Zavrieť

Porady

Musíme prispieť na opravu strechy z vlastných peňazí

Závisláčka
Neviem či som túto tému dobre zaradila ale súrne potrebujeme poradiť.
Na poslednej schôdzi nášho domu sa odsúhlasilo že nakoľko na spoločnom učte nie je dosť peňazí a strecha potrebuje opravu,tak každá domácnosť prispeje do fondu sumou 50 Euro.Strecha síce potrebuje opraviť ale rozhodne nie je v havarijnom stave.My s tým nesúhlasíme(dôvody môžem dodatočne vysvetliť).
Sme povinní prispieť?Môže nám správca domu túto sumu pridať do mesačných platieb alebo odobrať z ročného vyúčtovania?
Prosím poraďte
Usporiadat
plada plada

plada je offline (nepripojený) plada

V prvom rade bola chyba odsúhlasiť na schôdzi tento príspevok. Akým spôsobom sa vykoná prevod peňazí? Už máte firmu, ktorá Vám bude robiť opravu? Musíte sumu za opravu zaplatiť naraz? Asi veľa otázok naraz. My ideme robiť strechu tiež, peňazí máme na fonde dosť, ale s firmou sme sa dohodli, že polovicu zaplatíme po vykonaní prác a druhú polovicu formou mesačných splátok.
No ale to hlavné, čo som chcela - nezaradil si túto tému do nesprávneho "chlievika"? Myslím, že patrí do SVB-čiek.
Plada
1 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
iriska iriska

iriska je offline (nepripojený) iriska

Ja mám ešte jednu radu - počkajte, kým strecha bude v havarijnom stave, zatečú všetky vrchné byty (najlepšie keby ešte v zime, aby voda v múroch stihla párkrát rozmrznúť a zamrznúť) a potom opravujte.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

jajax Pozri príspevok
Neviem či som túto tému dobre zaradila ale súrne potrebujeme poradiť.
Na poslednej schôdzi nášho domu sa odsúhlasilo že nakoľko na spoločnom učte nie je dosť peňazí a strecha potrebuje opravu,tak každá domácnosť prispeje do fondu sumou 50 Euro.Strecha síce potrebuje opraviť ale rozhodne nie je v havarijnom stave.My s tým nesúhlasíme(dôvody môžem dodatočne vysvetliť).
Sme povinní prispieť?Môže nám správca domu túto sumu pridať do mesačných platieb alebo odobrať z ročného vyúčtovania?
Prosím poraďte
Keď raz strecha potrebuje opravu, tak ju treba opraviť. Ak nemáte peniaze vo fonde, nikto iný vám peniaze nedá. Musíte sa sami na to poskladať. A pokiaľ je tvoj názor taký, že ty pod strechou nebývaš, tak ju nemusíš financovať, tak sa veľmi mýliš. Strecha je aj tvoj majetok a si povinná prispievať na jeho údržbu.

Takže povinnosť prispieť sme si ujasnili. Teraz k výške príspevku. Štandardne sa spoločné priestory opravujú z fondu. Do fondu prispievate podľa spoluvlastníckeho podielu - teda väčšie byty väčšou čiastkou, menšie byty menšou čiastkou. Dalo sa to spraviť aj tak, že by ste krátkodobo navýšili príspevok do fondu na dvoj či trojnásobok. Ak sa ale dohodnete inak, a odsúhlasí to väčšina, nie je to v rozpore so zákonom o vlastníctve bytov. Takže ak jednotnú výšku príspevku 50 € na byt odsúhlasila väčšina vlastníkov, tak ostatní sa musia prispôsobiť. Ak niekto nesúhlasí a má pocit, že to zásadne porušuje jeho vlastnícke práva, môže sa tuším do 15 dní od rozhodnutia obrátiť na súd o určenie neplatnosti rozhodnutia. Ale veľkú šancu na úspech nevidím, lebo je to štandardné rozhodnutie a nie je tomu čo napadnúť (nikoho výrazne nediskriminuje ani čiastka nie je taká, že by ju niekto nemohol uhradiť).

Takže ak to bolo riadne odsúhlasené, môže to správca pridať do zálohovej platby a ten, kto to neuhradí, bude mať na vyúčtovaní nedoplatok.

A veci sa opravujú nielen vtedy, ak sú v havarijnom stave, ale priebežne. Priebežná oprava je niekedy lacnejšia, než zanedbanie niečoho a následná generálna oprava.

Keď ti v aute niečo klepoce, nebudeš čakať, kým sa motor úplne zastaví a nepôjde naštartovať, nie? Pôjdeš do servisu, nech ti to opravia, aj keď to nie je ešte havarijný stav.

