Zavrieť

Porady

Starobný dôchodca a dohoda

Dobrý deň,
môžete mi niekto potvrdiť, či som urobila správne:
dôchodca poberajúci starobný dôchodok, na ktorý nastúpil ešte pred r. 2006 v minulom roku 2008 dosiahol príjmy z dohody vo výške 35 tis. Sk a zaplatil z nich daň 9 tis. Sk, pri vypĺňaní DP si môže uplatniť celú nezdaniteľnú čiastku 98 496 Sk t.j daň.základ je 0 a daň mu vrátia. Je nutné priložiť k DP aj potvrdenie o tom že je dôchodca?
Ďakujem
Usporiadat
KvetkaK KvetkaK

KvetkaK je offline (nepripojený) KvetkaK

Nemôže si uplatniť nezdaniteľnú čiastku, ale môže využíť §46 a celá daň mu bude vrátená.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Legina Pozri príspevok
Dobrý deň,
môžete mi niekto potvrdiť, či som urobila správne:
dôchodca poberajúci starobný dôchodok, na ktorý nastúpil ešte pred r. 2006 v minulom roku 2008 dosiahol príjmy z dohody vo výške 35 tis. Sk a zaplatil z nich daň 9 tis. Sk, pri vypĺňaní DP si môže uplatniť celú nezdaniteľnú čiastku 98 496 Sk t.j daň.základ je 0 a daň mu vrátia. Je nutné priložiť k DP aj potvrdenie o tom že je dôchodca?
Ďakujem
Ak mal priznaný starobný dôchodok k 1.1. kal. roka za ktorý sa podáva DP, nemôže si uplatniťNČZ len vo výške rozdielu medzi NČZD a vyplateným st.dôchodkom..
Pokial jeho príjem nepresiahol 1/2 NČZD - čo je tento prípad/, môže podať DP v zmysle § 46 ZoDzP a DU mu celú zrazenú daň vráti.
Príkladov na vyplnenie DP dôchodcu nájdeš na PORADE veľa.
0 0
Legina Legina

Legina je offline (nepripojený) Legina

Môžte byť konkrétnejší
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Legina Pozri príspevok
Môžte byť konkrétnejší
V čom ? Ved podrobnejšie to napísať neide. A ako účtovníčka vypísanie DP dúfam zvládneš.
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

Legina Pozri príspevok
Môžte byť konkrétnejší

r.32 35000
r.34 35000
r.36 35000
r.44 35000
r.45 vypočítaná daň (z 35000 - 19% = 6650
r.62 alebo 63 9000 (zrazená daň, len neviem, či ide o preddavok, alebo zrážkovú daň)
r.65 -9000
0 0
Legina Legina

Legina je offline (nepripojený) Legina

Zatiaľ ďakujem veľmi pekne, ešte pre zopakovanie:
Ide o preddavkovú daň, čiže r. 62 9000,-

r. 44 35 000
r. 45 6650
r. 54 0 tu je ten rozdiel pri dôchodcoch, ktorí zarobili menej ako 50 % sumy NČ čiže §11 ods. 2
v DP je to vysvetlivka č. 9
r. 62 9 000
r. 65 -9 000
V oddiely III. neuvádzam nič, lebo dôchodok za rok 2008 bol vyšší ako 98 496. Vypĺňam iba v prípade ak by bol dôchodok nižší ako 98 496 a uplatňovala by som iba pomernú časť NČ.
Je to dúfam správne?
Naposledy upravil Legina : 25.02.09 at 15:37
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Legina Pozri príspevok
Zatiaľ ďakujem veľmi pekne, ešte pre zopakovanie:
Ide o preddavkovú daň, čiže r. 62 9000,-

