Zavrieť

Porady

Ukoncenie a vyplata z poistnej zmluvy

Ahoj, poradaci,
chcem sa poradit s niekym, kto ma skusenosti so zivotnym poistenim. Mame skoncila poistka 18.1.09 a caka vyplatenie sumy na dozitie... Kedze sa dva tyzdne poistovna neozvala, telefonovala na ich zakaznicku linku, kde jej povedali, ze nech si napise ziadost o vyplatenie, ze to bude rychlejsie... Pripada mi to dost cudny postup...
Preto by som rada vedela, ci ma poistovna stanovenu nejaku lehotu na vyplatu z poistnej zmluvy a ci by nemala klienta kontaktovat pred ukoncenim zmluvy, minimalne o informaciu, kam poslat peniaze...
Zda sa mi maximalne cudne, ze poistovna takmer tri tyzdne pouziva peniaze,ked poistenie uz netrva... (alebo trva? zrejme nie, ked uplynulo obdobie poistenia...)
Poradi mi niekto, prosim?
Dakujem.
Usporiadat
jana007 jana007

jana007 je offline (nepripojený) jana007

Ja mám ten istý prípad, poistná zmluva mi skončila 1.2.2009. Predtým sa mi ozvali, či nechcem novú poistnú zmluvu (ešte lepšie podmienky), keďže som povedala ďakujem, poslali mi papiere k podpísaniu, kde chcem vyplatiť poistnú sumu. Žiadosť som vypísala, osobne odovzdala 11.2.2009 a odvtedy sa nič nedeje. Zajtra sa tam chystám zájsť. Akú majú vlastne lehotu na vyplatenie?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

katkavar Pozri príspevok
Ahoj, poradaci,
chcem sa poradit s niekym, kto ma skusenosti so zivotnym poistenim. Mame skoncila poistka 18.1.09 a caka vyplatenie sumy na dozitie... Kedze sa dva tyzdne poistovna neozvala, telefonovala na ich zakaznicku linku, kde jej povedali, ze nech si napise ziadost o vyplatenie, ze to bude rychlejsie... Pripada mi to dost cudny postup...
Preto by som rada vedela, ci ma poistovna stanovenu nejaku lehotu na vyplatu z poistnej zmluvy a ci by nemala klienta kontaktovat pred ukoncenim zmluvy, minimalne o informaciu, kam poslat peniaze...
Zda sa mi maximalne cudne, ze poistovna takmer tri tyzdne pouziva peniaze,ked poistenie uz netrva... (alebo trva? zrejme nie, ked uplynulo obdobie poistenia...)
Poradi mi niekto, prosim?
Dakujem.
V prvom rade odcituje § 797 ods. 2 a 3 Obč. zákonníka:

(2) Právo na plnenie vznikne, ak nastane skutočnosť, s ktorou je spojený vznik povinnosti poistiteľa plniť (poistná udalosť).

(3) Plnenie je splatné do pätnástich dní, len čo poistiteľ skončil vyšetrenie potrebné na zistenie rozsahu povinnosti poistiteľa plniť. Vyšetrenie sa musí vykonať bez zbytočného odkladu; ak sa nemôže skončiť do jedného mesiaca po tom, keď sa poistiteľ o poistnej udalosti dozvedel, je poistiteľ povinný poskytnúť poistenému na požiadanie primeraný preddavok.


Takže v zmysle OZ aj poistných podmienok je dožitie sa konca poistenia poistná udalosť ako každá iná poistná udalosť (napr. smrť, úraz, trvalé následky) a preto má poistený povinnosť túto poistnú udalosť nahlásiť poisťovni. Napriek tomu bežne poisťovne zasielajú po skončení poistenia nejaký doklad o ukončení poistenia. Na základe toho musí oprávnená osoba (v prípade dožitia je to poistený) preukázať (hore citovaný čl. 2), že poistná udalosť (v tomto prípade dožitie sa konca poistenia) nastala a to tým, že buď vyplní nejaké tlačivo poisťovne, kde sa overí jeho totožnosť, alebo sám napíše list poisťovni.

Po doručení podkladov, ktoré ho oprávňujú na poistné plnenie, poisťovňa tieto doklady preskúma a následne je povinná do 15 dní (čl. 3) vyplatiť poistné plnenie.

Poisťovňa nie je povinná, dokonca ani nemôže, vyplatiť peniaze bez toho, aby overila, či sa poistená osoba dožila konca poistenia. Ono sa to možno zdá ako banalita, ale môže nastať prípad, že 3 dni pred koncom poistenia by poistená osoba vyplnila a podpísala list na vyplatenie poistnej sumy, a deň pred ukončením poistenia by zomrela. Poisťovňa by vyplatila peniaze za dožitie a následne by sa prihlásila oprávnená osoba (napr. dieťa), že chce vyplatiť peniaze z poistnej udalosti - smrti poistenej osoby. Poisťovňa by musela oprávnenej osobe tieto peniaze vyplatiť znova.

Takže zhrnuto - výplatenie poistnej sumy môže nastať až po ukončení poistenia, poistená osoba sa musí preukázať, že dožila do konca poistného obdobia. Poisťovňa má následne 15 dní na vyplatenie poistnej sumy (doba sa ráta od doručenia dokladov, ktoré preukazujú nárok na vyplatenie poistnej sumy).

Pozri aj na túto stránku, je tam jedna sťažnosť, kde klient mal rovnaký problém:

http://staznosti.sme.sk/cpld/1966/Po...aze-cakam.html
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

jana007 Pozri príspevok
Ja mám ten istý prípad, poistná zmluva mi skončila 1.2.2009. Predtým sa mi ozvali, či nechcem novú poistnú zmluvu (ešte lepšie podmienky), keďže som povedala ďakujem, poslali mi papiere k podpísaniu, kde chcem vyplatiť poistnú sumu. Žiadosť som vypísala, osobne odovzdala 11.2.2009 a odvtedy sa nič nedeje. Zajtra sa tam chystám zájsť. Akú majú vlastne lehotu na vyplatenie?
Ako som už napísal, lehota je 15 dní, ale od doručenia toho dokladu do poisťovne (v zákone je konkrétne uvedené "druhej zmluvnej strane"). Určite si to odovzdala do poisťovne? Nebolo to odovzdané nejakému sprostredkovateľovi?
0 0
Stanislav 1975 Stanislav 1975

Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

U nas to funguje tak, že vždy je mesiac dopredu vygenerovaný zoznam ludí ktorým končí zmluva a prerozdeluje sa to zamestnancom a tí sú povinný klienta osloviť a vypísať s ním žiadosť o výplatu pz, kde si klient určí kam mu majú byť peniažky zaslané- následne cca 14 dní po doručení je to aj vyplatené...
0 0
katkavar katkavar

katkavar je offline (nepripojený) katkavar

Mohli by ste mi, prosim, napisat, pre aku poistovnu pracujete (do sukromnej posty). Takto si totiz predstavujem, ze by to malo fungovat.
Dakujem.
0 0
katkavar katkavar

katkavar je offline (nepripojený) katkavar

Dakujem za odpoved,
som tu registrovana kratko, takze mi este nejde pisat do sukromnej posty alebo odpovedat na nu.
Musim povedat, ze s Vasou poistovnou mam len dobre skusenosti (klop,klop,klop), mame u vas uzatvorenych vacsinu poistiek ;-)
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
katkavar Pozri príspevok
Ahoj, poradaci,
chcem sa poradit s niekym, kto ma skusenosti so zivotnym poistenim. Mame skoncila poistka 18.1.09 a caka vyplatenie sumy na dozitie... Kedze sa dva tyzdne poistovna neozvala, telefonovala na ich zakaznicku linku, kde jej povedali, ze nech si napise ziadost o vyplatenie, ze to bude rychlejsie... Pripada mi to dost cudny postup...
Preto by som rada vedela, ci ma poistovna stanovenu nejaku lehotu na vyplatu z poistnej zmluvy a ci by nemala klienta kontaktovat pred ukoncenim zmluvy, minimalne o informaciu, kam poslat peniaze...
Zda sa mi maximalne cudne, ze poistovna takmer tri tyzdne pouziva peniaze,ked poistenie uz netrva... (alebo trva? zrejme nie, ked uplynulo obdobie poistenia...)
Poradi mi niekto, prosim?
Dakujem.
Poisťovne majú taký zvyk , že oslovia klienta vopred , oznámia resp. upozornia , že končí poistná zmluva a poprípade ponúknu iný produkt poistenia .Atď.....

