Zavrieť

Porady

Platený sviatok - nárok na str. lístok?

Ahojte všetci,

zaujímalo by ma, či má zamestnanec dostať str. lístok aj za platený sviatok. Ako sa to robí u vás vo firme?
Ďakujem pozit
Usporiadat
Valika Valika

Valika je offline (nepripojený) Valika

ekonomka
Sviatok sa považuje u THP za odpracovaný deň ale ja nedávam str.lístok, nakoľko v skutočnosti neopracoval viac ako 4 hod.
0 0
Majočka Majočka

Majočka je offline (nepripojený) Majočka

Ja to robím presne tak isto ako Valika. Nedávam stravný lístok za neodpracovaný sviatok.
0 0
Luba2 Luba2

Luba2 je offline (nepripojený) Luba2

Ani my nedávame, nakoľko fyzicky sviatok neodpracoval. Má ho len platený ako odpracovaný.
0 0
Janna Janna

Janna je offline (nepripojený) Janna

Tiež nedávame stravné lístky počas sviatkov.
0 0
Olgica Olgica

Olgica je offline (nepripojený) Olgica

My tiež nedávame stravné lístky za sviatky a ani za dovolenku. Gastráče dávame iba za fyzicky odpracované dni.
0 0
janaGT janaGT

janaGT je offline (nepripojený) janaGT

my tak isto ako ostatní - nedávame stravné lístky za sviatky ani za dovolenku
0 0
miriza miriza

miriza je offline (nepripojený) miriza

Presne ani ja nie ani za sviatok ani za dovolenku, ani keď by robili v sobotu.
0 0
pozit pozit

pozit je offline (nepripojený) pozit

Ďakujem všetkým za odpovede, len som sa chcela utvrdiť, či neukracujeme zamestnancov o niečo, na čo majú nárok.
Prajem pekný deň.
pozit
0 0
účtovník 007 účtovník 007

účtovník 007 je offline (nepripojený) účtovník 007

To by som aj ja chcela občas vedieť. ...viac
miriza
Presne ani ja nie ani za sviatok ani za dovolenku, ani keď by robili v sobotu.
Prečo nie, ak budú robiť v sobotu? Nerozumiem Tvojej odpovedi. Aj sobota môže byť pre niekoho pracovný deň. Dôležité je, aby odpracoval 4 hod.
0 0
Naile Naile

Naile je offline (nepripojený) Naile

Zamestnávateľ môže so súhlasom zastupcov zamestnancov poskytovať stravovanie aj počas sviatkov, dovolenky, PN atď. podľa §152 ods. 5 písm. a) ZP. Ak toto rozširujúce ustanovenie bude obsiahnuté v kolektívnej zmluve, tak to je uznaný daňový výdavok a pre zamestnanca nepeňažný príspevok na stravovanie je oslobodený od dane.
0 0
Jura Jura

Jura je offline (nepripojený) Jura

My to máme zapracované v KZ : stravovanie sa poskytuje v počte podľa pracovných
dní v príslušnom mesiaci pre všetkých zamestnancov. Na účely stravovania sa za pracovnú zmenu považuje výkon práce dlhší ako štyri hodiny. Plus zamestnávateľ
zabezpečí pre zamestnancov, ktorých pracovná zmena trvá viac ako 11 hodín
ďalšie teplé hlavné jedlo, čiže lístok naviac.
0 0
durisovad durisovad

durisovad je offline (nepripojený) durisovad

uctovnicka na dochodku
Vo firme, ktoru uctujem maju zamestnanecku zmluvu, ze za dovolenky stravne listky maju, ale za sviatky nie. Tak isto je tam rieseny aj prispevok zo socialneho fondu.
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

durisovad
Vo firme, ktoru uctujem maju zamestnanecku zmluvu, ze za dovolenky stravne listky maju, ale za sviatky nie. Tak isto je tam rieseny aj prispevok zo socialneho fondu.
Ak to máte, môžete, ale z hľadiska dani z príjmov trošku na hrane:
- ak si obhájite poskytnutie stravovania za viac ako 4 odpracované hodiny za deň - v poriadku. Dovolenka je predsa náhrada a nepovažuje sa odpracovanú smenu z hľadiska poskytovania stravovania podľa par.152 Zákonníka práce.
Potom by sme mohli dávať stravné lístky za neplatené volno, celodennú návštevu u lekára atď.
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

Naile
Zamestnávateľ môže so súhlasom zastupcov zamestnancov poskytovať stravovanie aj počas sviatkov, dovolenky, PN atď. podľa §152 ods. 5 písm. a) ZP. Ak toto rozširujúce ustanovenie bude obsiahnuté v kolektívnej zmluve, tak to je uznaný daňový výdavok a pre zamestnanca nepeňažný príspevok na stravovanie je oslobodený od dane.
Ak tomu rozumiem alebo nerozumiem. Prekážka v práci je dovolenka, PN, OČR, atď? Podľa mňa sa to týka napr. v prípade nepriaznivých podmienok na výkon práce ako počasie, alebo iné.? Alebo sa mýlim?
Nehovorím o kolektívnej zmluve, aj keď tie PN mi už fakt nejdú do hlavy ak to majú?
0 0
durisovad durisovad

