Zavrieť

Porady

Životné poistenie

Dobrý deň
chcela by som sa opýtať som SZČO a mám životnú poistku, ktorú som si po minulé roky odpisovala (12000,-Sk) V 01/2008 som ju zrušila a prišli mi od poisťovne peniaze. Ako to mám zaúčtovať? alebo čo mám ďalej robiť.
Prosím Vás ak viete tak mi pomôžte, mám z toho dilemu. Ďakujem
Usporiadat
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
marika. Pozri príspevok
Dobrý deň
chcela by som sa opýtať som SZČO a mám životnú poistku, ktorú som si po minulé roky odpisovala (12000,-Sk) V 01/2008 som ju zrušila a prišli mi od poisťovne peniaze. Ako to mám zaúčtovať? alebo čo mám ďalej robiť.
Prosím Vás ak viete tak mi pomôžte, mám z toho dilemu. Ďakujem
Zaúčtovať to nikam nezaúčtuješ. Ale musiš si upraviť základ dane najneskôr do 3 rokov od roku zrušenia poistnej zmluvy. Postupuješ v súlade s par. 17 zákona o dani z príjmov.
0 0
marika. marika.

marika. je offline (nepripojený) marika.

Zoltán Kovács Pozri príspevok
Zaúčtovať to nikam nezaúčtuješ. Ale musiš si upraviť základ dane najneskôr do 3 rokov od roku zrušenia poistnej zmluvy. Postupuješ v súlade s par. 17 zákona o dani z príjmov.

Základ dane za roky, ktoré som to odpisovala? Čiže budem podávať opravné daňové priznanie?
0 0
wagner wagner

wagner je offline (nepripojený) wagner

Nie, do DP si od roku 2005 navýšiš základ dane o sumu, ktorú si si odpisovala na živorné poistenie. Aj ja som to robila tento rok ako FO v DP A. V riadku 35 som napísala sumu - súčet odpočítateľných položiek od roku 2005. O túto sumu som navýšila príjem pre výpočet základu dane. a z takto navýšeného príjmu som si počítala daň.
0 0
marika. marika.

marika. je offline (nepripojený) marika.

Prosím Vás poraďte mi. Ďakujem
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

marika. Pozri príspevok
Základ dane za roky, ktoré som to odpisovala? Čiže budem podávať opravné daňové priznanie?
Ak si si za 3 roky uplatňovala odpočet nezdaniteľnej časti 12.000, tak teraz v DP pripočítaš k základu dane sumu 36.000 Sk.

Alebo si to môžeš rozdeliť na najbližšie 3 roky.
0 0
marika. marika.

marika. je offline (nepripojený) marika.

A ako to urobí žena, ktorá išla na matersku ale poistka jej naďalej beží a ona živnosť pozastavila? ( pred materskou bola tiež SZČO)
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Chobot Pozri príspevok
Ak si si za 3 roky uplatňovala odpočet nezdaniteľnej časti 12.000, tak teraz v DP pripočítaš k základu dane sumu 36.000 Sk.

Alebo si to môžeš rozdeliť na najbližšie 3 roky.
Zákon umožňuje to počas troch rokov vysporiadať, nie je to potrebné naraz.
0 0
marika. marika.

marika. je offline (nepripojený) marika.

Za všetky príspevky vám veľmi pekne ďakujem moc ste mi pomohli.A čo ta žena, ktorá išla na MD?ako to urobí ona?
0 0
marika. marika.

marika. je offline (nepripojený) marika.

Prosím Vás pomôžete mi ešte? ĎAKUJEM
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

marika. Pozri príspevok
A ako to urobí žena, ktorá išla na matersku ale poistka jej naďalej beží a ona živnosť pozastavila? ( pred materskou bola tiež SZČO)
marika. Pozri príspevok
Za všetky príspevky vám veľmi pekne ďakujem moc ste mi pomohli.A čo ta žena, ktorá išla na MD?ako to urobí ona?
Nechápem, čo má materská dovolenka spoločné s trvaním poistky? Veď pokiaľ poistku nezrušila, tak si ju platí ďalej a poistka trvá. Pokiaľ nemala príjem, tak si nemá z čoho uplatniť nezdaniteľnú časť. Ale poistku si musí platiť.

Alebo konkretizuj otázku, čo potrebuješ vedieť.
0 0
marika. marika.

marika. je offline (nepripojený) marika.

