Zavrieť

Porady

Nezdaniteľné odmeny

Ahojte vsetci. Chcem sa spýtať na takúto vec. Ne je možné aby zamestnávateľ dal zamestnancovi odmenu na dovolenku vo výške xxx Sk a bola oslobodená od zdanienia a odvodov? Viem že sa o niecom uvažovalo kôli podpore cestovného ruchu na Slovensku ale neviem ako to dopadlo, alebo v akom to je štádiu. Ja mám 10 000 hrubého mzdu mesačne a odmeny ak nejaké sú mi dáva šéf do ruky, vravel mi ze mi dá nejakú odmenu teraz oficiálne a ze tá sa nezdanuje tak si mám to zistit a urobiť vyplatnú pásku som z toho vedľa jak ta jedľa čo vlastne tým myslel a ako to mám urobiť, preto vás prosím o radu.

A este sef mi kázal vymyslieť ako si zvýšime náklady. Neviete mi nieco poradit?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    daniela1109 je offline (nepripojený) daniela1109

    žena, daniela1109@post.sk daniela1109
    Nevie mi niekto z vás prosim poradit???????????????
    Vopred dakujem.

    bea je offline (nepripojený) bea

    bea
    Danielka, ľutujem, ale ja si neviem vôbec predstaviť, ako by si mohla dostať nezdanenú odmenu. O tej podpore slov. CR bolo v zákone o dani z príjmov, ale to bolo myslím 1000,- Sk na konkrétnu tuzemskú rekreáciu(ubytovanie a pod.).

    ingi je offline (nepripojený) ingi

    ingi
    Súhlasím s Beatkou, žiaľ, toto ustanovenie na podporu CR bolo v novom ZDP zrušené
    a aj tak bolo klasifikované ako zdaniteľný príjem zamestnanca v zmysle vtedajšieho zákona.

    Sany je offline (nepripojený) Sany

    Sany
    daniela1109
    Ahojte vsetci. Chcem sa spýtať na takúto vec. Ne je možné aby zamestnávateľ dal zamestnancovi odmenu na dovolenku vo výške xxx Sk a bola oslobodená od zdanienia a odvodov? Viem že sa o niecom uvažovalo kôli podpore cestovného ruchu na Slovensku ale neviem ako to dopadlo, alebo v akom to je štádiu. Ja mám 10 000 hrubého mzdu mesačne a odmeny ak nejaké sú mi dáva šéf do ruky, vravel mi ze mi dá nejakú odmenu teraz oficiálne a ze tá sa nezdanuje tak si mám to zistit a urobiť vyplatnú pásku som z toho vedľa jak ta jedľa čo vlastne tým myslel a ako to mám urobiť, preto vás prosím o radu.

    A este sef mi kázal vymyslieť ako si zvýšime náklady. Neviete mi nieco poradit?
    Nezdanená odmena neexistuje, jedine že by ti vyplatil podiel na zisku z r.2004, ak ste vytvorili zisk. Inak, na dovolenku ti môže prispieť zo sociálneho fondu, ale zdaniť to budeš musieť.
    A čo sa týka zvýšenia nákladov, nech ti zvýši mzdu. 10.000,- hrubého teda nie je bohviečo - a keď chce zvýšiť náklady, asi je z čoho....

    daniela1109 je offline (nepripojený) daniela1109

    žena, daniela1109@post.sk daniela1109
    Sany
    Nezdanená odmena neexistuje, jedine že by ti vyplatil podiel na zisku z r.2004, ak ste vytvorili zisk. Inak, na dovolenku ti môže prispieť zo sociálneho fondu, ale zdaniť to budeš musieť.
    A čo sa týka zvýšenia nákladov, nech ti zvýši mzdu. 10.000,- hrubého teda nie je bohviečo - a keď chce zvýšiť náklady, asi je z čoho....
    Z toho socialneho fondu sa to ako robí? My sme len dvaja zamestnanci ja a sef, druhý sef je SZCO
    /ako to zaučtujem, aké podmienky musím splniť na poskytnutie, ako to zdanim/

    Sany je offline (nepripojený) Sany

    Sany
    daniela1109
    Z toho socialneho fondu sa to ako robí? My sme len dvaja zamestnanci ja a sef, druhý sef je SZCO
    /ako to zaučtujem, aké podmienky musím splniť na poskytnutie, ako to zdanim/
    Ja neviem veľa o tom, aká si firma, odkedy fungujete, aké máte výsledky. Sociálny fond sa tvorí z objemu hrubých miezd (bez náhrad a dohôd). Neviem, či už ho vôbec máte vytvorený. Ak áno, výšku tvorby vidíš na účte 472, použitie zaúčtuješ na 472/331 - čiže ten príspevok nebude v mzdových nákladoch 521/331 ( objaví sa ti to v rekapitulácii miezd,keďže musíš použitú sumu pripočítať k zdaniteľnej mzde a zdaniť spolu so mzdou.)

    daniela1109 je offline (nepripojený) daniela1109

    žena, daniela1109@post.sk daniela1109
    fungujeme od 2003, fond máme od 12/2004 kedy bol iba sef zamestnancom a od 03/2005 som aj ja zamestnancom.
    Aká časť sa môže čerpať na "tú dovolenku"?
    Aké podmienky musí zamestnanec splniť aby mohol dostať peniaze zo SF?

    Magma je offline (nepripojený) Magma

    Magma
    Podla zakona o soc.fonde, 30% by malo byť použité na stravovanie,potom sa može prispieť na regeneráciu zamestnancov, treba spracovať interný predpis o použití sociálneho fondu, doporučujem pozrieť si zákon, alebo vyhľadať tu na porade podobné témy. Už sa tu viackrát o tom diskutovalo.

    Jara je offline (nepripojený) Jara

    Jara
    Danielka a to už máte vôbec na tom SF nejaký obnos keď ste len traja? No a na príspevky na stravovanie nedávaš? Môžeš dať zo SF len ak máš čo...

    daniela1109 je offline (nepripojený) daniela1109

    žena, daniela1109@post.sk daniela1109
    Príspevky na stravu zatial nie, a na účte soc fondu máme cca teraz 720 Sk.
    Zatial sme odmeny vyriesili cez cesťák.

    Trápi ma este jedna vec.
    Môže mi preplácať cestovné do práce a dať si to do nákladov? / cca 500mesačne/
    Dakujem vopred za odpoved.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.