durisovad je offline (nepripojený) durisovad

uctovnicka na dochodku
Denda
Ak to máte, môžete, ale z hľadiska dani z príjmov trošku na hrane:
- ak si obhájite poskytnutie stravovania za viac ako 4 odpracované hodiny za deň - v poriadku. Dovolenka je predsa náhrada a nepovažuje sa odpracovanú smenu z hľadiska poskytovania stravovania podľa par.152 Zákonníka práce.
Potom by sme mohli dávať stravné lístky za neplatené volno, celodennú návštevu u lekára atď.
Danova kontrola za poskytnutie stravneho listka pocas dovolenky nic nenamietala. Akurat si preverili, ci sme nedali stravny listok pri sucasnom preplateni diet pri zahranicnej sluzovnej ceste. Pri tuzemskych cestach si zamestnanci diety nenarokovali, lebo neboli dlhsie ako 8 hodin. Za dni neplateneho volna sme listok nedali.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
V tomto prípade sa postupuje podľa toho, či je v rámci "kolektívneho vyjednávania" (nazvem to tak všeobecne) dojednané niečo navyše, čo Zákonník práce dovoľuje. Vtedy má zamestnanecká zmluva (alebo kolektívna zmluva) prednosť a limit, ktorý je stanovený v § 19 sa odvíja práve od takto dohodnutých podmienok. Je však potrebné, aby sa ZP odvolával (týka sa to akýchkoľvek výhod), že odlišné nároky od základnej úpravy možno dohodnúť v rámci kolektívneho vyjednávania.
Týka sa to však iba zamestnávateľov, ktorí majú odbory, alebo zástupcov zamestnancov a teda možnosť uzatvoriť kolektívne alebo zamestnanecké zmluvy (tak ako píše aj Durisovad).
Ostatní majú limity na úrovni výslovne povolenej Zákoníkom práce a Zákonom o dani z príjmu (plus prípadné usmernenia k zákonu v prospech daňových subjektov, ak sa náhodou vyskytnú).
0 0
Naile Naile

Naile je offline (nepripojený) Naile

AVO napisal(a) správne. Upresním, ide o § 19 ods.2 písm. c) body 4. a 5. ZDP podľa, ktorých vyššie nároky dohodnuté v KZ resp ZZ sú daňovými výdavkami zamestnávateľa. ZP musí umôžnovať sa dohodnuť tieto výššie nároky, a v prípade stravovania tak tomu je.
0 0
Timcsi Timcsi

Timcsi je offline (nepripojený) Timcsi

Jana Acsová
V tomto prípade sa postupuje podľa toho, či je v rámci "kolektívneho vyjednávania" (nazvem to tak všeobecne) dojednané niečo navyše, čo Zákonník práce dovoľuje. Vtedy má zamestnanecká zmluva (alebo kolektívna zmluva) prednosť a limit, ktorý je stanovený v § 19 sa odvíja práve od takto dohodnutých podmienok. Je však potrebné, aby sa ZP odvolával (týka sa to akýchkoľvek výhod), že odlišné nároky od základnej úpravy možno dohodnúť v rámci kolektívneho vyjednávania.
Týka sa to však iba zamestnávateľov, ktorí majú odbory, alebo zástupcov zamestnancov a teda možnosť uzatvoriť kolektívne alebo zamestnanecké zmluvy (tak ako píše aj Durisovad).
Ostatní majú limity na úrovni výslovne povolenej Zákoníkom práce a Zákonom o dani z príjmu (plus prípadné usmernenia k zákonu v prospech daňových subjektov, ak sa náhodou vyskytnú).
Teda napr. v našej firme (FO), kde nemáme žiadne kolektívne a zamestnanecké zmluvy, zamestnanci pracujúci v nedeľu a sviatok viac ako 4 hod. (najčastejšie celých 8 hod.), nemajú nárok na stravné lístky?
0 0
Zlata Zlata

Zlata je offline (nepripojený) Zlata

miriza
Presne ani ja nie ani za sviatok ani za dovolenku, ani keď by robili v sobotu.
Ak pracovná smena trvá viac ako 4 hodiny, tak zamestnávateľ je povinný zapezpečiť stravu (stravný lístok), nezáleží na tom, či je to sobota.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Timcsi
Teda napr. v našej firme (FO), kde nemáme žiadne kolektívne a zamestnanecké zmluvy, zamestnanci pracujúci v nedeľu a sviatok viac ako 4 hod. (najčastejšie celých 8 hod.), nemajú nárok na stravné lístky?
Zle si si to vysvetlila. Za deň (aj keď je to sobota, nedeľa alebo sviatok) kedy pracujú viac ako 4 hodiny ten nárok na stravný lístok majú. Vyššie sa písalo o dňoch, kedy nepracovali t.j. dovolenka, PN. Vtedy podľa ZP nárok na stravný lístok nie je. ZP však umožňuje dohodnúť v Kolektívnej zmluve (prípadne v internom predpise, ak nie sú na pracovisku zástupcovia zamestnancov), že aj za tieto dni dostanú lístok. V každom prípade sa však vylučuje lístok za deň, kedy zamestnanec nebol na pracovisku viac ako 4 hodiny z dôvodu služobnej cesty.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať