Zavrieť

Porady

daň z prenájmu nehnuteľností

Mam jednu otazku, keby mi vedel niekto poradit, budem velmi vdacna.
S manzelom sme zamestnani /nie sme zivnostnici/ a prenajimame byt, cize mame aj prijem aj z prenajmu.
Zmluvu s podnájomníkmi má uzavretú len manžel a taktiez len on je zaregistrovaný na Danovom úrade z titulu prenájmu nehnutelnosti.
Avšak teraz som niekde citala, že príjem z prenájmu si môžu manželia rozdeliť, ak majú byt v bezpodielovom vlastníctve a uplatnit oslobodenie od platenia dani vo vyske 25.650,- Sk obidvaja. V tomto prípade by sme nemuseli platiť žiadnu daň.
Ale ja však nie som registrovana na DÚ a taktiež nie som uvedená na tej zmluve o podnájme. V tomto prípade si to nemôžeme rozdeliť?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Dubak2000 je offline (nepripojený) Dubak2000

    Dubak2000
    nie som odbornik, ale tiez prenajimam byt a manzelka je registrovana na DU zvlast. Myslim si ze ak chce v danovom priznani uvadzat prijem z prenajmu musi byt registrovana na DU.

    willma je offline (nepripojený) willma

    willma
    Poraďácka kaviareň bola založená za účelom oddychu a nie práce, požiadaj moderátora, aby tvoju otázku preradil do príslušného chlievika. A okrem iného daj si trošku námahy, o prenájme bytov a následnej dane bolo toho popísaného neúrekom. nakoľko je to tam kde má byť tak som pôvodné škrtla
    Naposledy upravil willma : 06.03.09 at 11:59

    milagros208 je offline (nepripojený) milagros208

    milagros208
    Ja by som sa chcela spýtať ohľadom dane z prenájmu nehnuteľnosti. Dvaja spoluvlastníci prenajímajú byt od 01.10.2008. Nájomné je vo výške Sk 8500,-- mesačne + nájomcovia sú povinní platiť ostatné úhrady cez inkaso. Chcela by som sa spýtať či do príjmu sa počíta len to nájomné alebo nájomné spolu s inkasom. Za rok 2008 mali príjem z nájmu 8500x3, teda 25 500 Sk. Tento príjem by si mali rozdeliť na polovicu. Príjem vo výške 5-násobku životného minima je oslobodený. Uvažujem správne, že za rok 2008 nie sú povinní podať DP, príp. priznávať tento príjem v DP, keďže je oslobodený? Má na tento príjem vplyv platba inkasa? Ďakujem.

    Dubak2000 je offline (nepripojený) Dubak2000

    Dubak2000
    neviem ako je to s vyskou prijmu a kedy sa musi davat DP, ale predpokladam ze ak si chcu dve osoby priznavat prijem z prenajmu musia mat obaja registraciu na DU ze maju prijem z prenajmu. A registracia sa da robit max myslim dva mesiace dozadu t.j. do konca februara musis oznamit zaciatok prenajmu od zaciatku januara.

    mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

    mzdarka renca
    milagros208 Pozri príspevok
    Ja by som sa chcela spýtať ohľadom dane z prenájmu nehnuteľnosti. Dvaja spoluvlastníci prenajímajú byt od 01.10.2008. Nájomné je vo výške Sk 8500,-- mesačne + nájomcovia sú povinní platiť ostatné úhrady cez inkaso. Chcela by som sa spýtať či do príjmu sa počíta len to nájomné alebo nájomné spolu s inkasom. Za rok 2008 mali príjem z nájmu 8500x3, teda 25 500 Sk. Tento príjem by si mali rozdeliť na polovicu. Príjem vo výške 5-násobku životného minima je oslobodený áno. Uvažujem správne, že za rok 2008 nie sú povinní podať DP, príp. priznávať tento príjem v DP, keďže je oslobodený? Má na tento príjem vplyv platba inkasa áno? Ďakujem.
    1. nájomné spolu s inkasom = príjem

    daň z prenájmu nehnuteľností

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.