Zavrieť

Porady

ČID a odvody do ZP 2009

Dobrý večer,
viem, že téma odvodov čiastočne invalidných osôb tu už bola veľa diskutovaná, no napriek tomu by som vás poprosila o vaše rady.
Je to môj súkromný dotaz a keďže som dostala viac rozporuplných odpovodí, pokúšam sa získať odpoveď tu. Tento mesiac mi bol spätne (od 15.9.2008) priznaný čiastočný invalidný dôchodok vo výške 45%. Keďže som sa neevidovala na ÚP a nebola som ani zamestnanná, tak som vystupovala ako dobrovoľne nezamestnaná, čiže samoplatiteľ a uhrádzala som si odvody do zdravotnej poisťovne sama. Teraz, keď som dostala vyrozumenie o priznaní dôchodku, som si myslela, že by som si mala platiť odvody nižšie, keďže sa jedná o 45%. Viď. násl. info: Minimálny vymeriavací základ samoplatiteľa na zdravotné poistenie je od 1.1.2009 do 31.12.2009 suma 191,07 €. Minimálny preddavok je suma 26,74 €, pri sadzbe 7% suma 13,37 €.
No v zdravotnej poisťovni mi povedali, že
si nemusím platiť nič, lebo za mňa platí štát. No ja si myslím, že by som si mala platiť aspoň to minimum, teda 13,37 €/mesačne, keďže sa pokladám aj naďalej za dobrovoľne nezamestnanú a môj dôchodok je len 45%. Ako to teda je? Poradíte mi? Vopred ďakujem!
Tamara
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

    mzdarka renca
    NOVA40 Pozri príspevok
    Dobrý večer,
    viem, že téma odvodov čiastočne invalidných osôb tu už bola veľa diskutovaná, no napriek tomu by som vás poprosila o vaše rady.
    Je to môj súkromný dotaz a keďže som dostala viac rozporuplných odpovodí, pokúšam sa získať odpoveď tu. Tento mesiac mi bol spätne (od 15.9.2008) priznaný čiastočný invalidný dôchodok vo výške 45%. Keďže som sa neevidovala na ÚP a nebola som ani zamestnanná, tak som vystupovala ako dobrovoľne nezamestnaná, čiže samoplatiteľ a uhrádzala som si odvody do zdravotnej poisťovne sama. Teraz, keď som dostala vyrozumenie o priznaní dôchodku, som si myslela, že by som si mala platiť odvody nižšie, keďže sa jedná o 45%. Viď. násl. info: Minimálny vymeriavací základ samoplatiteľa na zdravotné poistenie je od 1.1.2009 do 31.12.2009 suma 191,07 €. Minimálny preddavok je suma 26,74 €, pri sadzbe 7% suma 13,37 €.
    No v zdravotnej poisťovni mi povedali, že si nemusím platiť nič, lebo za mňa platí štát. No ja si myslím, že by som si mala platiť aspoň to minimum, teda 13,37 €/mesačne, keďže sa pokladám aj naďalej za dobrovoľne nezamestnanú a môj dôchodok je len 45%. Ako to teda je? Poradíte mi? Vopred ďakujem!
    Tamara
    V poisťovni ti podali dobrú informáciu, si poistenec štátu v zmysle zákona o zdravotnom poistení č.580/2004 §11, odst. 8, písm. b)

    Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

    ! Stefan2005
    ... a v každom prípade v zdravotnej poisťovni to nestačí povedať, treba písomne zdokladovať zmenu (zvyknú si urobiť kópiu rozhodnutia SP) a doklad si starostlivo odložiť ...

    NOVA40 je offline (nepripojený) NOVA40

    NOVA40
    Ďakujem za odpoveď. Bola som presvedčená, že keď som bola predtým samoplatiteľom, tak že som povinná si doplácať tú minimálnu čiastku. Od roku 2006 som s malými prestávkami stále bola PN, len občas som pracovala a pracujem na Dohodu v jednej firme, čo nám pomáha s dcérkou prežiť. Nechcela som si zbytočne vyrobiť v poisťovni dlh a preto som sa tu obrátila so svojou totázkou. Ak však môžem mať ešte jeden dotaz, tak potom, koho sa týka tá informácia o samoplatiteľoch a ČID a 13,37€ - 7% z VZ?
    Ešte raz ďakujem za odpovede!
    T.

    wagner je offline (nepripojený) wagner

    wagner
    Pokiaľ by si bola samoplatca a bola by si ŤZP bez ID, resp. by si bola SZČO s ID. Vtedy by bola tá suma aktuálna.

    NOVA40 je offline (nepripojený) NOVA40

    NOVA40
    Vďaka za trpezlivosť a odpovede. Veľmi ste mi pomohli a hlavne vysvetlili. Som opäť o kúsok múdrejšia :-).
    Ešte raz ďakujem!
    T.

    ČID a odvody do ZP 2009

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.