A skús nám vysvetliť, prečo s opravou strechy nesúhlasíš, bol by som na to zvedavý.
0 0
plada plada

plada je offline (nepripojený) plada

Ďakujem Chobot za preloženie témy, nebola som si istá a ani neviem, či by som ju ja mohla preložiť.
Plada
1 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

plada Pozri príspevok
Ďakujem Chobot za preloženie témy, nebola som si istá a ani neviem, či by som ju ja mohla preložiť.
Plada
Nie, ty to nemôžeš presunúť, to môže len niektorý z moderátorov.
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

jajax Pozri príspevok
Neviem či som túto tému dobre zaradila ale súrne potrebujeme poradiť.
Na poslednej schôdzi nášho domu sa odsúhlasilo že nakoľko na spoločnom učte nie je dosť peňazí a strecha potrebuje opravu,tak každá domácnosť prispeje do fondu sumou 50 Euro.Strecha síce potrebuje opraviť ale rozhodne nie je v havarijnom stave.My s tým nesúhlasíme(dôvody môžem dodatočne vysvetliť).
Sme povinní prispieť?Môže nám správca domu túto sumu pridať do mesačných platieb alebo odobrať z ročného vyúčtovania?
Prosím poraďte
Určite nesúhlasia tí,ktorí bývajú na nižších poschodia a teda sa ich to "akože netýka"...
Môžeš vysvetliť dôvody, prečo nesúhlasíte?
0 0
martina0203 martina0203

martina0203 je offline (nepripojený) martina0203

Ak strechu treba vymeniť, tak ju vymente, predsa to nie je veľa na domácnosť. Nečakajte kým Vám všetko zatečie. Tí, čo sú dole s tým určite problém nemajú, ale tí z hora, ľutujem ich.
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

jajax Pozri príspevok
Neviem či som túto tému dobre zaradila ale súrne potrebujeme poradiť.
Na poslednej schôdzi nášho domu sa odsúhlasilo že nakoľko na spoločnom učte nie je dosť peňazí a strecha potrebuje opravu,tak každá domácnosť prispeje do fondu sumou 50 Euro.Strecha síce potrebuje opraviť ale rozhodne nie je v havarijnom stave.My s tým nesúhlasíme(dôvody môžem dodatočne vysvetliť).
Sme povinní prispieť?Môže nám správca domu túto sumu pridať do mesačných platieb alebo odobrať z ročného vyúčtovania?
Prosím poraďte
Ja len toľko, že už názov témy je mylný...lebo aj do fondu doteraz prispievaš z "vlastných peňazí" a keďže strecha je jednou z prvých spoločných častí domu, ktoré treba mať na poriadku odporučam urýchlene sa na ňu poskladať a urobiť ju. Či už sa rozhodnete podľa spoluvlastníckych podielov, alebo rovnakou čiastkou je to na Vás. Na mnohých domoch sme to robili takto a pri schodištiach a dverách sa skladalo rovnakou čiatkou na byt, lebo to každý potrebuje rovnako a keď si o tom rozhodnú vlastníci takto , nieje čo riešiť, ale treba konať.Nikto Vám na to z nijakých iných peňazí nedá.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Nemusíte, ak to nie je Váš dom! Ak áno, tak môžete vyhlásiť verejnú zbierku. Kto Vám dá, koľko a či to bude stačiť na strechu? Pomôž si sám, aj Pánbožko ti pomôže. A možno nebude pršať.
0 0
jajax jajax

jajax je offline (nepripojený) jajax

Závisláčka
chobot dakujem za prelozenie temy.naozaj som od radosti nevedela najst kam patri.
pustili ste sa do mna ako osy tak sa pokusim objasnit svoju nechut prispiet na opravu strechy.
byvame nad vchodom na zvysenom prizemi.teplota v nasej obyvacke v zime je 16 az 18 stupnov celzia.tato situacia trva uz roky.vchodove dvere su stare a vo velmi zlom stave.minulu zimu boli niekolko mesiacov stale pootvorene a ked sme ziadali domovu dovernicku aby ich dala opravit povedala ze neda lebo by to stalo asi 5000;
predtym nam uz niekolko krat bolo prislubene ze daju dvere do poriadku,dokonca ze ich daju vymenit.bolo to aj odsuhlasene na domovej schodzi.vymenili okna na schodoch,zadne vchodove dvere ktore sa vobec nepouzivaju a od ktorych dokonca nema nikto okrem domovej dovernicky kluce,lebo udajne nemame narok.na predne vchodove dvere uz peniaze neostali a my mrzneme dalej.
my nie sme proti oprave strechy,dokonca suhlasime aby sa oprava realizovala skor ako vymena vchodovych dveri.nepaci sa nam ze sa minuli peniaze na veci ktore mohli pockat a teraz mame prispievat zo svojho.
myslela som ze sa najde niekto kto bude vediet ci ozaj musime prispiet ked nie je strecha v havarijnom stave,ale vidim ze som skor pichla do osieho hniezda.
0 0
peton peton

