Zavrieť

Porady

Čiastočný odpočet DPH pri keoficiente

Dobrý deň. Mám firmu ktorej tento rok začínam účtovať koeficient pri DPH. Neviem rozlíšiť pri ktorom náklade s DPH mám urobiť čiastočný odpočet, čiže podliehajúci koeficientu a ktorá DPH nepodlieha. Napr. telefon, nákup PHM,kancel. potreby. Je to niekde presne definované, alebo ak má firma koeficient, tak sa automaticky čiastočný odpočet dáva na všetku DPH? Ďakujem za cenné rady. Slávka
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    optimistka je offline (nepripojený) optimistka

    optimistka optimistka
    koeficientuje sa len tá dph, ktorá súvisí s činnosťou oslobodenou od dph, definované to nie je nikde, toto si musí určiť sama účtovná jednotka napr. v internom predpise
    skús napísať, čo je tá oslobodená činnosť

    Slávka33 je offline (nepripojený) Slávka33

    Slávka33
    Oslobodená činnosť je prenájom nehnuteľnosti. Firma prenajíma budovu s priestormom nebytového charakteru. Časť nájomníkov je platcom DPH a časť nie je.

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    Slávka33 Pozri príspevok
    Oslobodená činnosť je prenájom nehnuteľnosti. Firma prenajíma budovu s priestormom nebytového charakteru. Časť nájomníkov je platcom DPH a časť nie je.
    Má aj iné činnosti ?

    optimistka je offline (nepripojený) optimistka

    optimistka optimistka
    koeficientuješ všetky vstupy, ktoré súvisia s prevádzkovaním budovy
    taktiež záleží ako máte dojednané nájomné podmienky, či fakturujete nájom, v ktorom sú aj služby
    alebo osobitne nájom a osobitne služby - napr. EE, plyn, vodu, upratovanie...
    v prvom prípade koeficientuješ DPH zo všetkých vstupov na budovu
    v druhom prípade koeficientuješ vstupy súvisiace s budovou, a EE, vodu, plyn odpočítavaš a fakturuješ s dph

    Slávka33 je offline (nepripojený) Slávka33

    Slávka33
    Zistila som, že firma sa zaoberá aj nákupom a predajom drobného tovaru. To asi tiež nepodlieha koeficientu? Mám pravdu? Čiže koeficientu podliehaju len čisto služby súvisiace s nájmom? Zatiaľ veľmi pekne ďakujem.

    optimistka je offline (nepripojený) optimistka

    optimistka optimistka
    zo vstupných faktúr si musíš urobiť 3 kôpky
    prvá s plným odpočítaním dph- výstupy plne zdaňuješ - sem nákup a predaj drobného tovaru
    druhá s pomerným odpočítaním dph-výstup aj oslobodený, aj zdaňovaný, používaš koeficient - sem vstupy súvisiace s prevádzkovaním budovy
    tretia bez odpočítania dph-výstupy sú oslobodené od dph, zrejme také nemáš

    Slávka33 je offline (nepripojený) Slávka33

    Slávka33
    Ďakujem ti pekne, už sa začínam orientovať. Čiže ak firma popri činnosti prenajímanie budov, aj nakupuje a predáva drobný tovar / potraviny/ tam si plne odpočítam daň. Už len to správne nastaviť v programe. Ďakujem.

    Laura1 je offline (nepripojený) Laura1

    žena v "najlepšom veku" čerstvá stará mama ...viac Laura1
    optimistka Pozri príspevok
    koeficientuješ všetky vstupy, ktoré súvisia s prevádzkovaním budovy
    taktiež záleží ako máte dojednané nájomné podmienky, či fakturujete nájom, v ktorom sú aj služby
    alebo osobitne nájom a osobitne služby - napr. EE, plyn, vodu, upratovanie...
    v prvom prípade koeficientuješ DPH zo všetkých vstupov na budovu
    v druhom prípade koeficientuješ vstupy súvisiace s budovou, a EE, vodu, plyn odpočítavaš a fakturuješ s dph
    Zdravím Vás,
    tiež prenajímame budovu - väčšinou platcom dph, máme jediného neplatcu. Súvisiace náklady vlastne mám len na energiu a služby,ktoré aj neplatcovi fakturujem s dph.Koeficient som vyrátala, ale podľa mňa si neuplatním zatiaľ ani pri jednej faktúre. Bude to ok?
    Ďakujem

    p.s. prenajímanie nie je naša hlavná činnosť

    Čiastočný odpočet DPH pri keoficiente

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.