Zavrieť

Porady

starobný dôchodca a daň z príjmu

pekný deň všetkým,

prosím o radu v tomto mojom probléme.

Mám st.dôchodcu na pracovný pomer( od 12/2007..cca 10.000,- ) a mzd. účtovníčku, mu neoprávnene uznávala nezd.časť. počas celého roka 2008. Musí vrátiť daň v sume okolo 17000,-.. ako by som mu mohla pomocť???
dakujem za pomoc
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

    VERONIKA6
    sybila3 Pozri príspevok
    Vedeli by ste mi poradiť, známi ide zamestnať dôchodcu a pýtal sa ma ako mu má urobiť pracovnú zmluvu, aby boli odvody čo najnižšie, keďže ja medzi zamestnancami nemám dôchodchu, takže neviem. ďakujem
    Zamestnanec dôchodca a ani zamestnávateľ neplatia odvody na invalidné poistenie a poistenie v nezamestnanosti. Iné výnimky nie sú.

    vieraaaa je offline (nepripojený) vieraaaa

    vieraaaa
    sybila3 Pozri príspevok
    a nebolo by lepšie, keby pracoval na dohodu?
    V prípade dohody platí firma iba úrazové a garančné a zamestnanec daň. Problém môže byť pri DoVP časové obmedzenie - max. 350 hodín/rok a pri DoPČ max. 10 hodín týždenne. Ide o to, akú prácu a v akom rozsahu od pracovníka potrebujete vykonať, resp. vykonávať.

    vieraaaa je offline (nepripojený) vieraaaa

    vieraaaa
    sybila3 Pozri príspevok
    Vedeli by ste mi poradiť, známi ide zamestnať dôchodcu a pýtal sa ma ako mu má urobiť pracovnú zmluvu, aby boli odvody čo najnižšie, keďže ja medzi zamestnancami nemám dôchodchu, takže neviem. ďakujem
    Ak budete zamestnávať dôchodcu na pracovnú zmluvu, tak oproti "nedôchodcovi" je rozdiel v odvodoch do SP, a to neplatí sa:
    - poistenie v nezamestnanosti po 1 % zamestnanec a zamestnávateľ ani
    - invalidné postenie po 3 % zamestnanec aj zamestnávateľa,
    čiže odvody sú nižšie o 4 % za firmu aj zamestnanca.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    gabka21 Pozri príspevok
    pekný deň všetkým,

    prosím o radu v tomto mojom probléme.

    Mám st.dôchodcu na pracovný pomer( od 12/2007..cca 10.000,- ) a mzd. účtovníčku, mu neoprávnene uznávala nezd.časť. počas celého roka 2008. Musí vrátiť daň v sume okolo 17000,-.. ako by som mu mohla pomocť???
    dakujem za pomoc
    Ak nárok na NČ nemá, musí si dane v RZD vysporiadať a DÚ vrátiť.

    tinaM je offline (nepripojený) tinaM

    tinaM
    gabka21 Pozri príspevok
    pekný deň všetkým,

    prosím o radu v tomto mojom probléme.

    Mám st.dôchodcu na pracovný pomer( od 12/2007..cca 10.000,- ) a mzd. účtovníčku, mu neoprávnene uznávala nezd.časť. počas celého roka 2008. Musí vrátiť daň v sume okolo 17000,-.. ako by som mu mohla pomocť???
    dakujem za pomoc
    Tuším, len požičať mu peniaze na vrátenie dane.
    On predsa počas celého roka 2008 túto sumu získal tým, že mu bola uplatňovaná nezdan.časť.
    Nepatrila mu, teda musí ju vrátiť.

    gabriela2579 je offline (nepripojený) gabriela2579

    gabriela2579
    Ak vedela mzdová účtovníčka, že je poberateľom dôchodku už od 12/2007, "pekne" by som sa jej poďakovala.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    gabriela2579 Pozri príspevok
    Ak vedela mzdová účtovníčka, že je poberateľom dôchodku už od 12/2007, "pekne" by som sa jej poďakovala.
    Otázne je, či vôbec vedela, predsa to, či je, alebo nie je zamestnanec dôchodcom, uvádza v samotnom Vyhlásení k zdaneniu.

    tinaM je offline (nepripojený) tinaM

    tinaM
    Dôchodca si môže podať DP typu A sám a v ňom si uplatniť rozdiel nezd.časti a prijatej sumy dôchodku v r. 2008. Ak mal nižší dôchodok za rok ako 98.496,-, tak rozdiel si uplatní ako nezd.časť.
    Možno by nemusel vrátiť DÚ 17.000,- SK, ale menej.

    gabriela2579 je offline (nepripojený) gabriela2579

    gabriela2579
    Tweety Pozri príspevok
    Otázne je, či vôbec vedela, predsa to, či je, alebo nie je zamestnanec dôchodcom, uvádza v samotnom Vyhlásení k zdaneniu.
    Nesnažím sa nikoho obviňovať, ale určite majú na tom svoj podiel "viny" obaja:
    - zamestnanec kvôli tomu, že nepredložil rozhodnutie o priznaní dôchodku, "nevedel", že má vo vyhlásení v časti II. ohlásiť zmeny, ku ktorým došlo...

    - zamestnávateľ, keď mu dával podpísať vyhlásenie..., upozorniť ho, o ktoré zmeny ide, veď ak žiadal zamestnanec o dôchodok, na 100% mu musela mzdárka vyhotoviť ELDP v decembri 2007. Apropó, niekedy zamestnanci ani netušia, čo podpisujú, veď oni nepoznajú na 100% zákony napr. o dani z príjmov.

    tinaM je offline (nepripojený) tinaM

    tinaM
    gabriela2579 Pozri príspevok
    Nesnažím sa nikoho obviňovať, ale určite majú na tom svoj podiel "viny" obaja:
    - zamestnanec kvôli tomu, že nepredložil rozhodnutie o priznaní dôchodku, "nevedel", že má vo vyhlásení v časti II. ohlásiť zmeny, ku ktorým došlo...

    - zamestnávateľ, keď mu dával podpísať vyhlásenie..., upozorniť ho, o ktoré zmeny ide, veď ak žiadal zamestnanec o dôchodok, na 100% mu musela mzdárka vyhotoviť ELDP v decembri 2007. Apropó, niekedy zamestnanci ani netušia, čo podpisujú, veď oni nepoznajú na 100% zákony napr. o dani z príjmov.

    Veď práve to je problém a aj preto je práca mzd.účtovníčky ťažká.
    Už za tie roky by si mali aj zamestnanci zvyknúť na svoje povinnosti.

    sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

    sybila3
    Vedeli by ste mi poradiť, známi ide zamestnať dôchodcu a pýtal sa ma ako mu má urobiť pracovnú zmluvu, aby boli odvody čo najnižšie, keďže ja medzi zamestnancami nemám dôchodchu, takže neviem. ďakujem

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.