peton je offline (nepripojený) peton

Takto si aspoň zistila, ako to je keď podáš len časť informácie a nie úplnú. Vieš, na svete je len pár ľudí čo vedia čítať myšlienky, takže ak chceš odpoveď podľa svojich predstáv, je nutné uviesť veci na pravú mieru hneď na začiatku. Potom sa dotazujúci cíti ukrivdený a znechutený, že mu nikto nechce pomôcť, resp. že nedostane odpoveď akú očakáva, čo v mnohých prípadoch ani dostať nemôže, keď neposkytne dostatočné vysvetlenie. O tom vlastne porada aj je, aby si dostala usmerňujúcu informáciu /nie pritakávaciu/, takže neber to tak tragicky. Štipnutie niekedy pomáha, človeka naisto preberie. :-)

Každopádne ako Ti už bolo povedané, všetky platby idú z vlastného vrecka a je len na vás všetkých vlastníkoch ako s nimi hospodárite. Na schôdzi vlastníkov ste príspevok právoplatne (pravdepodobne) odsúhlasili, a tak ste povinní prispieť na strechu tiež, aj keď nie je v havarijnom stave.
K dôverníčke - na kľúče od zadných dverí máte nárok všetci, sú to aj vaše (rozumej všetkých ostatných vlastníkov) dvere, takže kľúče prináležia každému.
Ku dverám len toľko, že každoročne sa tvorí plán opráv, údržby a teda aj samotné čerpanie FOU, takže nahliadnite doň a zistite či je výmena v pláne, ak nie žiadajte dôverníka aby pri najbližšej schôdzi bola do plánu zahrnutá aj výmena dverí, resp. aby sa začali vytvárať prostriedky na ich výmenu. Ak to dôverník opäť odignoruje tak na schôdzi vystúpte a vlastníkom povedzte čo Vás trápi a snáď sa to potom pohne vpred. Treba si uvedomiť, že všetko je to o dohode medzi vlastníkmi a úlohou dôverníka je predkladať správcovi požiadavky vlastníkov (nie robiť správcovi prisluhovača, čo je žiaľ bežné).
0 0
jajax jajax

jajax je offline (nepripojený) jajax

Závisláčka
nechcela som sa hned od zaciatku velmi rozpisovat aby som niekoho neodradila dlzkou prispevku,preto som nenapisala vsetko.
reakcie ostatnych sa ma nedotkli skor ma prekvapili,ale teraz to uz asi chapem.
co sa tyka opravy dveri skoro vsetci najomnici sa k tomu stavaju tak ze im to nevadi,jedna nas dokonca na schodzi osocila ze si vymyslame ze mame zimu lebo ona videla ze vetrame a keby sme mali zimu tak nebudeme otvarat okno.
peton dakujem pekne za odpoved aj ked som dufala ze mame nejaku inu moznost.aj tak dik.
0 0
VieraHu VieraHu

VieraHu je offline (nepripojený) VieraHu

Naše SVB už funguje 10 rokov a hneď na začiatku sme potrebovali opraviť strechu, lebo do jedného bytu zatekalo. Keďže vo FPÚO bolo ešte málo financií, poriešili sme to tak, že sme sa poskladali po 10 000.-Sk za každý byt.
Urobilo sa zateplenie a nová krytina a všetci boli spokojní.
0 0
jaja99 jaja99

jaja99 je offline (nepripojený) jaja99

Chcem sa trochu zastať jajax. My sme v podobnej situácii. Bývame na zvýšenom prízemí oproti vchodovým dverám. Keď sa mala opravovať strecha, tiež sme prispievali mimoriadnymi vkladmi na fond opráv - a bez nejakých vykrúcačiek, lebo susedom zatekalo. Opravy boli dve - prvá plátačka a druhá nový povrxh - máme rovnú strechu.
Teraz keď je strecha vyriešená a radi by sme vymenili vchodové dvere, lebo po umytí mi v predsieni schne dlážka 4 hodiny, tak sa hľadajú dôvody prečo nie. Ono je to totiž tak, že únik tepla nevidno, ale fľaky na strope áno. Máme takých susedov, ktorým treba všetko dvadsať razy vysveliť, lebo keď im niečo nevyhovuje, tak klapky na uši a ... No škoda reči. Zvýšili sme príspevok do fondu opráv, aby sme čonajskôr nasporili na generálku strechy a teraz razia názor, že užmôžeme príspevok znížiť. My sme stále hovorili, že nie je problém, nech sa strecha urobí nanovo, ale potom bude nasledovať zateplenie obvodových múrov a pivníc. Uvidíme, ako to dopadne.
Inak k Tvojej otázke, ak mimoriadny príspevok odsúhlasí 2/3 vlastníkov, je ho povinný zaplatiť každý vlastník.
0 0
jajax jajax