Dobrý deň ešte by som chcela upresniť: sestra zrušila živnosť ale po minulé roky si poistku uplatňovala, takže nemá to nejaký dopad že tie peniaze ktoré si odpísala musí teraz priznať????? poraďte mi prosím
0 0
togon7 togon7

togon7 je offline (nepripojený) togon7

Ahojte,
Chcel by som vás poprosiť o radu ako postupovať ďalej.
Mám uzatvorené investičné životné poistenie INVEST v Allianz do roku 2045, kedy dosiahnem 65 rokov. Poistníkom je rodič, nemôžem si teda ani znížiť daňový základ.

Chcel by som ju zrušiť. Zmluva bola založená v roku 2003, momentálne je to nejakých 5,5 roka. Mesačná splátka začala na 550 Sk, momentálne je 742 Sk. Za ten čas tam je 39 500 Sk. Podľa tabuľky poplatkov za počiatočné náklady by si poisťovňa nechala 55% z hodnoty PPJ + poplatok za zrušenie poistnej zmluvy 2,5% z hodnoty odkupu APJ. Po šiestich rokoch ten druhý poplatok odpadá.
Podľa defínicie na ich internetovej stránke:
PPJ - podielová jednotka, ktorá je nakúpená za bežné poistné počas prvých dvoch rokov trvania poistenia
APJ - podielová jednotka nakúpená za mimoriadne, jednorazové alebo bežné poistné, ktorá nie je stanovená ako počiatočná podielová jednotka


Rozumiem tomu správne, že ak by som dal výpoveď dnes tak poplatky za zrušenie:
  • 55% z 550 x 24
  • 2,5% z 550 x 42

A ak by som počkal do uplynutia 6. roka, tak poplatok je:
55% z 550 x 24

A ak by som ju o pol roka nezrušil tak sa nič nedeje, lebo poplatok o rok, dva alebo desať rokov bude stále len % (každý rok menšie) x 550 za prvé 2 roky?


A ešte jedna otázka. Je normálny stav, že na zmluve nemám uvedenú konečnú dohodnutú sumu ani sumu akú by mali dostať moji pozostalí v prípade úmrtia, resp. ja v prípade trvalej invalidity?

Ďakujem.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

togon7 Pozri príspevok
Je normálny stav, že na zmluve nemám uvedenú konečnú dohodnutú sumu ani sumu akú by mali dostať moji pozostalí v prípade úmrtia, resp. ja v prípade trvalej invalidity?
Ano je to normálny stav nakoľko máš uzatvorené investičné životné poistenie, tvoji rodičia sa rozhodli ti len sporiť, dedukujem podľa toho čo píšeš.
togon7 Pozri príspevok
Chcel by som vás poprosiť o radu ako postupovať ďalej.Mám uzatvorené investičné životné poistenie INVEST v Allianz do roku 2045, kedy dosiahnem 65 rokov. Poistníkom je rodič, nemôžem si teda ani znížiť daňový základ.
Treba požiadať o zmenu poistníka, z rodiča na teba. Tým pádom si môžeš znížiť daňový základ.
togon7 Pozri príspevok
Chcel by som ju zrušiť. Zmluva bola založená v roku 2003, momentálne je to nejakých 5,5 roka. Mesačná splátka začala na 550 Sk, momentálne je 742 Sk. Za ten čas tam je 39 500 Sk.
Tá suma, ktorú tam máš je závislá od toho v akých fondoch Ti poisťovna investuje tvoje prostriedky. Namiesto rušenia uvažuj o vhodnej úprave tejto zmluvy, aby si tam bol poistený nielen šporil a tiež aby sa ti každý rok nezvyšovala tak treba zrušiť indexáciu ( dynamizáciu ) zmluvy.
0 0
togon7 togon7

togon7 je offline (nepripojený) togon7

Dakujem, ale chcem sa este raz opytat ci tomu dobre rozumiem.
1. Ak vydrzim este pol roka, kym budem mat dovrsenych 6 rokov poistenia, uz nie je podstatne kedy ju zrusim? Storno poplatok s pribudajucim poistnym uz potom nestupa?

2. Neviem kolko dostanem na konci poistenia v pripade dozitia alebo smrti. Nema to byt niekde definovane? Ako mam vediet ci sa mi oplati platit dalej?

