Zavrieť

Porady

Odpočit.položka na manželku

Prosím o radu: môže si Fo uplatniť odpočitateľnú položku na manželku, ktorá je tiež SZČO s príjmami: hrubé príjmy 60.000,- Sk - daň. základ 20.000,-?Neviem či mám brať ako príjem 60.000 alebo 20.000 a teda: 98.496-60.000ˇ, alebo 98.496-20.000,-. a ten rozdiel brať ako odpočitateľnú položku.
A ešte či dávky PN, sa berú ako zdaniteľný príjem u SZČO pri paušalnych výdavkoch /asi nie, ale už nie som si istá v ničom/.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

    Anja111
    Dašena O. Pozri príspevok
    Prosím o radu: môže si Fo uplatniť odpočitateľnú položku na manželku, ktorá je tiež SZČO s príjmami: hrubé príjmy 60.000,- Sk - daň. základ 20.000,-?Neviem či mám brať ako príjem 60.000 alebo 20.000 a teda: 98.496-60.000ˇ, alebo 98.496-20.000,-. a ten rozdiel brať ako odpočitateľnú položku. 98496 - 60000 = 38496
    A ešte či dávky PN, sa berú ako zdaniteľný príjem u SZČO pri paušalnych výdavkoch /asi nie, ale už nie som si istá v ničom/. Nie. PN je považovaná za vlastný príjem manželky vtedy, keď si uplatňuje na ňu manžel NČ...
    ... v texte.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Doplním Anja111. Vlastný príjem manželky ešte znížiš o zaplatené poistné žinostníka do zdr. a sociálnej poisťovne

    Dašena O. je offline (nepripojený) Dašena O.

    živnostníčka-účtov. Dašena O.
    veronikasad Pozri príspevok
    Doplním Anja111. Vlastný príjem manželky ešte znížiš o zaplatené poistné žinostníka do zdr. a sociálnej poisťovne
    Ale stále neviem, či príjem manželky beriem hrubý príjem, je to tak, že od hrubého príjmu odpočítam výdavky /vrátane odvodov do poisťovní/ a teda dan.základ je príjem manželky? a manžel si odpočíta sumu 98.496-20.000, čo je 78.496,-?

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Dašena O. Pozri príspevok
    Ale stále neviem, či príjem manželky beriem hrubý príjem, je to tak, že od hrubého príjmu odpočítam výdavky /vrátane odvodov do poisťovní/ a teda dan.základ je príjem manželky? a manžel si odpočíta sumu 98.496-20.000, čo je 78.496,-?
    Vlastným príjmom manželky - živnostníčky je hrubý príjem /tržby/ znížený o zaplatené poistné do zdr. a soc. poisťovne.
    Neodpočítavaš celkové výdavky, ale len zaplatené odvody.

    Odpočit.položka na manželku

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.