Zavrieť

Porady

daňový bonus na dieťa

Dobrý deň.Chcem poprosiť o radu pri riešení problému.Zamestnankyňa prišla na mzdové s otázkou,či si môže spätne za rok 2008 uplatniť daňový bonus na dieťa,pretože zistili,že ani ona ani jej manžel túto možnosť nevyužili.Dá sa to vykonať v ročnom zúčtovaní dane za rok 2008?A ako? pripomínam,že pri podpisovaní prehlásenia na začiatku roku 2008 túto skutočnosť neuviedla,v domnení,že si daňový bonus uplatňuje jej manžel.Ďakujem za radu všetkým.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    sisulasisa Pozri príspevok
    Dobrý deň.Chcem poprosiť o radu pri riešení problému.Zamestnankyňa prišla na mzdové s otázkou,či si môže spätne za rok 2008 uplatniť daňový bonus na dieťa,pretože zistili,že ani ona ani jej manžel túto možnosť nevyužili.Dá sa to vykonať v ročnom zúčtovaní dane za rok 2008?A ako? pripomínam,že pri podpisovaní prehlásenia na začiatku roku 2008 túto skutočnosť neuviedla,v domnení,že si daňový bonus uplatňuje jej manžel.Ďakujem za radu všetkým.
    Uvedie to v žiadosti o RZD.
    II. Okrem nároku na zníženie základu dane o nezdanitelnú cast základu dane na danovníka, uplatnujem nárok:
    1. dodatocne na danový bonus na vyživované dieta (deti). Na preukázanie nároku prikladám príslušné
    doklady ( § 37 zákona) - uvádzam len nárok, ktorý som si neuplatnoval(a) v priebehu zdanovacieho obdobia,
    Meno a priezvisko dietata Dátum nar. Kal. mesiace Meno a priezvisko dietata Dátum nar. Kal. mesiace
    Naposledy upravil Tweety : 16.02.09 at 11:22 Dôvod: doplnenie odseku z žiadosti o RZD

    Zsuzsu68 je offline (nepripojený) Zsuzsu68

    Zsuzsu68
    Tweety Pozri príspevok
    Uvedie to v žiadosti o RZD.
    II. Okrem nároku na zníženie základu dane o nezdanitelnú cast základu dane na danovníka, uplatnujem nárok:
    1. dodatocne na danový bonus na vyživované dieta (deti). Na preukázanie nároku prikladám príslušné
    doklady ( § 37 zákona) - uvádzam len nárok, ktorý som si neuplatnoval(a) v priebehu zdanovacieho obdobia,
    Meno a priezvisko dietata Dátum nar. Kal. mesiace Meno a priezvisko dietata Dátum nar. Kal. mesiace
    Spätne na akú dobu si môže nárokovať (koľko rokov)????


    ďakujem

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    V RZD len za uplynulý rok, teda za rok 2008.

    Ak by šlo o predošlé roky, tak za roky 2004 - 2007 si môže podať dodatočné daňové priznanie a tak získať DB za roky 2004 až 2007.

    andrea je offline (nepripojený) andrea

    trapiaci sa zivnostnik-ekonom ...viac andrea
    Zamestnanec od 1.1.2009 do 31.5.2009 nikde nepracoval, nebol evidovaný na úrade práce. 1.6.2009 nastúpil do zamestnania. Od 1.6.2009 si uplatnil daňový bonus na jedno dieťa. Za rok 2009 – od 6/2009 do 12/2009 dosiahol hrubý príjem 2100,02 EUR. Môže sa tomuto zamestnancovi pri ročnom zúčtovaní dane dodatočne doplatiť daňový bonus za január až máj?<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" /><o:p></o:p>
    Ma na daňový bonus zamestnanec nárok za celý rok? Môže sa mu teraz pri ročnom zúčtovaní doplatiť???? Prosím poraďte mi. Ďakujem.<o:p></o:p>

    babi2 je offline (nepripojený) babi2

    babi2
    andrea Pozri príspevok
    Zamestnanec od 1.1.2009 do 31.5.2009 nikde nepracoval, nebol evidovaný na úrade práce. 1.6.2009 nastúpil do zamestnania. Od 1.6.2009 si uplatnil daňový bonus na jedno dieťa. Za rok 2009 – od 6/2009 do 12/2009 dosiahol hrubý príjem 2100,02 EUR. Môže sa tomuto zamestnancovi pri ročnom zúčtovaní dane dodatočne doplatiť daňový bonus za január až máj?<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" /><o:p></o:p>
    Ma na daňový bonus zamestnanec nárok za celý rok? Môže sa mu teraz pri ročnom zúčtovaní doplatiť???? Prosím poraďte mi. Ďakujem.<o:p></o:p>
    Má nárok na DB za celý rok, nakoľko mal zdaniteľný príjem vyšší ako 1773, v RZD mu môžte bonus doplatiť

    An-Cib je offline (nepripojený) An-Cib

    An-Cib
    prosím Vás, nikde som sa nedočítala, či si môže uplatniť daňový bonus aj starý rodič na vnučku?
    Dieťa, matka dieťaťa aj stará matka dieťaťa žijú spolu v jednej domácnosti, stará matka sa podieľa na výchove dieťaťa, s otcom dieťaťa niesú v kontakte, on si daňový bonu neuplatňuje. Jedná sa o to, že matka dieťaťa mala síce príjem cca 2000,- eur, ale podľa §8-príležitostné príjmy a vtedy nemá nárok na DB. Môže si ho uplatniť jej matka - teda starý rodič dieťaťa?

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    An-Cib Pozri príspevok
    prosím Vás, nikde som sa nedočítala, či si môže uplatniť daňový bonus aj starý rodič na vnučku?
    Dieťa, matka dieťaťa aj stará matka dieťaťa žijú spolu v jednej domácnosti, stará matka sa podieľa na výchove dieťaťa, s otcom dieťaťa niesú v kontakte, on si daňový bonu neuplatňuje. Jedná sa o to, že matka dieťaťa mala síce príjem cca 2000,- eur, ale podľa §8-príležitostné príjmy a vtedy nemá nárok na DB. Môže si ho uplatniť jej matka - teda starý rodič dieťaťa?
    § 33 ods. 2 zákona o dani z príjmov:

    (2) Za vyživované dieťa daňovníka, a to vlastné, osvojené, dieťa prevzaté do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu a dieťa druhého z manželov, sa považuje nezaopatrené dieťa podľa osobitného predpisu.125)


    Takže babka si nemôže uplatniť daňový bonus na vnučku. Jedine, že by si ju osvojila.

    janapill je offline (nepripojený) janapill

    janapill
    a neviete mi poradiť ako je to s nárokom na daň.bonus ak sa dieťa narodilo v 06/2009 ale v 10/2009 zomrelo? Má rodič v tomto prípade nárok na DB za tie 5mesiace alebo nie? Samozrejme pri splnení výšky príjmu.ďakujem

    Lanaj je offline (nepripojený) Lanaj

    Lanaj
    janapill Pozri príspevok
    a neviete mi poradiť ako je to s nárokom na daň.bonus ak sa dieťa narodilo v 06/2009 ale v 10/2009 zomrelo? Má rodič v tomto prípade nárok na DB za tie 5mesiace alebo nie? Samozrejme pri splnení výšky príjmu.ďakujem
    Má nárok za mesiace jún až október 2009.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.