Dakujem za odpoved.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

togon7 Pozri príspevok
2. Neviem kolko dostanem na konci poistenia v pripade dozitia alebo smrti. Nema to byt niekde definovane? Ako mam vediet ci sa mi oplati platit dalej?
Pokiaľ si poistený na úraz, alebo na smrť tak to máš definované v poistke. Ty to definované nemáš, takže túto časť poistky asi nemáš uzavretú. V tvojom poistnom programe INVEST, sa všetky položky definujú zvlášť. Preto som písala, že zrejme tvoji rodičia Ti dali len šporenie, a ešte indexáciu - tj. každoročné zvyšovanie výšky platieb na základe % inflácie.
Ja osobne toto nemám. Takže mne sa poistka nedvíha. Ja z INVESTU, mám šporenie + úraz, smrť, ... a pri smrti a úraze mám definované na akú sumu som poistená. Aj si za to platím.
A čo sa týka toho, že nevieš koľko dostaneš na konci poistenia. Tak to definované nemáš, nikto to nemá lebo to je investičná poistka. Len v kapitálovej máš definované koľko dostaneš penazí na konci poistenia. Toto je neobmedzené.
0 0
togon7 togon7

togon7 je offline (nepripojený) togon7

ak je to teda tak, ze je to iba ukladanie penazi do isteho casu ake ma vyhody taka poistka voci napr. terminovanym uctom? Ma lepsie vynosy? Resp. moze sa stat ze v pripade zleho hospodarenia poistovne, na konci poistneho obdobia dostanem mensiu sumu ako som tam odviedol?

A v pripade mojej predcasnej smrti co? Moji pozostali dostanu sumu aka tam bude v tej chvili naakumulovana?

Dakujem.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

togon7 Pozri príspevok
ak je to teda tak, ze je to iba ukladanie penazi do isteho casu ake ma vyhody taka poistka voci napr. terminovanym uctom? Ma lepsie vynosy? Resp. moze sa stat ze v pripade zleho hospodarenia poistovne, na konci poistneho obdobia dostanem mensiu sumu ako som tam odviedol?

A v pripade mojej predcasnej smrti co? Moji pozostali dostanu sumu aka tam bude v tej chvili naakumulovana?

Dakujem.
V podstate si to vystihol presne. No a je rozdiel medzi terminovaným vkladom a poistkou. Na terminovaný vklad musíš vložiť už naakumulované prostriedky. Na poistku vkladáš postupne, a sa ti tam kumulujú. Čo sa týka momentálnych výnosov odporúčam Ti pozrieť ich na stránke allianzu, zistíš jedno sú veľmi nizke nakoľko je celosvetová kríza. A áno môže sa stať, že dostaneš menej ako si vložil ( toto riziko znižuješ dlžkou trvania poistky, bajočko za 36 rokov bude kopec vrcholov a pádov ). A áno v prípade tvojej predčasnej smrti dostanú pozostalý naakumulovanú sumu z poistky.
0 0
togon7 togon7

togon7 je offline (nepripojený) togon7

Vďaka za obsiahle vysvetlenie, áno objasnila si. Zatiaľ nemôžem používať súkr. správy :-)
V podstate ide o potvrdenie môjho pohľadu, že v tom stave v akom tá poistka je teraz, je úplne zbytočná. Takže je nevyhnutné niečo zmeniť alebo ju zrušiť.
Potreboval som sa trochu zorientovať v tej problematike, aby ma zasa neopili rožkom, keď tam pôjdem osobne.

Ešte dve otázky:
1. Tie zmeny, ktoré si uviedla, t.j. zrušenie indexácie, zmeny osoby poistníka a doplnenia ďalších poistení sú spoplatňované? (Na stránke allianzu som v sadzobníku našiel len poplatok za zmenu výšky poistného – neviem či zrušenie indexácie sa považuje za zmenu výšky...)
2. Pri týchto zmenách sa považuje za deň uzavretia poistky stále ten pôvodný, alebo ideme odznovu? (prvých 6 rokov je najnevýhodnejších pri náhlom ukončení)
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

togon7 Pozri príspevok
ak je to teda tak, ze je to iba ukladanie penazi do isteho casu ake ma vyhody taka poistka voci napr. terminovanym uctom? Ma lepsie vynosy? Resp. moze sa stat ze v pripade zleho hospodarenia poistovne, na konci poistneho obdobia dostanem mensiu sumu ako som tam odviedol?

