Zavrieť

Porady

Zaúčtovanie faktúry SHEL

Prosím o radu: učtujem v jednoduchom účtovníctve Alfa. Potrebujem poradiť ako mám zaučtovať faktúru SHELL. Faktúra je na čiastku 603,90 EUR a z toho je : poplatok za službu si učtuje Shellka 13,09 Eur (zákl.dane 11,- a daň 2,09), čerpanie PHM v ČR 420,- EUR, mýtne v Nemecku 320,- EUR a vrátená DPH z ČR 150,- EUR. Potrebujem poradiť stlpce do ktorých to mám zaúčtovať. Celková suma 603,90 (13,09+420,-+320,- - 150). Prosím niekoho kto by mi poradil, aby som to mala správne. Ďakujem všetkým.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    m.lujza je offline (nepripojený) m.lujza

    účtovník - živnostník pre podnikateľov a obchodné spoločnosti ...viac m.lujza
    Zaúčtuješ celú úhradu faktúry (vychádza mi z tvojich údajov 603,09 €) do analytiky Výdavok za materiál, v členení na výd. za PHM, alebo podľa svojho členenia, napr. PHM Auto XY 601 €, a samozrejme suma DPH 2,09 pôjde do kolonky zaplatená DPH.

    Cez ID - výdavok odúčtuješ z výdavkov na materiál - príslušnej ananlytiky sumu -181 € (-11 -320 +150), takže ti vo výdavkoch za materiál ostane suma 420 €. Cez ďalší ID - výdavok zaúčtuješ do prevádzkovej réžie služby, t.j. sumu 331 € (11 + 320). Cez ďalší ID - príjem zaúčtuješ 150 € vrátenej DPH do kolonky iný zdaniteľný príjem.

    (Citát z príspevku 4 od Micinky v téme Vrátenie DPH z ČR: Skôr ako som túto otázku položila do tejto porady tak som poslala otázku do Poradcu a prišla mi nasledovná odpoveď: V sústave JÚ sa nákup pohonných látok zaúčtuje do výdavkov ovplyvňujúcich základ dane v členení materiál vrátane zahraničnej DPH. V zdaňovacom období kedy bude DPH zahraničným správcom dane vrátená, sa zaúčtuje do príjmov ovplyvňujúcich základ dane. Ak si podnikateľ neuplatní alebo nemôže uplatniť nárok z dôvodu nesplnenia limitu na vrátenie zahraničnej DPH, táto časť bude súčasťou nákladu, ktorého sa týka.)

    to je moja úvaha, nech sa vyjadria skúsenejší.

    andrea je offline (nepripojený) andrea

    trapiaci sa zivnostnik-ekonom ...viac andrea
    Ďakujem m.lujza a bola by som rada keby sa ešte niekto vyjadril. Vďaka

    andrea je offline (nepripojený) andrea

    trapiaci sa zivnostnik-ekonom ...viac andrea
    mlujza, skúšala som to urobiť tak ako si popísala, ale keď som dala v peň.denníku z bankového účtu výdaj 603,09 Eur nevedela som sa ďalej pohnuť nakoľko v členeni DPH som nevedela čo mám dať do základu a čo do DPH. Služby - mýtne sú oslobodené je tam iba to tankovanie v ČR a poplatok za službu pre Shellku. Alebo som tak blba, alebo neviem pracovať s Alfou......Ty pracuješ s Alfou? Možno by si ma ešte "naviedla" ako to mám urobiť.......ďakujem

    m.lujza je offline (nepripojený) m.lujza

    účtovník - živnostník pre podnikateľov a obchodné spoločnosti ...viac m.lujza
    pri zadávaní záväzku klikni na rozpis, tam zadáš čiastky podľa sadzby dane. do sadzby 0% dáš sumu 590 € a do sadzby 19% 13,09 €. Potom pri úhrade faktúry to rozúčtovanie bude možné. Uhrádzaš bankovým dokladom - klikneš na F7, vyberieš sumu z evidencie záväazkov a program ti sám rozhodí čiastky do základu dane a DPH.
    Naposledy upravil m.lujza : 16.02.09 at 16:33

    jana007 je offline (nepripojený) jana007

    jana007
    Prišla mi prvá faktúra zo SHELL za nákup nafty cez euroshellcard. Prílohou faktúry je rozpis podľa dátumov, áut a množstva tankovania. Ako to mám účtovať v JÚ? Ide to cez priebežné položky?

    jana007 je offline (nepripojený) jana007

    jana007
    jana007 Pozri príspevok
    Prišla mi prvá faktúra zo SHELL za nákup nafty cez euroshellcard. Prílohou faktúry je rozpis podľa dátumov, áut a množstva tankovania. Ako to mám účtovať v JÚ? Ide to cez priebežné položky?
    Posúvam.

    Zaúčtovanie faktúry SHEL

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.