Zavrieť

Porady

odmena pri 1 odchode do starob.dôchodku

Ahoj porada,
platia sa z odmeny pri odchode do SD odvody do Sociálnej a zdravot.poisťovne.
Platí od 01.01.2009 nejaká zmena, lebo tvorca softvéru tvrdí že áno, ja si myslím že nie? A ešte má zamestnanec nárok na odpočítateľnú položku za január 2009, keď pracoval 9 dní v roku 2009 a potom išiel na star. dôchodok. resp. dňa 10.01.2009 oň požiadal ale vek na priznanie mal už od 09.11.2008.
Dali by ste mu odp.položku? A čo odchodné? Kedy mu ho môžem vyplatiť? Môže to byť aj neskôr, keď mi prinesie rozhodnutie.
Potrebujem poradiť dosť súrne.
Ďakujem všetkým.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Veronika R je offline (nepripojený) Veronika R

    Veronika R
    čo sa týka odvodom pri odchodnom, tiež si nemyslím, že sa niečo zmenilo.
    čo sa týka tej nezdaniteľnej časti. Pravdepodobne mu rozhodnutie o priznaní starobného dôchodku nepríde tak rýchlo. Radšej by som mu nezdaniteľnú časť neuplatnovala. Mám takú skúsenosť, že starobný dôchodok bol priznaný od 01. januára, a mne prišiel potom bývalý zamestnanec nadať, že musí platiť daň, lebo som mu uplatnila NČ. Ja by som mu ju neuplatnila. Môže si urobiť daňové priznanie a peniaze mu DU vráti.

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Z odchodného sa odvody neplatili a neplatia.

    Z odmeny poskytnutej pri ukončení PP a odchode do dôchodku okrem odchodného, sa neplatili a neplatia odvody do ZP.

    Z takejto odmeny sa neplatili podľa § 138 ods. 2 zákona 461/2003 o sociálnom poistení odvody do SP, do 31.12.2008.

    Od 1.1.2009 je v zákone 461/2003 zmena a z uvedenej odmeny bu sa malo platiť poistné do SP - podľa výkladu samotnej SP na www.socpoist.sk sa však odvody do SP z uvedenej odmeny neplatia aj naďalej.

    Nárok na nezd. časť pre rok 2009 je, ak si o dôchodok požiadal k termínu po 1.1.2009.

    odmena pri 1 odchode do starob.dôchodku

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.