Pokiaľ vyrieknete , že nemáte záujem o ďalší poistný produkt , tak obchodný zástupca sa vôbec neunúva ísť za Vami , ale poviem Vám , že pred dňom skončenia poistnej zmluvy si máte zájsť do príslušnej poisťovne a treba tam odovzdať aj originál poistnej zmluvy , súčasne tam priamo na mieste nahlásite , že na aký účet Vám majú poslať peniaze resp. nahlásite , že ich chcete dostať domov poštovým poukazom .A toto všetko pekne potvrdíte pracovníčke poisťovne svojim podpisom .

Takže si myslím, že nebolo dobré čakať .....bolo potrebné pre vyplatenie životnej poistky aj niečo spraviť .
0 0
Stanislav 1975 Stanislav 1975

Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

katkavar Pozri príspevok
Dakujem za odpoved,
som tu registrovana kratko, takze mi este nejde pisat do sukromnej posty alebo odpovedat na nu.
Musim povedat, ze s Vasou poistovnou mam len dobre skusenosti (klop,klop,klop), mame u vas uzatvorenych vacsinu poistiek ;-)
ďakujem za pochvalu...
0 0
katkavar katkavar

katkavar je offline (nepripojený) katkavar

Necakali sme, kontaktovali sme poistovacku, ktora nas ma na starosti ako klienta, povedala nam, ze nemusime sa o nic starat, ze ona si to ustrazi... Evidentne strazi velmi dobre... v utajeni... No, uvidime, co bude, vcera som pisala ziadost o vyplatenie poistnej sumy... uvidime, co bude... Ked to ukoncime, napisem aj o aku poistovnu ide, nech im spravim trochu "reklamu"...
Dakujem za reakcie. Vsetkym vam prajem pekny den.
0 0
jana007 jana007

jana007 je offline (nepripojený) jana007

jana007 Pozri príspevok
Ja mám ten istý prípad, poistná zmluva mi skončila 1.2.2009. Predtým sa mi ozvali, či nechcem novú poistnú zmluvu (ešte lepšie podmienky), keďže som povedala ďakujem, poslali mi papiere k podpísaniu, kde chcem vyplatiť poistnú sumu. Žiadosť som vypísala, osobne odovzdala 11.2.2009 a odvtedy sa nič nedeje. Zajtra sa tam chystám zájsť. Akú majú vlastne lehotu na vyplatenie?
Po telefonickej urgencii mi pani povedala, že majú 15 dní od dátumu podania žiadosti o vyplatenie na preskúmanie, či "ešte žijem". Po uplynutí tejto doby a zistenia, že je všetko v poriadku do 15 dní vyplatia poistnú sumu. Takže tento týždeň mám čakať. Takže príslušná poisťovňa používa moje peniaze asi 6 týždňov po skončení poistnej zmluvy!
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

jana007 Pozri príspevok
Po telefonickej urgencii mi pani povedala, že majú 15 dní od dátumu podania žiadosti o vyplatenie na preskúmanie, či "ešte žijem". Po uplynutí tejto doby a zistenia, že je všetko v poriadku do 15 dní vyplatia poistnú sumu. Takže tento týždeň mám čakať. Takže príslušná poisťovňa používa moje peniaze asi 6 týždňov po skončení poistnej zmluvy!
AK si všetky požadované doklady odovzdala 11.2., tak do 15 dní (26.2.) ti mali vyplatiť poistné. Komu si odovzdala tie doklady? Poisťovni? Nedala si ich nejakému sprostredkovateľovi, ktorý ich "sušil" u seba ešte pár týždňov? Lebo lehota sa ráta odo dňa, kedy boli doručené poisťovni.
0 0
jana007 jana007