r. 44 35 000
r. 45 6650
r. 54 0 tu je ten rozdiel pri dôchodcoch, ktorí zarobili menej ako 50 % sumy NČ čiže §11 ods. 2
v DP je to vysvetlivka č. 9
r. 62 9 000
r. 65 -9 000
V oddiely III. neuvádzam nič, lebo dôchodok za rok 2008 bol vyšší ako 98 496. Vypĺňam iba v prípade ak by bol dôchodok nižší ako 98 496 a uplatňovala by som iba pomernú časť NČ.
Je to dúfam správne?
Máš to správne, nezabudni ešte vyplniť odd. XI - žiadosť o vrátenie preplatku
0 0
marcelaStanakova marcelaStanakova

marcelaStanakova je offline (nepripojený) marcelaStanakova

Ja mám tiež otázku ktejto téme starobný dôchodca mal v roku 2008 dôchodok 150.424,- Mal príjem zo závislej činnosti 25.406,- a bola mu zrazená daň 4.372,- podáva DP typ A má nárok na Nezdaniteľnú čast a vrátenie dane?
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
marcelaStanakova Pozri príspevok
Ja mám tiež otázku ktejto téme starobný dôchodca mal v roku 2008 dôchodok 150.424,- Mal príjem zo závislej činnosti 25.406,- a bola mu zrazená daň 4.372,- podáva DP typ A má nárok na Nezdaniteľnú čast a vrátenie dane?
Marcelka prečítaj si prosím ešte raz celú diskusiu... Asi tri príspevku vyššie od tvojej otázke je zodpovedaná aj tvoja otázka. Načo potom zadávať ešte raz? Alebo len písať bezhlavo, bez toho aby sa čítali príspevky?
0 0
marcelaStanakova marcelaStanakova

marcelaStanakova je offline (nepripojený) marcelaStanakova

Mrzí ma že to tak vypadá ale nedá mi predsa by som chcela vedieť či sa vypisuje do DP typ A nezdaniteľná časť v mojom prípade keď dôchodca mal menší príjem ako 1/2 NČ alebo sa udáva 1/2NČ toto nechápem. Som s v prvej otázke nesprávne vyjadrila ospravedlňujem sa
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
marcelaStanakova Pozri príspevok
Mrzí ma že to tak vypadá ale nedá mi predsa by som chcela vedieť či sa vypisuje do DP typ A nezdaniteľná časť v mojom prípade keď dôchodca mal menší príjem ako 1/2 NČ alebo sa udáva 1/2NČ toto nechápem. Som s v prvej otázke nesprávne vyjadrila ospravedlňujem sa
Starobný dôchodca nemá nárok na nezdaniteľnú čiastku, hlavne keď mal taký dôchodok ako uvádzaš. Prečítaj si § 46 zákona o dani z príjmov. Dozvieš sa, že príjmy do výšky 50% nezdaniteľnej čiastky nepodliehajú dani. Takže oddiel DP kam sa uvádza príjem podľa §5 vyplníš podľa potvrdenia, ale do riadku kde sa uvádza základ dane (číslo riadku neviem) uvedieš 0,- Sk. Potom zrazenú daň na príslušný riadok, a takto sa dopracuješ k tomu, že má preplatok, ktorý si môže vyžiadať.
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

marcelaStanakova Pozri príspevok
Mrzí ma že to tak vypadá ale nedá mi predsa by som chcela vedieť či sa vypisuje do DP typ A nezdaniteľná časť v mojom prípade keď dôchodca mal menší príjem ako 1/2 NČ alebo sa udáva 1/2NČ toto nechápem. Som s v prvej otázke nesprávne vyjadrila ospravedlňujem sa
nie, žiadna NČ.

Je to jednoduché, v zmysle zákona sa neplatí daň pri dosiahnutí príjmu do 49248.

