Zavrieť

Porady

OČR a materská

Prosím o radu - manželka je po prepustení z pôrodnice s bábätkom čerstvo doma, ale druhé dieťa má nad tri roky a dostalo angínu. Môžem zostať na očr respektíve môže ju lekárka vystaviť? Nenastanú nejaké finančné dopady na materskú mojej ženy?
Ďakujem za každú promptnú odpoveď
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

    mzdarka renca
    Reteo Pozri príspevok
    Prosím o radu - manželka je po prepustení z pôrodnice s bábätkom čerstvo doma, ale druhé dieťa má nad tri roky a dostalo angínu. Môžem zostať na očr respektíve môže ju lekárka vystaviť? Nenastanú nejaké finančné dopady na materskú mojej ženy?
    Ďakujem za každú promptnú odpoveď
    Môžeš zostať na OČR, ak lekárka uzná, že dieťa je choré a vystaví ti doklad o OČR.

    karpis je offline (nepripojený) karpis

    karpis
    Ak budeš mať od detskej lekárky vystavenú OČR, odovzdáš zamestnávateľovi, vyplatí ti ju SP, a nemá to žiadny vplyv na materské Tvojej manželky

    Reteo je offline (nepripojený) Reteo

    Reteo
    Ďakujem za rýchlu odpoveď, myslel som či to nie je tak, že ja nemôžem zostať keďže je žena z druhým dieťaťom doma a viete aké je to - nechcem, aby prichádzala do kontaktu s oboma pre angínu.

    nesca je offline (nepripojený) nesca

    to keby som vedela :-) nesca
    No na jej materskú to vplyv mať nebude,len si nie som istá,či ti vyplatia Očr.Tento mesiac som mala dvoch chlapov na Očr a volala mi pani zo SP,že musím doložiť od nich čestné prehlásenie,že ich manželka pracuje a nie je doma a nepoberá materské,rodičovské,nie je PN.Ak na vašej pobočke SP majú rovnaké podmienky,tak to budeš musieť napísať tiež,ale myslí že uznajú tvoj dôvod,len asi budú chcieť nejaké potvrdenie o tom , že rodila v nedávnej dobe.Len aby si bol pripravený na možné papierovačky.

    mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

    mzdarka renca
    nesca Pozri príspevok
    No na jej materskú to vplyv mať nebude,len si nie som istá,či ti vyplatia Očr.Tento mesiac som mala dvoch chlapov na Očr a volala mi pani zo SP,že musím doložiť od nich čestné prehlásenie,že ich manželka pracuje a nie je doma a nepoberá materské,rodičovské,nie je PN.Ak na vašej pobočke SP majú rovnaké podmienky,tak to budeš musieť napísať tiež,ale myslí že uznajú tvoj dôvod,len asi budú chcieť nejaké potvrdenie o tom , že rodila v nedávnej dobe.Len aby si bol pripravený na možné papierovačky.
    To vážne, ak je žena na PN, tak je asi chorá a ako sa má ešte starať o dieťa? O takomto prípade som ešte ani nepočula, ale možné je všetko.

    mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

    mzdarka renca
    Prikladám citáciu zo zákona 461/2003 o sociálnom poistení a vyzerá to tak, že asi nemá nárok na vyplatenie OČR, jedine, že by dieťaťu o ktoré sa chce starať bola nariadená karanténa.

    Ak má s tým niekto skúsenosti, možno ti poradí.

    § 39
    Podmienky nároku na ošetrovné

    (1) Poistenec má nárok na ošetrovné, ak

    a) ošetruje choré dieťa, chorého manžela, chorú manželku, chorého rodiča alebo chorého rodiča manžela (manželky), ktorého zdravotný stav podľa potvrdenia príslušného lekára nevyhnutne vyžaduje ošetrovanie inou fyzickou osobou, alebo
    b) sa stará o dieťa do desiatich rokov veku, ak

    1. dieťaťu bolo nariadené karanténne opatrenie podľa osobitného predpisu, 50)
    2. predškolské zariadenie alebo zariadenie sociálnych služieb, v ktorých sa poskytuje dieťaťu starostlivosť, alebo škola, ktorú dieťa navštevuje, boli rozhodnutím príslušných orgánov uzavreté alebo v nich bolo nariadené karanténne opatrenie podľa osobitného predpisu50) alebo
    3. fyzická osoba, ktorá sa inak o dieťa stará, ochorela, bolo jej nariadené karanténne opatrenie podľa osobitného predpisu50) alebo bola prijatá do ústavnej starostlivosti zdravotníckeho zariadenia, a preto sa nemôže o dieťa starať.

    (2) Dieťa na účely poskytovania ošetrovného je

    a) vlastné dieťa alebo osvojené dieťa poistenca alebo jeho manžela (manželky),
    b) dieťa, ktoré bolo poistencovi zverené do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu.

    nesca je offline (nepripojený) nesca

    to keby som vedela :-) nesca
    Poraďte poraďáci:manželka zame-ca je na materskej s jedným synom,druhý syn ochorel ,on si naňho zobral Očr.Po jednom telefonáte na SP mi bolo povedané,že mu ju vyplatia,kedže si neberie očr na syna ,na ktorého manželke vyplácajú materskú.Po dalšom telefonáte to už možné nie je a neviem prečo.Čítam aj §39, ale nikde to tam nevidím,žeby sa to nesmelo./možno my to už nemyslí pre pokročilí čas/ Nie je to doslovné,ale :keď je vraj doma s jedným, tak sa má postarať aj o druhého-to je aký § ktorého zákona?Zaplatili by mu ju,keby bola chorá manželka.Je to v poriadku?

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    nesca Pozri príspevok
    .......... a volala mi pani zo SP,že musím doložiť od nich čestné prehlásenie,že ich manželka pracuje a nie je doma a nepoberá materské,rodičovské,nie je PN.Ak na vašej pobočke SP majú rovnaké podmienky,..........
    .. a aj ti to nejako zdôvodnila, prečo chce to čestné prehlásenie ?

    ... má niekto podobnú skúsenosť ?

    saskia26 je offline (nepripojený) saskia26

    saskia26
    Katy a R Pozri príspevok
    .. a aj ti to nejako zdôvodnila, prečo chce to čestné prehlásenie ?

    ... má niekto podobnú skúsenosť ?

    Ja som bola vo februári na PN a súčasne na rodičovskej dovolenke, ale SP odo mňa nepožadovala žiadne čestné prehlásenia a dávku mi vyplatili Takže čo pobočka, to iné požiadavky??

    mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

    mzdarka renca
    Zdroj: socpoist a nič o tom, že ak je manželka na materskej nemá manžel nárok na ošetrovné, alebo niečo o čestnom vyhlásení

    http://www.socpoist.sk/osetrovne/129...k#kto-ma-narok

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.