Zavrieť

Porady

predaj a následná kúpa nehnuteľnosti na bývanie

Dobry den,

vedel by mi prosim niekto poradit ako postupovat v nasledovnej situacii?
Kupil som dom, ktory som rekonstrukciou znacne zhodnotil (prostriedky z hypotekarneho uveru), kvoli vaznej zmene rodinnej situacie ho vsak potrebujem predat (od kupy neuplynuli ani dva roky a nebol ani trvaly pobyt) a kupit inu nehnutelnost na byvanie.
Kedze zrekonstruovany dom ma teraz podstatne vyssiu hodnotu ako v case kupy, dan z prijmu by ma zatazila viac ako je unosne. Je mozne nejakym sposobom do danoveho priznania zapocitat aj naklady na kupu novej nehnutelnosti na byvanie?
Vopred dakujem za vasu ochotu, kedze v tejto oblasti sa neorientujem a situaciu vnimam ako vaznu, ocenim kazdy nazor.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

    mzdarka renca
    diskokom Pozri príspevok
    Dobry den,

    vedel by mi prosim niekto poradit ako postupovat v nasledovnej situacii?
    Kupil som dom, ktory som rekonstrukciou znacne zhodnotil (prostriedky z hypotekarneho uveru), kvoli vaznej zmene rodinnej situacie ho vsak potrebujem predat (od kupy neuplynuli ani dva roky a nebol ani trvaly pobyt) a kupit inu nehnutelnost na byvanie.
    Kedze zrekonstruovany dom ma teraz podstatne vyssiu hodnotu ako v case kupy, dan z prijmu by ma zatazila viac ako je unosne. Je mozne nejakym sposobom do danoveho priznania zapocitat aj naklady na kupu novej nehnutelnosti na byvanie?
    Vopred dakujem za vasu ochotu, kedze v tejto oblasti sa neorientujem a situaciu vnimam ako vaznu, ocenim kazdy nazor.
    pozri tieto príspevky, mohli by ti pomôcť

    http://www.porada.sk/t78859-p5-preda...-z-prijmu.html

    diskokom je offline (nepripojený) diskokom

    diskokom
    Dakujem, to som uz prezrel a odpoved mi to zial neposkytlo. Alebo len neviem citat medzi riadkami

    mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

    mzdarka renca
    diskokom Pozri príspevok
    Dakujem, to som uz prezrel a odpoved mi to zial neposkytlo. Alebo len neviem citat medzi riadkami
    chcela som ti naznačiť, keď predáš dom, tak máš príjem a spomínal si rekonštrukciu, tak máš aj výdavky, ktoré ti znížia základ dane - sumu z ktorej budeš platiť daň.
    Možno poradí aj niekto druhý.

    Martasch je offline (nepripojený) Martasch

    Martasch
    Zákon o dani z príjmov:
    § 9
    Príjmy oslobodené od dane
    Na začiatok


    (1) Od dane je oslobodený príjem

    a) z predaja bytu alebo obytného domu s najviac dvoma bytmi vrátane súvisiacich pozemkov, ak v ňom mal predávajúci trvalý pobyt najmenej po dobu dvoch rokov bezprostredne pred predajom nespĺňaš

    § 8
    Ostatné príjmy



    (1) Ostatnými príjmami, ak nejde o príjmy podľa § 5 až 7, sú najmä

    a) príjmy z príležitostných činností vrátane príjmov z príležitostnej poľnohospodárskej výroby, lesného a vodného hospodárstva a z príležitostného prenájmu hnuteľných vecí,
    b) príjmy z prevodu vlastníctva nehnuteľností,
    (2) Do základu dane (čiastkového základu dane) sa zahŕňa zdaniteľný príjem znížený o výdavky preukázateľne vynaložené na jeho dosiahnutie. Ak sú výdavky spojené s jednotlivým druhom príjmu uvedeným v odseku 1 vyššie ako príjem, na rozdiel sa neprihliada.

    Stačí?
    Naposledy upravil Martasch : 20.02.09 at 22:09 Dôvod: doplnenie

    diskokom je offline (nepripojený) diskokom

    diskokom
    Dakujem, v prvej otazke som to asi prilis zamotal
    spresnim to trosku - aj ked zapocitam preukazatelne vydavky na rekonstrukciu, stale mi zostava pomerne velka cast hodnota vlastnej prace, ktoru v tom zohladnit nemozem...
    preto som uvazoval nad tym, ci je mozne zahrnut do nakladov aj naklady na dalsiu (novu) nehnutelnost, ktoru kupim z predajom (povodnej) nadobudnutych financii (samozrejme v rovnakom kalendarnom roku).

    Este raz vdaka.

    predaj a následná kúpa nehnuteľnosti na bývanie

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.