Príklad:
dôchodca mal príjem 40000
zaplatená daň = 7600
daňová povinnosť v zmysle zákona: 0,-SK (€)
0 0
marcelaStanakova marcelaStanakova

marcelaStanakova je offline (nepripojený) marcelaStanakova

To chápem čítala som už v príspevkoch predošlých ale potom v DP typ A príjmy za rok 2008 mal 25.406.- zo závislej činnosti a zrazená daň 4.372,- nebude táto daň vrátená dôchodcovi ? Keď mal menší príjem ako1/2 NČ už som z toho popletená asi
0 0
marcelaStanakova marcelaStanakova

marcelaStanakova je offline (nepripojený) marcelaStanakova

Ďakujem už som písala znova až teraz som si prečítala tento príspevok
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

marcelaStanakova Pozri príspevok
To chápem čítala som už v príspevkoch predošlých ale potom v DP typ A príjmy za rok 2008 mal 25.406.- zo závislej činnosti a zrazená daň 4.372,- nebude táto daň vrátená dôchodcovi ? Keď mal menší príjem ako1/2 NČ už som z toho popletená asi
pravdaže bude. veď si to pochopila správne.
Vypisuješ DP na www.drsr.sk, ak áno, tak ti všetko pri dvojkliku zráta a preráta všetko same. Je to tam tak naprogramované.
Nezabudni na začiatku kliknúť, že je dôchodca a napíš výšku dôchodku za celý rok 2008.
0 0
marcelaStanakova marcelaStanakova

marcelaStanakova je offline (nepripojený) marcelaStanakova

Parada,tak to je dobrá správa ďakujem už som dnes asi mimo
0 0
kalamajka kalamajka

kalamajka je offline (nepripojený) kalamajka

mam otazku k DP dôchodcu, ktorý má príjem 30000 a daň zrazenu preddavkovo a ďalší príjem z dohod 50000 a daň zrazenu zrážkou. Je dôchodcom od roku 2005 - teda nemá nárok na odpočitateľnú položku, lebo jeho dôchodok je cca 100 000. Chcem sa ale opytať, či si do DP musí zahrnúť celý príjem za rok 2008, alebo stačí keď prizná príjem zo závislej činnosti. Zrážková daň = vysporiadaná. Je to Informáciu ktoru som dnes dostala a nie som si nou celkom ista = JPP. Dakujem za odpoveď
0 0
u.erika u.erika

u.erika je offline (nepripojený) u.erika

matka, babka troch prekrásnych chlapcov ...viac
mzdarka renca Pozri príspevok
pravdaže bude. veď si to pochopila správne.
Vypisuješ DP na www.drsr.sk, ak áno, tak ti všetko pri dvojkliku zráta a preráta všetko same. Je to tam tak naprogramované.
Nezabudni na začiatku kliknúť, že je dôchodca a napíš výšku dôchodku za celý rok 2008.
A treba k DP priložiť potvrdenie z pošty o výške dôchodku, alebo stačí posledný výmer
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

u.erika Pozri príspevok
A treba k DP priložiť potvrdenie z pošty o výške dôchodku, alebo stačí posledný výmer
za predpokladu, ak mal výšku dôchodku za rok 2008 do 98496,- Sk

V roku 2008 boli platní 2 výmery a to:
1-6/08 - výmer platný od 1.7.2007
7-12/08 - výmer platný od 1.7.2008

môže byť aj potvrdenie z pošty (vianočný príspevok nerátaj, je to štátna soc. dávka).

Ja si pýtam výmery.
Naposledy upravil mzdarka renca : 25.02.09 at 21:41 Dôvod: oprava
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

kalamajka Pozri príspevok
mam otazku k DP dôchodcu, ktorý má príjem 30000 a daň zrazenu preddavkovo a ďalší príjem z dohod 50000 nedá sa z tých dohôd vyskladať príjem aj s tými 30000,- príjem do 49248? a daň zrazenu zrážkou. Je dôchodcom od roku 2005 - teda nemá nárok na odpočitateľnú položku, lebo jeho dôchodok je cca 100 000. Chcem sa ale opytať, či si do DP musí zahrnúť celý príjem za rok 2008, alebo stačí áno keď prizná príjem zo závislej činnosti. Zrážková daň = vysporiadaná. Je to Informáciu ktoru som dnes dostala a nie som si nou celkom ista = JPP. Dakujem za odpoveď
odpoveď v texte
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať