Zavrieť

Porady

prenájom nebytových priestorov a služby

Súkromná osoba - Prenajímateľ nebytových priestorov sa stal pratcom DPH. Okrem prenájmu /podľa zmluvy/ prijíma mesačné platby za elektrickú energiu, vodu..., ktoré na konci roka vyúčtuje. Chcem sa opýtať, či má nárok na odpočet DPH z energií v celkovej výške, alebo má rátať koeficient a tým na vstupe DPH krátiť?
ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katarina je offline (nepripojený) Katarina

    Katarina
    Na vstupe si za uvedené služby môže odpočítať DPH v plnej výške ak tieto služby vyfakturuje nájomcom, t.j. DPH odvedie na výstupe.

    MartuskaN je offline (nepripojený) MartuskaN

    MartuskaN
    ďakujem, až teraz mi to došlo /a to nad tým rozmýšlam už 3 dni.../. Len ak by som cenu energií zahrnula do nájmu /čiže by som fakturovala bez DPH/ nemala by som nárok na odpočet DPH. Nárok na DPH nemám v plnej výške z telefónu, kancelárskych potrieb..... - tam budem rátať koeficient. Pochopila som to správne?
    Naposledy upravil MartuskaN : 06.03.09 at 06:59

    MartuskaN je offline (nepripojený) MartuskaN

    MartuskaN
    MartuskaN Pozri príspevok
    ďakujem, až teraz mi to došlo /a to nad tým rozmýšlam už 3 dni.../. Len ak by som cenu energií zahrnula do nájmu /čiže by som fakturovala bez DPH/ nemala by som nárok na odpočet DPH. Nárok na DPH nemám v plnej výške z telefónu, kancelárskych potrieb..... - tam budem rátať koeficient. Pochopila som to správne?
    skúste prosím

    azla je offline (nepripojený) azla

    azla
    MartuskaN Pozri príspevok
    ďakujem, až teraz mi to došlo /a to nad tým rozmýšlam už 3 dni.../. Len ak by som cenu energií zahrnula do nájmu /čiže by som fakturovala bez DPH/ nemala by som nárok na odpočet DPH. Nárok na DPH nemám v plnej výške z telefónu, kancelárskych potrieb..... - tam budem rátať koeficient. Pochopila som to správne?
    Ty si v svojom zadaní neuviedla komu fakturuješ nájom.

    Ak fakturuješ platiteľovi Dph , fakturuješ s Dph.

    Ak fakturuješ osobe, ktorá nie je platiteľom Dph, nájom musí byť oslobodený.
    Ak fakturuješ popri cene nájmu samostatne el. energiu, vodu tieto plnenia zdaňuješ.

    Vstupy o ktorých píšeš (telefóny, ...) budeš krátiť koeficientom v tom prípade, ak ich používaš na kombinované plnenia , t.j. aj na zdaňované aj oslobodené.

    Ak máš nájomcov platiteľov aj osoby neregistrované pre dph, tak počítaš na vstupe koeficient.

    MartuskaN je offline (nepripojený) MartuskaN

    MartuskaN
    ďakujem Anka, presne to som chcela počuť. Nájomníci sú aj platcovia a aj neplatcovia /bohužiaľ/.

    7lienka je offline (nepripojený) 7lienka

    7lienka
    Prosím Vás nemáte náhodou informáciu o zmene oslobodených plnení pri prenájme od 1.4.09?

    azla je offline (nepripojený) azla

    azla
    7lienka Pozri príspevok
    Prosím Vás nemáte náhodou informáciu o zmene oslobodených plnení pri prenájme od 1.4.09?
    Doterajšie znenie:
    § 38
    Dodanie a nájom nehnuteľnosti

    (5) Platiteľ, ktorý prenajíma nehnuteľnosť alebo jej časť inému platiteľovi, sa môže rozhodnúť, že nájom nebude oslobodený od dane.

    Novela od 1.4. 2009 (83/2009)

    5. V § 38 ods. 5 sa slová „inému platiteľovi“ nahrádzajú slovami „zdaniteľnej osobe“.

    Z dôvodovej správy :
    K bodu 5 (§ 38 ods. 5)

    Navrhuje sa úprava tohto ustanovenia tak, aby prenajímateľ, platiteľ dane, sa mohol rozhodnúť pre zdanenie nehnuteľnosti aj v prípade, ak nájomca nie je platiteľom dane, ale je zdaniteľnou osobou, či už tuzemskou alebo zahraničnou. Navrhovaná zmena vytvorí lepšie daňové podmienky pre platiteľov dane, prenajímateľov, z toho hľadiska, že platiteľ dane nebude musieť krátiť daň na vstupe, pokiaľ nehnuteľnosti prenajíma len zdaniteľným osobám.