jajax je offline (nepripojený) jajax

Závisláčka
jaja99 som rada ze aspon niekto chape o co nam ide.roky uz mrzneme,ale to nikoho v dome nezaujima.to nie je ich vec.takisto sme dopadli ked sme chceli u nas na poschodi(zvysene prizemie) odstavit vytah aby sme nemuseli zbytocne platit lebo ho nepouzivame.vsetci boli proti pretoze by sa potom naklady zvysili im.
pritom moj manzel velakrat spravil nejaku drobnu opravu ked bolo treba,ziarovky do spolocnych priestorov sme x-krat kupili zo svojich penazi,lebo chodievame do prace väcsinu roka za tmy.
0 0
peton peton

peton je offline (nepripojený) peton

To máš na Slovensku žiaľ tak, za dobrotu na žobrotu. Ak to chcete vyriešiť hľadajte ľudí, ktorí sú ochotní vás počúvať, vysvetlite im presne o čo ide, prípadne ich pozvite do bytu, nech si vyskúšajú aké to je bývať v chlade, a snáď sa veci pohnú vpred. Za teplo resp. chlad, ktorý dverami prúdi platia predsa všetci (i keď vy trpíte asi najviac) a malo by byť aj v ich záujme eliminovať úniky tepla. Dôkladne si pripravte argumenty prečo je potreba to spraviť a ak to nikto nepochopí, tak tomu sa hovorí "šťastie" na susedov.
Výťah je tu veľmi diskutabilnou témou, pohľadaj, je tu toho viac ako dosť. Každopádne náklady by sa mali rozpočítavať aj podľa miery využívania spoločných priestorov, zariadení a pod. Takže nejaká úľava by vám určite patrila (zase to však závisí od dohody medzi vlastníkmi). V tejto veci otázka, to ste jediný byt na prízemí, žiadny iný na prízemí už nie je? Tí problém nemajú?
0 0
jaja99 jaja99

jaja99 je offline (nepripojený) jaja99

Ešte k tomu: "však teplo platia všetci" - u nás neplatia, lebo všetci máme individuálne kúrenie - sme malá bytovka a vždy to tak bolo. Príspevok do fondu opráv máme 15 skk/meter bytu. Možno sa to niektorým zdá veľa, ale u nás pripadá na každý byt veľký spoločný priestor a tiež podiel na fasáse, streche... je podstatne väčší ako v paneláku. A musíme sa na to poskladať len my majitelia.
0 0
peton peton

peton je offline (nepripojený) peton

Jaja99 - aj pre Vás to platí, len treba pochopiť súvislosti. :-)
0 0
VladoaKatka VladoaKatka

VladoaKatka je offline (nepripojený) VladoaKatka

Čiastočne bude moja reakcia , ale zaujal ma názov témy, na jednej strane chápem aj zadávateľku ale na druhej strane ani nie, prečo...
Musíme prispieť na opravu strechy z vlastných peňazí a potom hneď na začiatku
jajax Pozri príspevok
Na poslednej schôdzi nášho domu sa odsúhlasilo že ...
Bývala som v panelovom dome (vtedy ešte družstevnom byte) niekedy ma veľmi vytáčali názory spolunájomníkov. Väčšina ľudí sa stavala k podobným problémom odmietavo, napr." nech nám to opravia, však na to máme nárok" a pod. Nikto z nich si neuvedomil, že to je jeho bývanie a náklady spojené s bývaním musí znášať sám a každý v dome, a to od pivnice až po strechu. Vedeli po koľkých rokoch majú nárok na výmenu kuch. linky, na obnovu kúpeľne, WC, (aj keď nebolo treba), využívali to, ... keď nastal podobný problém ako je v téme, zrazu tí istí ľudia boli proti oprave strechy, malovaniu spoločných priestorov atď., vlastne proti tomu všetkému, čo nesúviselo len s ich bytovou jednotkou.

Teraz bývam v rodinnom dome, je to náš dom a tiež Musíme prispieť na opravu strechy z vlastných peňazí
0 0
jajax jajax

jajax je offline (nepripojený) jajax

Závisláčka
peton na prizemi su styri byty.co sa tyka vytahu boli za to aj ostatne byty.
chlad odspodu sa tyka len nasej rodiny.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať