Zavrieť

Porady

Pozastavenie živnosti

Dobrý deň,
dokonca roku 2007 som bol živnostník,od 1.1.2008 som sa zamestnal.Živnosť som si pozastavil od 1.1.2008 na 3 roky.Chcem sa spítať či si mám sám podávať daňové priznamie,akomi tvrdí naša účtovníčka,aj keď som už v roku 2008 nepodnikal.
Ďakujem!!!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ingak je offline (nepripojený) ingak

    ingak
    Daňové priznanie za r. 2007 malo byť upravené tak akokeby bola ukončené podnikanie. Keď bola pozastavená živnosť - tam bolo potrebné oznámiť na DÚ pozastavenie živnosti myslím že do 15 dní. Súhlasím s Hanelie, že DP nepodávate a za r. 2008 si požiadate o ročné zúčtovanie mzdovú účtovníčku.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Podľa môjho názoru , podáva , nakoľko upravuje ZD pri prerušení podnikateľskej činnosti v roku 2008, pretože konkrétne 31.12.2007 bol ešte aktívny podnikateľ a 1.1.2008 už bol v dobe prerušenia činnosti .

    Ale svetlo do tohto prípadu môže vniesť len znalá veci a to zadávateľová účtovníčka.
    Naposledy upravil Zita5 : 11.02.09 at 09:41

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Ja som toho názoru z dôvodu znenia §§ v Zákone o dani z príjmu a to konkrétne ................

    (8) Základ dane
    v zdaňovacom období, v ktorom dochádza k zrušeniu daňovníka s likvidáciou (§ 41 ods. 3) alebo v ktorom bol na daňovníka vyhlásený konkurz (§ 41 ods. 5), alebo v ktorom dochádza k skončeniu podnikania daňovníka (§ 6) alebo k skončeniu inej samostatnej zárobkovej činnosti, alebo prenájmu (§ 6), upraví daňovník, ktorý

    a)účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11, o cenu nespotrebovaných zásob, zostatky vytvorených rezerv podľa § 20 ods. 9 písm. b), d) a e) a opravných položiek k nadobudnutému majetku, výšku záväzkov, ktorých úhrada sa považuje za daňový výdavok podľa § 19, a výšku pohľadávok, ktorých inkaso sa považuje za zdaniteľný príjem, okrem pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) prvom až piatom bode a písm. i) a o pomernú výšku nájomného, ktorá pripadá na príslušné zdaňovacie obdobie alebo jeho časť; pri ďalšom predaji nespotrebovaných zásob sa zahrnie do základu dane iba rozdiel, o ktorý prevyšuje cena, za ktorú boli nespotrebované zásoby predané, cenu nespotrebovaných zásob už zahrnutých do základu dane,

    b) účtuje v sústave podvojného účtovníctva, o zostatky vytvorených rezerv a opravných položiek, príjmov budúcich období, výnosov budúcich období, výdavkov budúcich období a nákladov budúcich období s výnimkou tých, ktoré preukázateľne súvisia s obdobím likvidácie alebo konkurzu,

    c) uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10, o cenu nespotrebovaných zásob a o výšku pohľadávok s výnimkou pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) a i).

    (9) Na účely zistenia základu dane podľa odseku 8 daňovníka, ktorý je fyzickou osobou, skončením podnikania, inej samostatnej zárobkovej činnosti alebo prenájmu je zánik oprávnenia, osvedčenia alebo iného rozhodnutia na výkon činnosti, prerušenie alebo pozastavenie a neobnovenie podnikania do lehoty na podanie daňového priznania s výnimkou sezónnych činností alebo skončenie poberania príjmov z podnikania, inej samostatnej zárobkovej činnosti alebo poberania príjmov z prenájmu.

    .................................................. ..................................................
    Takže ak by pozastavil resp. prerušil činnosť k 31.12.2007 a upravil ZD je to v poriadku .
    Lenže on pozastavil resp.prerušil činnosť 1.1.2008 , tým má ZD upravovať až v zdaňovacom období roku 2008.

    Asi stačilo vopred uvažovať nad pozastavením činnosti . Preto som písala , že najlepšie svetlo do prípadu by vedela podať zadávateľová účtovníčka , lebo ona najlepšie vie , aké zostatky k 31.12.2007 vykazoval SZČO v jeho účtovníctve .

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Hore vyššie v príspevku číslo 6 mi chýba paragraf ...takže sa jedná o paragraf 17 Zákona o dani z príjmov .

    sea je offline (nepripojený) sea

    mama troch synov sea
    Prajem krásny deň,
    som SZČO a od 1.11.2008 mám pozastavenú živnosť - splnila som si všetky povinnosti a ohlasovanie atď., chcem sa však opýtať na Daňové priznanie za rok 2008 - sú nejaká povinnost a "veci" ktoré musím urobiť aby som dodržala literu zákona ? Myslím nejakú uzávierku k 1.11.2008, pokladničnú knihu, sklad, doklady ... ? Ďakujem ! Som platiteľ DPH a účtujem v JU.

    Pozastavenie živnosti

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.