Zavrieť

Porady

daňové priznanie a paušálne výdavky

Manželka mi robila jednoduché účtovníctvo. Nakoľko sa mi viac oplatia paušálne výdavky rozhodol som sa využiť túto možnosť. Vypracovali sme daňové priznanie a dali sme si ho skontrolovať účtovníčke. Keďže tá nemá skúsenosti s paušálnymi výdavkami chcel by som sa uistiť, či sme postupovali správne. Živnosť - Stolárstvo /faktúry mám z opráv a rekonštrukcií nábytku a montážnych prác vykonaných na objednávky/ = 60% výdavky./príloha č.1 živnostenského zákona/
Podľa poučenia na vyplnenie daňového priznania ak si daňovník uplatňuje výdavky percentom z príjmov uvedie sa suma výdavku vrátane preukázateľnej výšky zaplateného poistného.
príklad či sme to správne pochopili:
príjem 80 000 z toho 60% výdavky sú 48 000 + zaplatené poistné a príspevky 6 595, čiže suma výdavku uvedená v daňovom priznaní bude
48 000+6595=54595?
to znamená že zdaniteľný zisk bude
80 000 -54 595 = 25 405
pokiaľ som počas roka bol aj zamestnaný 8 mesiacov, koľko je nezdaniteľná časť na daňovníka /neviem, či tam môžem uviesť 98496 alebo len príslušnú časť za tých 8 mesiacov./?
Prosímmmmm o radu ,ďakujem vopred
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    mirotn Pozri príspevok
    Manželka mi robila jednoduché účtovníctvo. Nakoľko sa mi viac oplatia paušálne výdavky rozhodol som sa využiť túto možnosť. Vypracovali sme daňové priznanie a dali sme si ho skontrolovať účtovníčke. Keďže tá nemá skúsenosti s paušálnymi výdavkami chcel by som sa uistiť, či sme postupovali správne. Živnosť - Stolárstvo /faktúry mám z opráv a rekonštrukcií nábytku a montážnych prác vykonaných na objednávky/ = 60% výdavky./príloha č.1 živnostenského zákona/
    Podľa poučenia na vyplnenie daňového priznania ak si daňovník uplatňuje výdavky percentom z príjmov uvedie sa suma výdavku vrátane preukázateľnej výšky zaplateného poistného.
    príklad či sme to správne pochopili:
    príjem 80 000 z toho 60% výdavky sú 48 000 + zaplatené poistné a príspevky 6 595, čiže suma výdavku uvedená v daňovom priznaní bude
    48 000+6595=54595? Správny výpočet.
    to znamená že zdaniteľný zisk bude
    80 000 -54 595 = 25 405 Áno z príjmov podľa §6
    pokiaľ som počas roka bol aj zamestnaný 8 mesiacov, koľko je nezdaniteľná časť na daňovníka /neviem, či tam môžem uviesť 98496 alebo len príslušnú časť za tých 8 mesiacov./? Máš nárok na celú nezdaniteľnú čiastku. Nie je to podmienené druhom príjmov.
    Prosímmmmm o radu ,ďakujem vopred

    V citáte

    Aknazuz je offline (nepripojený) Aknazuz

    certifikovaná účtovníčka Aknazuz
    V daňovom priznaní sa v tomto prípade uvádza nezdaniteľná časť celá = 98.496,- . Daňovníkom v SR si bol predsa celých 12 mesiacov.

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    Oceňujem zadávateľa problému....nebolo z neho treba súkať na sto krát žiadnu chýbajúcu informáciu

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Paula Pozri príspevok
    Oceňujem zadávateľa problému....nebolo z neho treba súkať na sto krát žiadnu chýbajúcu informáciu
    Maximálny súhlas, jedna z veľmi mála zrozumiteľne a komplexne položených otázok.

    daňové priznanie a paušálne výdavky

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.