Zavrieť

Porady

je možné do nákladov započítať ....

Je možné prosím vás dať do nákladov aj platenie odvodov do sociálnej poisťovne? Som SZČO popri zamestnaní. Možno to znie pre niekoho smiešne táto otázka, ale budem rád jasnej odpovedi. Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    PeterHo Pozri príspevok
    Je možné prosím vás dať do nákladov aj platenie odvodov do sociálnej poisťovne? Som SZČO popri zamestnaní. Možno to znie pre niekoho smiešne táto otázka, ale budem rád jasnej odpovedi. Ďakujem.
    Uplatňuješ si paušálne výdavky alebo vedieš účtovníctvo ?

    Platby odvodov do SP sú v oboch prípadoch VOZD.

    PeterHo je offline (nepripojený) PeterHo

    PeterHo
    vediem učtovníctvo.... prepáč čo je priamo VOZD ?... darmo, nie som v tomto doma... :-)

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    PeterHo Pozri príspevok
    vediem učtovníctvo.... prepáč čo je priamo VOZD ?... darmo, nie som v tomto doma... :-)
    výdavok ovpl. základ dane - teda daňový výdavok.

    ekopo je offline (nepripojený) ekopo

    JA ekopo
    Ak účtuješ v JU, tak do nákladov si nemôžeš dať nič, ale len do výdavkov, ktoré sa členia podľa povahy na ovplyvňujúce a neovplyvňujúce základ dane. Náklady a výnosy sú v PU. Príjmy a výdavky sú v JU. Vyplýva to zo zákona o účtovníctve a z postupov účtovania pre JU a PU.

    PeterHo je offline (nepripojený) PeterHo

    PeterHo
    áno, jednoduché učtovníctvo, úplne jednoduchá otázka, môžem z príjmu odpočítať odvody do socialnej poisťovne?

    mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

    mzdarka renca
    PeterHo Pozri príspevok
    áno, jednoduché učtovníctvo, úplne jednoduchá otázka, môžem z príjmu odpočítať odvody do socialnej poisťovne?
    veronikasad ti už odpovedala, že áno.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    PeterHo Pozri príspevok
    áno, jednoduché učtovníctvo, úplne jednoduchá otázka, môžem z príjmu odpočítať odvody do socialnej poisťovne?
    ano môžeš, len si v predch. príspevku nepoužil ten správny účtovnícky názov.
    Ako píše ekopo, v JU sa neuplatňujú náklady, ale daňové výdavky a tými zaplatené poistné do SP sú.

    desina je offline (nepripojený) desina

    desina
    Neviem či som v správnej téme, ale chcem sa spýtať či možem zaúčtovať Dohodu o uznaní dlhu so Všeobec. ZP, ktorou podnikateľ uznal svoj dlh voči ZP (nezaplatené poistné v minulých rokoch 2003-2007) v celkovej sume ako 526/379 a jednotlivé mesačné splátky ako 379/211.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    desina Pozri príspevok
    Neviem či som v správnej téme, ale chcem sa spýtať či možem zaúčtovať Dohodu o uznaní dlhu so Všeobec. ZP, ktorou podnikateľ uznal svoj dlh voči ZP (nezaplatené poistné v minulých rokoch 2003-2007) v celkovej sume ako 526/379 a jednotlivé mesačné splátky ako 379/211.
    V podvojnom účtovníctve nie. Predpis platby za jednotlivé mesiace mali byť zúčtované v zdaňovacom období na ktorý sa vzťahujú.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    desina Pozri príspevok
    a vediem účt podnikateľovi len od roku 2008 tak ako to mám účtovať?
    Ako nedaňový náklad, ktorý v rámci DP pripočítaš k základu dane.

    desina je offline (nepripojený) desina

    desina
    Ale možem to tak účtovať - predpis 526/379 a úhrady 379/211, len si v analytike označím 526.99 nedaňové výdavky?

    MartaP je offline (nepripojený) MartaP

    MartaP
    Chcela by som sa spýtať, či poplatok za vydanie platobnej karty z podnikateľského bankového účtu je výdavkom ovplyvn.základ dane. Účtujem v JÚ. Ďakujem.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.