jana007 je offline (nepripojený) jana007

Doklady som odovzdala priamo v poisťovni. A inak peniaze včera prišli na účet.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

jana007 Pozri príspevok
Doklady som odovzdala priamo v poisťovni. A inak peniaze včera prišli na účet.
Tak potom nedodržali zákonom danú lehotu.
0 0
katkavar katkavar

katkavar je offline (nepripojený) katkavar

Ahojte, vraciam sa k tejto teme... takze po troch telefonickych urgenciach a pisomnej ziadosti konecne poslali pred tyzdnom tlacivo na vyplnenie... Konecne... po mesiaci... Tak teraz mama caka, kedy a kolko jej v skutocnosti vyplatia, lebo suma, ktoru jej uviedli v liste je prilis nizka oproti tomu, co jej slubovali... vlastne nepokryva ani bezny urok na sporiacom ucte, o nejakych vynosoch nehovoriac...
0 0
katkavar katkavar

katkavar je offline (nepripojený) katkavar

Takze, Ceska poistovna - teraz Generali nikdy viac...
Rusim aj ostatne poistky, co mam u nich... zbohom ostavaj, poistovna hrozy...
0 0
Stanislav 1975 Stanislav 1975

Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

katkavar Pozri príspevok
Takze, Ceska poistovna - teraz Generali nikdy viac...
Rusim aj ostatne poistky, co mam u nich... zbohom ostavaj, poistovna hrozy...
Múdro robíš, ale to človek zistí, až keď sa popáli, že?
0 0
martina12 martina12

martina12 je offline (nepripojený) martina12

jana007 Pozri príspevok
Doklady som odovzdala priamo v poisťovni. A inak peniaze včera prišli na účet.
Prosím ťa, aké doklady je potrebné odovzdať v poisťovni, aby vyplatili poistnú sumu v prípade dožitia? Môžeš poslať vzor žiadosti o vyplatenie poistnej sumy?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

martina12 Pozri príspevok
Prosím ťa, aké doklady je potrebné odovzdať v poisťovni, aby vyplatili poistnú sumu v prípade dožitia? Môžeš poslať vzor žiadosti o vyplatenie poistnej sumy?

V každej poisťovni môže byť postup iný. Vo väčšine poisťovní po ukončení poistnej doby ti pošlú nejaký doklad, kde ti oznámia, že poistka bola ukončená. Niekde treba vyplniť návratku, niekde ti pošlú rovno šek na výplatu, niekde musíš navštíviť poradcu, aby overil totožnosť. V každom prípade ale poisťovňa musí overiť, či si sa skutočne dožila konca poistnej doby. Preto ani neexistuje vzor žiadosti o výplatu poistnej sumy.

Poistná doba sa už skončila?
0 0
martina12 martina12

martina12 je offline (nepripojený) martina12

Poistná doba sa skončila 12.8.2009. Telefonicky som kontaktovala poisťovňu na ďalší deň a na call centre mi oznámili, že peniaze pošlú poštovou poukážkou do 30 dní. Od nich mi neprišiel žiaden list, oznámenie... proste nič.
0 0
Stanislav 1975 Stanislav 1975

Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

martina12 Pozri príspevok
Poistná doba sa skončila 12.8.2009. Telefonicky som kontaktovala poisťovňu na ďalší deň a na call centre mi oznámili, že peniaze pošlú poštovou poukážkou do 30 dní. Od nich mi neprišiel žiaden list, oznámenie... proste nič.
Tak keď povedali, že pošlú do 30 dní,tak sa netreba zbytočne vzrušovať, dnes je len 30.08- tých 30 dní upynie až 12.9.2009...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať