Zavrieť

Porady

aktivácia materiálu

Dobrý deň, ako by ste to, prosím, zaúčtovali? Nikto si s tým nevie rady.

vyrábam výrobky prostredníctvom zmluvnej výroby. Vstupy(obstaravam ich od externých dodávateľov), akými sú: hlavná surovina a etikety dodávam podniku, ktorý mi vyrobí kompletný výrobok a ja ho následne predávam.

- Faktúra od dodávateľa hlavnej suroviny (materiál) 111/321
- Príjem materiálu na sklad 112/111
- Výdaj materiálu zo skladu k výrobcovi 621/112

- Faktúra od dodávateľa za výrobu kompletného výrobku .../...?
- Príjem výrobku alebo tovaru? na sklad .../...?
( v OC = spracovanie výrobcom + materiál )
- Tržby za predaj výrobku 311/601
- Vyskladnenie výrobku pri predaji .../...?



Ďakujem veľmi pekne.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    sultanko je offline (nepripojený) sultanko

    sultanko
    Nemohlo by to byť aj takto zaúčtované?
    Faktúra od dodávateľa hlavnej suroviny – 111/321
    Faktúra od dodávateľa etikiet – 111/321
    Faktúra od dodávateľa služby – 518/321

    2. Sklad č. 1 (sklad materiálu):
    Príjem na sklad = príjemka (112/111) – surovina, etiketa
    Výdaj zo skladu = výdajka (395/112) – výdaj na sklad č. 2 (sklad tovaru)

    3. Sklad č. 2 (sklad tovaru):
    Príjem na sklad = príjemka (132/395) – kompletný výrobok
    Výdaj zo skladu = výdajka (504/132) – predaj

    a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

    a_je_to
    Účtovanie výdaja 621/112 je rozhodne chybné, má byť 501/112 - výdaj materiálu na kooperačné spracovanie. Došlá fa od spracovateľa 518/321, k tomu ešte nejaká doprava, manipulácia....všetko spočítať, vydeliť počtom vyrobených kusov a prijať v tejto cene /=vlastné náklady/ výrobok ako 123/613. Takto na sklad a ....613/123 zo skladu, ostatné vieme.
    Účtovanie na účty 504 a 604 je pre nakupovaný tovar, toto je skôr akási kooperačná výroba. Aj keď väčšina výroby prebieha kooperačne mimo, riadi ju zadávateľ, ktorý dodáva na ňu materiál aj berie celú produkciu a predáva vo vlastnom mene.

    sultanko je offline (nepripojený) sultanko

    sultanko
    Ďakujem veľmi pekne, pomohlo mi to,tento spôsob mi dáva zmysel. Pýtala som sa na tento problém viacerých účtovníkov a každý mal na to iný názor. Takže to môžem s istotou zaúčtovať na tieto nákladové účty - 501 a 518? Vo firme, od ktorej mám zakúpený program, mi radili taký istý spôsob, len namiesto 501 a 518 mi poradili účet 613.

    Ďakujem

    latka je offline (nepripojený) latka

    latka
    dobrý den, spracúvavame guľatinu /materiál/ porezom na výrobok hranol.. príjem materiálu účtujeme 501/321, predaj 311/601, na konci roku zostatok materiálu 112/501, toho roku nam ostali aj hranoly t.j. výrobky - neviem ako to zúčtovať - cez aktiváciu materiálu- ?? dakujem pekne

    sultanko je offline (nepripojený) sultanko

    sultanko
    Prosím Vás, mohli by ste mi ešte poradiť.

    Mám teraz problémy s týmto účtom 613.
    Príjem 123/613, výdaj 613/123
    Predala som menej výrobkov, ako som prijala na sklad, čiže zostatok, ktorý mám na účte 613 mi zvyšuje výnosy a teda aj zisk. Asi to nie je správne, však? Mohli by ste mi poradiť, prosím.

    Ďakujem

    a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

    a_je_to
    Účtovanie je správne, zostatok účtu 613, 612, 611 zvyšuje výnosy, aj základ dane. Na budúci rok výrobky vyskladníš 613/123 a predáš 311/601. Vtedy Ti účet 613 na strane MD zase zisk aj základ dane zníži, v zisku zostane iba marža z predaja výrobku, výrobok už nebudeš zdaňovať, lebo už bol zdanený.

    a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

    a_je_to
    Re: aktivácia materiálu
    dobrý den, spracúvavame guľatinu /materiál/ porezom na výrobok hranol.. príjem materiálu účtujeme 501/321, predaj 311/601, na konci roku zostatok materiálu 112/501, toho roku nam ostali aj hranoly t.j. výrobky - neviem ako to zúčtovať - cez aktiváciu materiálu- ?? dakujem pekne 04-03-09 04:38 PM
    Odpoveď pre "latku"
    Ak po poreze guľatiny zostali hranoly, museli zostať aj krajnicové odrezky a piliny. Všetko sa musí spísať pri koncoročnej inventúre, oceniť cieľové výrobky vlastnými nákladmi, zníženými o predajný odpad, predajný odpad možnou predajnou cenou a ak ešte nie je zaúčtované, tak zaúčtovať 123/613. Aktivácia je na iné - ak sa rozhodneš neskôr zo svojich hranolov niečo vyrobiť, tak ich najprv vydáš do aktivácie 613/123, potom z nich aktivuješ materiál 112/621 a napokon spotrebuješ 501/112 pri vlastnej výrobe, trebárs prístrešku a pod.

    aktivácia materiálu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.