenie v nezamestnanosti - soc. poistenie.

    johny18 je offline (nepripojený) johny18

    johny18
    Len je otazne, ako ho bude viest socialna poistovna - ci ako starobneho dochodcu alebo ako invalidneho dochodcu s priznanym starobnym dochodkom..

    johny18 je offline (nepripojený) johny18

    johny18
    Takze zamestnancovi dnes doslo rozhodnutie zo socialnej poistovne: Od 3.augusta 2008 ma priznany spätne starobny dochodok a sucasne mu od 2.marca 2009 odnimaju invalidny dochodok.
    Takze za 01-02/2009 mu budem odvadzat odvody ako invalidnemu dochodcovi (zdravotne polovica, nebude sa odvadzat poist.v nezamestnanosti) a od 03/2009 mu budzem odvadzat odvody ako starobnemu dochodcovi (zdravotne cele, invalidne a v nezamestnanosti sa odvadzat nebude).

    Mohlo by to tak byt?

    Aňuška je offline (nepripojený) Aňuška

    Aňuška
    Prosím o radu: pracovník bol na ID, teraz priniesol rozhodnutie
    o priznaní predčasného starobného dôchodku. Nikde nevidím vyjadrenie, že
    sa mu ID ruší.
    Mám to chápať tak, že sa mu automaticky zrušil ID a tým sa musí začať od dátumu priznania predčasného SD odvádzať 4 a 10% do ZP? Alebo mu zostávajú znížené %, lebo zdravotné postihnutie má stále?
    Vďaka za pomoc.

    mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

    mzdarka renca
    Aňuška Pozri príspevok
    Prosím o radu: pracovník bol na ID, teraz priniesol rozhodnutie
    o priznaní predčasného starobného dôchodku. Nikde nevidím vyjadrenie, že
    sa mu ID ruší.
    Mám to chápať tak, že sa mu automaticky zrušil ID a tým sa musí začať od dátumu priznania predčasného SD odvádzať 4 a 10% do ZP? Alebo mu
    zostávajú znížené %, lebo zdravotné postihnutie má stále?
    Vďaka za pomoc.
    Aňuška, presne tak, ako si myslíš, na ZP stále odvádzaš 2% a 5%. Na SP nebude platiť IP a PvN. Od budúceho roku nebude mať nárok na NČZD, ale to asi vieš.

    ddsliace je offline (nepripojený) ddsliace

    ddsliace
    Prosím o radu, mám prvý takýto prípad - pracovník mi dnes 4.6.2009 priniesol potvrdenie zo sociálnej poisťovne o priznaní predčasného starobného dôchodku od 17.marca 2009.
    Vo výplate za máj už nebude platiť do SP odvody - IP a PvN.
    Musím mu spätne za mesiace marec a apríl cez korekcie opraviť odvody do SP na IP a PvN?
    A ako riešiť ten marec keď mu dôchodok priznali od 17.3.2009 - za prvých 16 dní by mal platiť odvody do SP na IP a PvN a od 17.3. nie?
    Na NČZD do konca roka 2009 má nárok?
    Treba niečo nahlásiť aj do zdravotnej poisťovne?
    Ďakujem.

    tttt je offline (nepripojený) tttt

    tttt
    johny18 Pozri príspevok
    Takze zamestnancovi dnes doslo rozhodnutie zo socialnej poistovne: Od 3.augusta 2008 ma priznany spätne starobny dochodok a sucasne mu od 2.marca 2009 odnimaju invalidny dochodok.
    Takze za 01-02/2009 mu budem odvadzat odvody ako invalidnemu dochodcovi (zdravotne polovica, nebude sa odvadzat poist.v nezamestnanosti) a od 03/2009 mu budzem odvadzat odvody ako starobnemu dochodcovi (zdravotne cele, invalidne a v nezamestnanosti sa odvadzat nebude).

    Mohlo by to tak byt?
    Je mozne poberat invalidny dochodok a za tu istu dobu mat vyplateny spatne priznany starobny dochodok?

    Dochodca - prechod z invalidneho na starobny dochodok a odvody

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.