Zavrieť

Porady

omylom poslane peniaze

zdravim,

mam nasledovny problem: od brata som si pozical 50.000 SK a omylom som mu zadal cislo podnikatelskeho uctu (namiesto bezneho). Pochopitelne to ale nechcem zaratat do zakladu dane... Ako to mam teda v uctovnictve zaevidovat? Pocul som, ze mozem dat do pen. dennika polozku, ako 'peniaze nevyplyvajuce z podn. cinnosti' ... alebo nejako podobne. Musim mat k tomu nejaku potvrdenku ze peniaze prisli od mojho brata? A potom mi na danovom urade uznaju, ze to nebolo z podn. cinnosti (preco by som nemohol robit pre vlastneho brata)? Alebo musim mu peniaze poslat spat s poznamkou "omyl" a nech posle esteraz na spravny ucet?

vdaka za pomoc
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    Myslím, že to môže zostať ako pôžička..... spíšte zmluvu o pôžičke . Základ dane ti to neovplyvní. Mnohí z nás zrušili osobné účty kvôli poplatkom a to, čo sa netýka podnikania účtujeme ako príjmy, resp.výdaje neovplyvňujúce ZD.
    Naposledy upravil Paula : 18.06.05 at 10:29

    Heni je offline (nepripojený) Heni

    Heni
    a nemohol by to byť jednoducho osobný vklad podnikateľa? či vtedy sa skúma, že z ktorého účtu prišiel? ja by som navrhovala také riešenie, ako osobný vklad.

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    Obidva návrhy sú správne, aj ten od Heni aj od Pauli. Urob na to výber a máš to buď ako vrátenie pôžičky, alebo vyplatenie vlastného vkladu.

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    Keď budeš pôžičku bratovi splácať, zaúčtuješ ako vrátenie pôžičky medzi ostatné výdaje, neovplyvňujúce základ dane. Urobte čím skôr zmluvu o pôžičke, bez ohľadu na dobré "bratské" vzťahy....... a priberte k tomu aj svedka, ktorého identifikácia a podpis budú súčasťou zmluvy (radím ti podľa skúsenosti svojej aj iných).

    Vevey je offline (nepripojený) Vevey

    Vevey
    Lenze pozicka a jej splacanie komplikuje situaciu tvojmu bratovi, najma urceny urok musi zdanit a priznat vo svojom danovom priznani. Aj v pripade bezurocnej pozicky mal uz DU vyhrady (islo o vysoku a dlhodobu pozicku spolocnika do svojej sro), ze i tak sa to ma na strane veritela dodanit beznym urokom. Dali sme tam teda 1% do zmluvy, ale bola s tym kopa roboty.
    Radsej by som to dala ako vklad podnikatela, tam nerozhoduje z akeho uctu sa tam tie peniaze objavili a zmluvu a splatky riesila mimo zivnost a penazny dennik.

    porfin je offline (nepripojený) porfin

    porfin
    Pripájam sa k Vevey. Je to lepšie keď to ide mimi živnosť, zdá sa mi to menej problémové

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    Prvý príspevok nehovorí o pôžičke na živnosť..... riešime omylom poslané zapožičané peniaze na podnik.účet . A podľa mňa žiaden zákon neprikazuje (DÚ s tým nemá tiež nič spoločné), aby som bratovi vrátila pôžičku aj s úrokmi.

    Marian je offline (nepripojený) Marian

    Marian
    Načo to komplikovať s pôžičkami? Je to mylná platba,
    normálne ju treba vrátiť cez účet alebo pokladňu a je pokoj. Zapísal by som to do stĺpca ostatné príjmy neovplyvňujúce a ostatné výdaje neovplyvňujúce.
    Naposledy upravil Marian : 23.06.05 at 20:53 Dôvod: Preklep

    syamlee je offline (nepripojený) syamlee

    syamlee
    Jednoducho je to príjem neovplyvňujúci základ dane...... a tak to treba aj účtovať....

    omylom poslane peniaze

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.