Zavrieť

Porady

Dôchodci a zrazkova dan

Prosim o radu mam dochodkynu, ktora ma dôchodok za rok 2008 105876Sk a privyrabala si a mala to nasledovne: Uhrn prijmov bol 11880Sk, poistne 0Sk, a dan vyberana zrázkou 2256Sk. Chcela by som vediet, ci mi viete poradit ako bude vyzerat to DP a ci jej bude nieco vratene alebo nie. Dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    zuzana_ Pozri príspevok
    Prosim o radu mam dochodkynu, ktora ma dôchodok za rok 2008 105876Sk a privyrabala si a mala to nasledovne: Uhrn prijmov bol 11880Sk, poistne 0Sk, a dan vyberana zrázkou 2256Sk. Chcela by som vediet, ci mi viete poradit ako bude vyzerat to DP a ci jej bude nieco vratene alebo nie. Dakujem
    Podá DP typu A, a celá zrazená daň jej bude vrátená, totiž jej úhrn príjmov nepresiahol 50% nezdaniteľnej čiastky, na základe nasledujúceho §:

    § 46
    Minimálna výška dane

    Daň sa nevyrubí a neplatí, ak za zdaňovacie obdobie nepresiahne 500 Sk 16, 60 eura alebo celkové zdaniteľné príjmy daňovníka, ktorý je fyzickou osobou, za zdaňovacie obdobie nepresiahnu 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a). To neplatí, ak daňovník uplatňuje daňový bonus podľa § 33 alebo ak sa daň vyberá podľa § 43, alebo ak sa zrážajú preddavky na daň podľa § 35 okrem zdaniteľných príjmov daňovníka, u ktorého za zdaňovacie obdobie nepresiahnu takéto príjmy 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a), alebo preddavky na zabezpečenie dane podľa § 44.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Doplním, že v tomto konkrétnom prípade sa nehľadí na výšku dôchodku. V DP sa neuvedie ani odpoč.položka. Do príjmov podľa § 5 sa uvedie úhrn príjmov, a potom ako základ dane sa uvedie 0,- Sk. Zrážkovú daň treba uviesť ako preddavok, a takto vznikne preplatok.

    ErikaDP je offline (nepripojený) ErikaDP

    ErikaDP
    Doplním, že ak má dochodkyňa akj nejaké úspory na vkladnej knižke, pripadne stavebne sporenie, a z pripísaných úrokov bola tiež zrazená daň, túto si tiež môže uplatniť ( rozhodne sa, že ju nebude považovať za daň zrážkou, ale za preddavok ) a DU tútto daň vráti.

    abel je offline (nepripojený) abel

    abel
    V uvedenom prípade DP typu A vyplníte riadne až po riadok 45, kde sa napíše suma 2257, ale v riadku 54 sa už napíše 0. V riadkoch 63 a 65 sa potom napíšu sumy 2256.

    zuzana_ je offline (nepripojený) zuzana_

    zuzana_
    Poprosim o radu, dochodkyna ktora je na dochodku mala prijem z dochodku za cely rok 4020€, dalej ma sporostredkovanie v poistovne tam mala 1200€, a este prijem a tam mala zrazkovu dan prosim o radu, ake jej treba dat DP, ale si myslim, kedze ma DIC tak B, a ako na to.

    Dôchodci a zrazkova dan

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.