Zavrieť

Porady

SP a ZP v evidencii závazkov

V zmysle zákona o uctovnictve sa v knihe závazkov eviduju aj zavazky do SP a ZP.Chcem sa opytat na zaklade akeho uctovneho dokladu evidujem zavazok do ZP a SP pre SZČO. U zamestnanca by to mal byt asi mzdovy list ale SZCO mzdovy list nemá. Taktiez kedy vznika dan povinnost?

Vdaka
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    99Bejka je offline (nepripojený) 99Bejka

    99Bejka
    Zamestnanec ma podklad pre záväzok mzdový list a SZČO no v podstate je to daňové priznanie resp.výpis z DP na sociálku a Ročné zúčt.na zdravotnú . A asi myslíš odvodovú povinnosť Odvody za zamestnancov sú splatné v deň vyplatenia miezd ,daň z príjmu zo záv.činnosti do 5 dní . A pre SZČo vždy do 8. dňa nasl.mesiaca .
    človiečik Vladimír Ozimý
    no uvediete to do knihy záväzkov na základe int dokladu...skrátka je to záväzok a za december platíte po zadu takže by to malo byť v záväzkoch pri účtovnej závierke...(v praxi sa to veľakrát ale neuvádza)

    Black je offline (nepripojený) Black

    Black
    99Bejka Pozri príspevok
    Zamestnanec ma podklad pre záväzok mzdový list a SZČO no v podstate je to daňové priznanie resp.výpis z DP na sociálku a Ročné zúčt.na zdravotnú . A asi myslíš odvodovú povinnosť Odvody za zamestnancov sú splatné v deň vyplatenia miezd ,daň z príjmu zo záv.činnosti do 5 dní . A pre SZČo vždy do 8. dňa nasl.mesiaca .
    O splatnosti by som vedel to mi problem nerobi, ale aky mam dat v programe datum vzniku zavazku a kedy dany doklad dosiel, resp. kedy bol vystaveny? O zavazku by sa totizto malo uctovat vtedy ked vznikne a v podstate ja viem o tom aku vysku odvodov budem mat uz po spracovani DP.

    atka4 je offline (nepripojený) atka4

    atka4
    Vladimír Ozimý Pozri príspevok
    no uvediete to do knihy záväzkov na základe int dokladu...skrátka je to záväzok a za december platíte po zadu takže by to malo byť v záväzkoch pri účtovnej závierke...(v praxi sa to veľakrát ale neuvádza)
    Osobne to robím tak, že po spracovaní DP pre FO, pripravím aj doklad Výpis z DP pre SP (na zadnej strane vypočítam, koľko bude platiť od 01.07. a na základe toho v novom roku zaúčtujem záväzky do 31.12. voči SP. (aby boli správne uvedené vo výkaze o maj. a záv.) 1.1 zaúčtujem ďalších 6 záväzkov do 30.06. .
    V prípade, že je VZ nižší, ako "nová" min. mzda, tento predpis upravím. Tak máme prehľad u SZČO čo kedy ako má zaplatiť a ako zaplatil.

    Pri ZP to zaúčtuvávam po podaní RZ ZP obdobne.

    Je možné to zaúčtuvávať aj mesačne, podľa zvyklostí...a interných predpisov (ktorá má každý SZČO vypracované .
    K tejto verzii by som sa priklonila v tom prípade, keby SZČO mienil prerušiť alebo zrušiť podnikanie, aby som nemazala záväzky....ak je ale predpoklad, že bude v činnosti pokračovať, nie je dôvod nezaúčtovať predpis poistného na celých 12 mesiacov vopred, tak ako napr. splátkový kalendár pri leasingu a podobne.
    Naposledy upravil atka4 : 26.02.09 at 10:21

    atka4 je offline (nepripojený) atka4

    atka4
    Black Pozri príspevok
    O splatnosti by som vedel to mi problem nerobi, ale aky mam dat v programe datum vzniku zavazku a kedy dany doklad dosiel, resp. kedy bol vystaveny? O zavazku by sa totizto malo uctovat vtedy ked vznikne a v podstate ja viem o tom aku vysku odvodov budem mat uz po spracovani DP.
    Účtujem to s dátumom 01.07., lebo do 30.06. platil preddavky "po starom". od júla platí podľa posledného DP FO, preto to účtujem s týmto dátumom.
    človiečik Vladimír Ozimý
    atka4 Pozri príspevok
    Osobne to robím tak, že po spracovaní DP pre FO, pripravím aj doklad Výpis z DP pre SP (na zadnej strane vypočítam, koľko bude platiť od 01.07. a na základe toho v novom roku zaúčtujem záväzky do 31.12. voči SP. (aby boli správne uvedené vo výkaze o maj. a záv.) 1.1 zaúčtujem ďalších 6 záväzkov do 30.06. .
    V prípade, že je VZ nižší, ako "nová" min. mzda, tento predpis upravím. Tak máme prehľad u SZČO čo kedy ako má zaplatiť a ako zaplatil.