A v pripade mojej predcasnej smrti co? Moji pozostali dostanu sumu aka tam bude v tej chvili naakumulovana?

Dakujem.
To sa mi nezdá, že v prípade životnej poistky nie je určená poistná suma. Veď to je základ poistenia, že sa určí nejaká poistná suma pre poistnú udalosť - smrť. Aj v prípade investičného poistenia je uvedená poistná suma, aspoň u nás to majú všetky typy investičných poistiek. Keby to nebolo určené, potom by to už nebolo investičné životné poistenie, ale trebárs úrazové. Pri životnom poistení musí byť poistná suma, lebo na tú sumu si v poistnom platíš rizikovú časť a zvyšná časť sa ti investuje.

Poriadne si pozri poistnú zmluvu, najmä či ide skutočne o životné poistenie, ak áno, určite tú poistnú sumu pre prípad smrti tam nájdeš. Ak chceš, naskenuj tú zmluvu, zamaž svoje osobné údaje a pošli mi to mailom na chrobak7(zavinač)post.sk, pozriem ti, akú poistku to vlastne máš.

TAkže nemôžem súhlasiť s xanti v tom, že pri investičnom živ. poistení nie je určená poistná suma.Pre prípad smrti musí byť určená, nemusí byť určená pre prípad dožitia - to závisí od nasporenej sumy a jej zhodnotenia.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

togon7 Pozri príspevok
Vďaka za obsiahle vysvetlenie, áno objasnila si. Zatiaľ nemôžem používať súkr. správy :-)
nemáš začo
togon7 Pozri príspevok
V podstate ide o potvrdenie môjho pohľadu, že v tom stave v akom tá poistka je teraz, je úplne zbytočná. Takže je nevyhnutné niečo zmeniť alebo ju zrušiť.
No neni zbytočná, záleží od toho čo očakávaš od poistky. Ak chceš len sporiť, tak je vyhovujúca. Ale pokiaľ chceš byť aj chránený pre prípad smrti, invalidity, úrazu tak je potrebné tú poistku doplniť o tieto náležitosti.
togon7 Pozri príspevok
Ešte dve otázky:
1. Tie zmeny, ktoré si uviedla, t.j. zrušenie indexácie, zmeny osoby poistníka a doplnenia ďalších poistení sú spoplatňované? (Na stránke allianzu som v sadzobníku našiel len poplatok za zmenu výšky poistného – neviem či zrušenie indexácie sa považuje za zmenu výšky...)
2. Pri týchto zmenách sa považuje za deň uzavretia poistky stále ten pôvodný, alebo ideme odznovu? (prvých 6 rokov je najnevýhodnejších pri náhlom ukončení)
Tie zmeny Ti navýšia tvoju poistku, lebo to čo platíš teraz, teda ak vychádzam z tých tvojich príspevkov správne tak platíš len za šporenie. Za zrušenie indexácie, za zmenu poistníka neplatíš nič. Je to len formálna záležitosť. Tj. napíšeš žiadosť označíš tam zmeny a pošleš abo necháš v poisťovni a podla toho ti opravia poistku. Ale čo sa týka tých pripoistení, tak tie uvedieš tiež do žiadosti, ale za tie si platíš navyše .
Tj. napríklad ja : moja sporivá čiastka je cca 16,6 € / mesačne (je to minimum) ty platíš 759 sk či koľko a za trvalé následky úrazu a smrť následkom úrazu platím mesačne cca 4,4 € ty neplatíš nič ja smrť a invaliditu poistenú nemám ( aj ked som chcela nedalo sa lebo ja už invalidná som, z dôvodu nemoci a poisťovňa nebude riskovať že bude musieť skoro vyplácať poistné ) ak by som tieto poistenia mala tak zaplatím zase nejaké € a do kopy mi to bude robiť mesačnú splátku poistného. A taká poistka ma už bude chrániť v prípade úrazu, invalidity, smrti a ešte si tam aj šporím.
Čo sa týka tvojej druhej otázky, tak šporenie ide normálne dalej ty len doplníš si tú poistnú zmluvu o riziká, a riziká ťa prehodnotí poisťovňa teraz. Nebudeš mocť spätne platiť. Ináč ešte je tam možnosť znížiť tú mesačnú splátku ktorú máš vo výške cca 759 sk, na minumum tj bajočko 500 sk.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať