Zavrieť

Porady

Paušálne výdavky - uroky na účte..???

Dobrý deň. chcem sa len uistiť, či to tak je ako si myslím.... Ak chcem uplatniť paušálne výdavky za rok 2008, tak môj príjem zo živnosti je = celkový skutočný príjem ( nemám faktúry - mala som len pokladňu a robené mesačné uzávierky) + mám pripočítať (zrátať mesiac po mesiaci) z účtu čo tam mám normálne na konci mesiaca vždy "UROKY" ??? A čo ak mi to robí len nejakých napr. 1,84Sk? Ako to zaokrúhliť? Alebo čo ak mám v druhom prípade dokonca úroky -0,24Sk.... Aký mám mať teda skutočný príjem...???Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    ego.mc Pozri príspevok
    Ja by som len zdôraznil, že sa jedná o úroky na účtoch súvisiacich s podnikaním. Nie o úroky na osobných (súkromných) účtoch, ktoré s podnikaním nesúvisia.


    §6 ods 5 b) úroky z peňažných prostriedkov na bežných účtoch, ktoré sa používajú v súvislosti s dosahovaním príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti.


    Myslím, že je to jasné. A neviem, čo riešite úrok 1,84 Sk daň=0,35 Sk

    P.S. Ak mu chodia úhrady na osobný účet, tak ho používa v súvislosti s dosahovaním príjmov.
    Naposledy upravil marjankaj : 03.03.09 at 20:08

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    spit1 Pozri príspevok
    ak sa jedna o uroky z bankoveho uctu, tak tieto uroky uz su zdanene zrazkovou danou. Standardne s nimi preto nijako neratate do prijmu z podnikania.
    Zarate ich jedine ak ste mali dokopy prijem z podnikania spolu s urokmi pred zdnanim nizsie ako nezdanitelne minimum na ktore mate narok (ci uz na danovnika alebo spolu s nezdan.min. na manzela/manzelku) a chcete, aby Vam vratil danovy urad zrazenu dan z urokov.

    Ak mate na vypise aj minusove uroky, tak to je prave ta dan z urokov, ktoru uz za Vas zaplatila banka.
    Prečítaj si príspevok č.4.

    A mínusové úroky máš vtedy ak ideš do debetu na účte.
    Daň z úrokov nie je mínusový úrok.
    Daň z úrokov je výdavok neovplynňujúci základ dane
    Mínusový (debetný) úrok je výdavok ovplyvňujúci základ dane- réžia
    Naposledy upravil marjankaj : 04.03.09 at 00:07

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    spit1 Pozri príspevok
    zaokruhlovat netreba nijako, zaokruhli sa az vysledna suma na cele koruny nahor (v pripade meny SKK)
    Zaokrúhľovať treba. Do daňového priznania sa haliere nepíšu. V zákone o dani z príjmov je §47 o zaokrúhľovaní. Čo sa týka príjmov a výdavkov, ja príjmy zaokrúhľujem na koruny nahor a výdavky na koruny nadol.

    Rozalaia je offline (nepripojený) Rozalaia

    Rozalaia
    Tvoj vydaj = celkove prijmy zo ZIVNOSTI *0,4 (resp 0,6). Do prijmu zo ZIVNOSTI zarataj len prijmy cez pokladnu, uroky na ucte nezahrnaj.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Rozalaia Pozri príspevok
    Tvoj vydaj = celkove prijmy zo ZIVNOSTI *0,4 (resp 0,6). Do prijmu zo ZIVNOSTI zarataj len prijmy cez pokladnu, uroky na ucte nezahrnaj.

    A to už prečo nie?

    heike je offline (nepripojený) heike

    heike
    § 6
    Príjmy z podnikania, z inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu
    (1) Príjmami z podnikania sú

    a) príjmy z poľnohospodárskej výroby, lesného a vodného hospodárstva, 24)
    b) príjmy zo živnosti, 25)
    c) príjmy z podnikania vykonávaného podľa osobitných predpisov26) neuvedené v písmenách a) a b),
    d) príjmy spoločníkov verejnej obchodnej spoločnosti a komplementárov komanditnej spoločnosti podľa odsekov 7 a 8.

    (2) Príjmami z inej samostatnej zárobkovej činnosti, ak nepatria do príjmov uvedených v § 5, sú príjmy

    a) z použitia alebo z poskytnutia práv z priemyselného alebo iného duševného vlastníctva vrátane autorských práv a práv súvisiacich s autorským právom, 27) a to vrátane príjmov z vydávania, rozmnožovania a rozširovania literárnych a iných diel na vlastné náklady,
    b) z činností, 28) ktoré nie sú živnosťou ani podnikaním,
    c) znalcov a tlmočníkov za činnosť podľa osobitného predpisu, 29)
    d) z činností sprostredkovateľov podľa osobitných predpisov, ktoré nie sú živnosťou.29a)

    (3) Príjmami z prenájmu, ak nejde o príjmy uvedené v odseku 1 a v § 5, sú príjmy z prenájmu nehnuteľností.

    (4) Príjmami podľa odseku 3 sú aj príjmy z prenájmu hnuteľných vecí, ktoré sa prenajímajú ako príslušenstvo nehnuteľnosti.

    (5) Príjmom z podnikania alebo z inej samostatnej zárobkovej činnosti je aj

    a) príjem z akéhokoľvek nakladania s obchodným majetkom daňovníka,
    b) úroky z peňažných prostriedkov na bežných účtoch, ktoré sa používajú v súvislosti s dosahovaním príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti,
    c) príjem z predaja podniku alebo jeho časti (§ 17 ods. 11) na základe zmluvy o predaji podniku, 30)
    d) výška odpusteného dlhu alebo jeho časti u dlžníka, ktorá súvisí a je dôsledkom nakladania s jeho obchodným majetkom.

    ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

    ? ego.mc
    Ja by som len zdôraznil, že sa jedná o úroky na účtoch súvisiacich s podnikaním. Nie o úroky na osobných (súkromných) účtoch, ktoré s podnikaním nesúvisia.

    pipiskova81 je offline (nepripojený) pipiskova81

    pipiskova81
    Ďakujem Vám veľmi pekne za pomoc... takže sa to považuje za príjem a podľa všetkého tie mínusové úroky asi odrátam - správne som to pochopila??? A zaokrúhlovať treba hore alebo dole....

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    pipiskova81 Pozri príspevok
    Ďakujem Vám veľmi pekne za pomoc... takže sa to považuje za príjem a podľa všetkého tie mínusové úroky asi odrátam - správne som to pochopila??? A zaokrúhlovať treba hore alebo dole....
    Mínusové neodrátaš. Je to výdavok, a pri paušáli neberieš do úvahy skutočné výdavky.

    spit1 je offline (nepripojený) spit1

    spit1
    ak sa jedna o uroky z bankoveho uctu, tak tieto uroky uz su zdanene zrazkovou danou. Standardne s nimi preto nijako neratate do prijmu z podnikania.
    Zarate ich jedine ak ste mali dokopy prijem z podnikania spolu s urokmi pred zdnanim nizsie ako nezdanitelne minimum na ktore mate narok (ci uz na danovnika alebo spolu s nezdan.min. na manzela/manzelku) a chcete, aby Vam vratil danovy urad zrazenu dan z urokov.

    Ak mate na vypise aj minusove uroky, tak to je prave ta dan z urokov, ktoru uz za Vas zaplatila banka.

    spit1 je offline (nepripojený) spit1

    spit1
    pipiskova81 Pozri príspevok
    Ďakujem Vám veľmi pekne za pomoc... takže sa to považuje za príjem a podľa všetkého tie mínusové úroky asi odrátam - správne som to pochopila??? A zaokrúhlovať treba hore alebo dole....
    zaokruhlovat netreba nijako, zaokruhli sa az vysledna suma na cele koruny nahor (v pripade meny SKK)

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.