Zavrieť

Porady

odpočitatelná položka - dôchodca

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, ako to je s odpočítateľnou položkou u dôchodcov.
Minulý rok 18. 7. 2008 mi vznikol nárok na starobný dôchodok o ktorý som si požiadala a zároveň som pokračovala v zamestnaní. Účtovníčka mi celý rok odpočítavala nezdaniteľnou položku 8 208 Sk.Za január mi tuto čiastku neodpočítala. Je jej postup správny?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    Vege Pozri príspevok
    Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, ako to je s odpočítateľnou položkou u dôchodcov.
    Minulý rok 18. 7. 2008 mi vznikol nárok na starobný dôchodok o ktorý som si požiadala a zároveň som pokračovala v zamestnaní. Účtovníčka mi celý rok odpočítavala nezdaniteľnou položku 8 208 Sk.Za január mi tuto čiastku neodpočítala. Je jej postup správny?
    nakoľko si nebola k 1.1.2008 dôchodkyňa pre rok 2008 máš nárok na celú NČ, t.j. 98 496 SK.
    V januári 2009 už ako dôchodkyňa nárok na NČ nemáš...

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Dôchodca má nárok na odpočítateľnú položku naposledy v roku, ked začal poberať dôchodok.
    Tiež spravodlivosť!

    mysimis je offline (nepripojený) mysimis

    obyčajný človiečik mysimis
    Ak myslíš na január 2009 tak mzdárka postupovala správne. Nezdaniteľnú položku si môžeš uplatniť ak k 1.1. aktuálneho roku nie si dôchodca. A keďže k 1.1. 2009 si evidovaná ako dôchodkyňa nemáš nárok v tomto roku na nezdaniteľnú položku.

    seda je offline (nepripojený) seda

    seda
    Dobrý večer, my doma máme opačný prípad. Otec sa stal starobným dôchodcom v 04/08, taktiež mu mzdárka odpočítavala nezdaniteľné počas celého roku 2008. No taktiež mu odpočítala aj vo výplate za 01/09. Nie je možné sa s ňou telefonicky spojiť, vlastne nevieme ani ako sa volá. Firma v ktorej pracuje má sídlo inde a majitelia, taktiež vôbec nereagujú. Poslal na firmu list, že je to nesprávne, no zatiaľ sa mu vôbec neozvali. Nemôže mať z toho otec nejaký problém? Môžme to riešiť potom tak, že z DP A za rok 2009, potom štátu vrátime tie peniaze? Ďakujem.

    mysimis je offline (nepripojený) mysimis

    obyčajný človiečik mysimis
    Na základe RZD sa uvedený problém dá vyriešiť. Okrem iného od O1/09 máme aj nové vyhlásenia k dani zo závislej činnosti, v uvedenom tlačive je potrebné uvedenú zmenu podpísať.

    jamis je offline (nepripojený) jamis

    jamis
    seda Pozri príspevok
    Dobrý večer, my doma máme opačný prípad. Otec sa stal starobným dôchodcom v 04/08, taktiež mu mzdárka odpočítavala nezdaniteľné počas celého roku 2008. No taktiež mu odpočítala aj vo výplate za 01/09. Nie je možné sa s ňou telefonicky spojiť, vlastne nevieme ani ako sa volá. Firma v ktorej pracuje má sídlo inde a majitelia, taktiež vôbec nereagujú. Poslal na firmu list, že je to nesprávne, no zatiaľ sa mu vôbec neozvali. Nemôže mať z toho otec nejaký problém? Môžme to riešiť potom tak, že z DP A za rok 2009, potom štátu vrátime tie peniaze? Ďakujem.
    Nič sa neboj, otec z toho problém mať nebude, ak v práci oznámil, že je poberateľom SD. Prinajhoršom daň za 1/2009 vrátite pri RZD.

    odpočitatelná položka - dôchodca

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.