Zavrieť

Porady

odložená daň z príjmu

Prosím poraďte.
V roku 2007 som mala účtovné odpisy menšie ako daňové (boli sme v strate), vykázala som to len Dańovom priznaní za r.2007, v tom roku som nič neúčtovala, teraz sa mi za rok 2008 účtovné odpisy zhodujú s daňovými, mám ten rozdiel za rok 2007 učtovať v roku 2008, neviem ako to mám vysporiadať. Ď.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    jajko50 je offline (nepripojený) jajko50

    jajko50
    v r. 2007
    ZCU > ZCD napr. 900 000 > 800 000 rozdiel je 100 000 z toho 19%
    je odložený daňový záväzok 100 000*0,19 = 19 000 Sk. zaúčtuješ
    592/481 ako odložený daňový záväzok - /teda mala si zaúčtovať/.
    KZ účtu 481 k 31.12.2007 je teda 19 000 Sk.
    v.r 2008
    napr. ZCU 800 000, ZCD 600 000 je rozdiel 200 000 a z toho odlož daň závazok je 19% v sume 38 000. účtuješ ako v r. 2007 a KZ úč. 481 je 38 000 odložený daňový záväzok.

    Takto postupuješ postupne pri stanovení odloženého daňového závazku z dôvodu rozdielu zostatkovej ceny účtovnej a zostatkovej ceny daňovej. O odloženej dani účtuješ aj z iných dočasných rozdielov-- toho je viac prípadov a nechcem všetko rozpisovať.

    IvoM je offline (nepripojený) IvoM

    IvoM
    jalenka Pozri príspevok
    Prosím poraďte.
    V roku 2007 som mala účtovné odpisy menšie ako daňové (boli sme v strate), vykázala som to len Dańovom priznaní za r.2007, v tom roku som nič neúčtovala, teraz sa mi za rok 2008 účtovné odpisy zhodujú s daňovými, mám ten rozdiel za rok 2007 učtovať v roku 2008, neviem ako to mám vysporiadať. Ď.
    O dloženej dani z príjmu majú povinnosť účtovať auditované spoločnosti, ináč nerozumiem celkom otázke, v účtovníctve sa účtujú len účtovné odpisy. V zjednodušenom prípade ak by sa jednalo len o 1 DHM tak sa to vyrovná v poslednom roku účtovného odpisovania tohto DHM, kedy budú účtovné väčšie ako daňové /tie budú asi 0/ a v daňovom priznaní sa to vysporiada zase opačne ako v prvom roku odpisovania.

    azla je offline (nepripojený) azla

    azla
    jalenka Pozri príspevok
    Prosím poraďte.
    V roku 2007 som mala účtovné odpisy menšie ako daňové (boli sme v strate), vykázala som to len Dańovom priznaní za r.2007, v tom roku som nič neúčtovala, teraz sa mi za rok 2008 účtovné odpisy zhodujú s daňovými, mám ten rozdiel za rok 2007 učtovať v roku 2008, neviem ako to mám vysporiadať. Ď.
    IvoM Ti naznačil ako sa máš na to pozerať. O účtovných odpisoch účtuješ stále.
    Uvediem Ti názorný, zjednodušený príklad (abstrahujem od eura)

    Kúpiš auto za 400 000,-, zaradíš v 12/2007.

    ......................UO....................DO
    r. 2007..............8.334,-.......... 100.000,-
    r. 2008..........100.000,-...........100.000,-
    r. 2009...........100.000,-...........100.000,-
    r. 2010...........100.000,-...........100.000,-
    r. 2011........... 91.666,-...............0,-

    V každom roku učtuješ účtovné odpisy. Tie Ti ovplyvňujú účtovný HV.
    Daňové odpisy Ti ovplyvňujú základ dane.
    V daňovom priznaní vyplňuješ hodnotu UO, DO a rozdiel je pripočítateľnou, alebo odpočítateľnou položkou.
    V situácii, že vlastníš iba toto jedno auto, úpravu dane z titulu odpisov robíš v prvom a poslednom roku účtovania účtovných odpisov. (zase abstrahujem, že daňové odpisy neprerušiš.)
    V r. 2008 je to odpočítateľna položka, v r. 2011 je to pripočítateľná položka.

    azla je offline (nepripojený) azla

    azla
    O odloženej dani majú povinnosť účtovať spoločnosti s povinnosťou auditu.

    Ak by si mala audit a neúčtovala o odloženej dani, predpokladám, že auditor by ťa na to upozornil.

    jalenka je offline (nepripojený) jalenka

    jalenka
    Tomuto rozumiem, sme malá s.r.o., jedná sa mi o odpisy jedného úžitkového auta, takže emám povinosť auditu, takže stačí, keď ten rozdiel mezi účtovými a daňovými odpismi vysporiadam len v daňoom priznaní, alebo to aj účtujem. som z toho dopletená. Všetko robím tak ako AzLA a ešte k tomu útujem aj odložený daňový záväzok na účet 592?????
    Naposledy upravil jalenka : 17.02.09 at 10:41

    odložená daň z príjmu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.