    7lienka je offline (nepripojený) 7lienka

    7lienka
    azla, ďakujem.
    Čítala som témy na školenia o DPH a na viacerých som našla - zmena oslobodených plnení pri prenájme od 1.4.2009. Prečítala som novelu a tam nič nebolo, len zmena slov. Trochu málo, aby z toho bola téma na školenie.
    Tak neviem

    azla je offline (nepripojený) azla

    azla
    7lienka Pozri príspevok
    azla, ďakujem.
    Čítala som témy na školenia o DPH a na viacerých som našla - zmena oslobodených plnení pri prenájme od 1.4.2009. Prečítala som novelu a tam nič nebolo, len zmena slov. Trochu málo, aby z toho bola téma na školenie.
    Tak neviem
    Tá zmena slov, bude mať podstatný dopad v zdaňovaní prenájmov.
    Do novely sa prenajímateľ mohol rozhodnúť, že prenájom bude zdaňovať iba vo vzťahu k nájomcovi - platiteľovi Dph. (registrovanému na Dph).

    Po novele to bude aj zdaniteľnej osobe. A to je veľký rozdiel.

    7lienka je offline (nepripojený) 7lienka

    7lienka
    Asi som sa zle vyjadrila, že len zmena slov, myslela som ináč.
    A síce, že je to zmena v zdaňovaní, ale zostáva stále na prenajímateteľovi rozhodnutie či bude zdaňovať prenájom. A stále majú neplátcovia DPH oslobodené nájomné, pokial sa nerozhodne prenajímateľ inak. Alebo to zle chápem a keď raz zdaňujem nájom nebytových priestorov tak ho musím zdaniť všetkým?

    Lepšie som sa vyjadrila? Dúfam

    7lienka je offline (nepripojený) 7lienka

    7lienka
    7lienka Pozri príspevok
    Asi som sa zle vyjadrila, že len zmena slov, myslela som ináč.
    A síce, že je to zmena v zdaňovaní, ale zostáva stále na prenajímateteľovi rozhodnutie či bude zdaňovať prenájom. A stále majú neplátcovia DPH oslobodené nájomné, pokial sa nerozhodne prenajímateľ inak. Alebo to zle chápem a keď raz zdaňujem nájom nebytových priestorov tak ho musím zdaniť všetkým?

    Lepšie som sa vyjadrila? Dúfam

    azla je offline (nepripojený) azla

    azla
    Mne to z toho znenia vychádza, že záleží na prenajímateľovi ako sa rozhodne.
    Domnievam sa, že bude sa chcieť rozhodnúť vo svoj prospech.

    Samozrejme asi bude zvažovať nielen to, aby nemusel krátiť vstupy, ale aj to,
    aby mal najomníkov. (aby sa neplatcovia nepresunuli tam, kde to nezdaňujú, ....... napríklad. ....)

    Muška je offline (nepripojený) Muška

    Muška
    Anka,
    ale dobrá správa , že ak bude prenajímať neplatiteľovi DPH, ale zdaniteľnej osobe, tak mu nájom môže dať s DPH a vyhnúť sa tomu "vtipnému" koeficientovaniu

    azla je offline (nepripojený) azla

    azla
    Muška, mi neuveriš .....

    Presne, keď som to písala, tak som myslela na Teba v súvislosti s minuloročným koeficientom ......

    Muška je offline (nepripojený) Muška

    Muška
    azla Pozri príspevok

    v súvislosti s minuloročným koeficientom ......
    Ale Anka, neuveríš, aká som vďaka koeficientu, samozrejme za Tvojej výdatnej pomoci , múdra
    Teda myslela som iba čo sa koeficientovania týka

    7lienka je offline (nepripojený) 7lienka

    7lienka
    azla Pozri príspevok
    Mne to z toho znenia vychádza, že záleží na prenajímateľovi ako sa rozhodne.
    Domnievam sa, že bude sa chcieť rozhodnúť vo svoj prospech.

    Samozrejme asi bude zvažovať nielen to, aby nemusel krátiť vstupy, ale aj to,
    aby mal najomníkov. (aby sa neplatcovia nepresunuli tam, kde to nezdaňujú, ....... napríklad. ....)
    Aj mne to tak vychádzalo, preto som asi napísala, že to nieje veľký rozdiel.

    Na okraj - ťažko môžeš len tak hodiť cenu plus 19%, keďže to neprikazuje zákon. Koeficient je síce na ... , ale byť bez nájomníkov tiež nieje bohviečo.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.