    Pri ZP to zaúčtuvávam po podaní RZ ZP obdobne.

    Je možné to zaúčtuvávať aj mesačne, podľa zvyklostí...a interných predpisov (ktorá má každý SZČO vypracované .
    K tejto verzii by som sa priklonila v tom prípade, keby SZČO mienil prerušiť alebo zrušiť podnikanie, aby som nemazala záväzky....ak je ale predpoklad, že bude v činnosti pokračovať, nie je dôvod nezaúčtovať predpis poistného na celých 12 mesiacov vopred, tak ako napr. splátkový kalendár pri leasingu a podobne.
    ja som v tomto uplne uvoľnený a nevidím v tom problém ani tak ako píšete...ale ak by som šiel do detailov nie je to správne, pretože v záväzkoch vykazujete aj hodnotu budúceho účtovného obdobia, t.j. záväzok ktorý ešte nevznikol...nikdy nemôžte vedieť či dôjde k skončeniu alebo nie...

    Black je offline (nepripojený) Black

    Black
    Vladimír Ozimý Pozri príspevok
    ja som v tomto uplne uvoľnený a nevidím v tom problém ani tak ako píšete...ale ak by som šiel do detailov nie je to správne, pretože v záväzkoch vykazujete aj hodnotu budúceho účtovného obdobia, t.j. záväzok ktorý ešte nevznikol...nikdy nemôžte vedieť či dôjde k skončeniu alebo nie...
    Cize napr. hned 1.7.2008 dat do zavazkov vsetkych 12 mesiacov pre zaplatenie do ZP? az do 30.6.2009? cez 1 ID?

    Alebo vzdy ku koncu mesiaca zaevidovat zavazok k danemu mesiacu. (to by sa musel na kazdy mesiac robit asi nový ID, vsak?)

    atka4 je offline (nepripojený) atka4

    atka4
    ja zaúčtuvávam cez ostatné záväzky každý mesiac osobitne, t.j. vždy s dátumom zápisu 01.07., dátum plnenia a účt. prípadu dávam 1. deň mesiaca a splatnosť 08. nasl. mesiaca. t.j. spolu mám 12 zápisov - záväzkov pre SP a 12 zápisov - záväzkov pre ZP. Ak nepočítam RZZP.
    (len u menších SZČO-mám jedného - niekdy platí z VZ riadne vyššieho ako min. mzda, niekedy len z min VZ, tak zaúčtujem podľa toho len záväzky do konca roka a k 1.1. do 30.06. ďalšie - podľa min. mzdy a jeho VZ.)

    atka4 je offline (nepripojený) atka4

    atka4
    Vladimír Ozimý Pozri príspevok
    ja som v tomto uplne uvoľnený a nevidím v tom problém ani tak ako píšete...ale ak by som šiel do detailov nie je to správne, pretože v záväzkoch vykazujete aj hodnotu budúceho účtovného obdobia, t.j. záväzok ktorý ešte nevznikol...nikdy nemôžte vedieť či dôjde k skončeniu alebo nie...
    Súhlas, ale nejaké predpoklady a vízie má každý SZČO a ekonóm o nich vie (teda aspoň by mal). Preto hodvorím o variante 12-tich zápisov v prípade, že sa nič neudeje.....Ak
    predsa len dôjde k ukončeniu a lebo prerušeniu podnikania, záväzok riadnym účtovným zápisom stornujem, aby sedel stav záväzkov s min. účt. obdobím....a bolo preukazné, prečo došlo k stornovaniu = prerušenie, zrušenie živnosti, iné okolnosti....
    Taká istá situácia predsa nastáva práve aj pri leasingoch, úveroch, kedy je splatnosť dlhšia ako do 31.12. prísl. roka a záväzky zaúčtujeme všetky....a môže prísť k čomukoľvek.....môj názor a teda moja technika účtovania. (zrejme tým, že viac robím PÚ, tak sa k tejto verzii prikláňam aj v pravidlách JÚ, teda predpis-úhrada)

    SP a ZP v evidencii závazkov

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.