Zavrieť

Porady

hrube porusenie pracovnej discipliny

chcem sa spytat ci zamestnavatel musi za kazdym vyhodit zamestnanca za hrube porusenie pracovnej discipliny ,alebo sa to da aj vystrahov v mojom pripade sa jedna o zverejnenie tretej osobe zvysenie platu konkretne je to podla zakona č. 428/2002 Z.z. bolo mi povedane ze ak do pol roka nieco urobim tak koncim,ale mam obavu ,ze v dnesnej dobe staci aj takato zamienka co vy na to. predtym som nemal ziadny broblem ani karne proste nic.dakujem.
Usporiadat
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

dato Pozri príspevok
chcem sa spytat ci zamestnavatel musi za kazdym vyhodit zamestnanca za hrube porusenie pracovnej discipliny ,alebo sa to da aj vystrahov
záleží od zamestnávateľa, akú formu trestu pri porušení prac. disciplíny použije

dato Pozri príspevok
v mojom pripade sa jedna o zverejnenie tretej osobe zvysenie platu konkretne je to podla zakona č. 428/2002 Z.z.
uvedený zákon je zákon o ochrane os. údajov. Koho osobné údaje si zverejnil? Ak svoje, tak si zákon neporušil, ty môžeš nakladať so svojimi os. údajmi ako len chceš - ak chceš, môžeš výšku svojho platu vylepiť na každý stĺp verejného osvetlenia. Takže porušenie prac. disciplíny nevidím.

dato Pozri príspevok
bolo mi povedane ze ak do pol roka nieco urobim tak koncim,ale mam obavu ,ze v dnesnej dobe staci aj takato zamienka co vy na to. predtym som nemal ziadny broblem ani karne proste nic.dakujem.
Záleží od toho, čo urobíš - ako porušíš prac. disciplínu.
0 0
dato dato

dato je offline (nepripojený) dato

povedali sme si medzi sebou v praci,ake mame platy a ja som z toho vysiel najhorsie aj ked minimalne takze som vlastne prezradil veducej ,ze jeden o druhom vieme aj ked sama nam zmluvy davala takze vedela ,ake platy mame kedze ich sama navrhovala ja som chcel vediet preco som mal ohodnotenie take ake som mal a v zmluve je ze vysku platu nepoviete tretej osobe takze asi tak ,trest by som ziadny nemal mat aj napriek tomu ze som to podpisal bolo mi povedane, ze sa to bude brat ,ako vystraha ak do pol roka nieco spravim tak koncim,ale hovorim v dnesnej celosvetovej situacii neviem ci sa mozem bat aj niecoho horsieho.
Naposledy upravil dato : 08.03.09 at 13:07
0 0
willma willma

willma je offline (nepripojený) willma

Ak je v nejakej podnikovej smernici alebo dokonca v zmluve uvedené, že zamestnanec zachová mlčanlivosť o mzde, tak v tom prípade sa to dá považovať za hrubé porušenie pracovnej disciplíny.
0 0
dato dato

dato je offline (nepripojený) dato

takze je mozna aj vypoved?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

dato Pozri príspevok
takze je mozna aj vypoved?
Aj okamžité skončenie PP.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

dato Pozri príspevok
povedali sme si medzi sebou v praci,ake mame platy a ja som z toho vysiel najhorsie aj ked minimalne takze som vlastne prezradil veducej ,ze jeden o druhom vieme aj ked sama nam zmluvy davala takze vedela ,ake platy mame kedze ich sama navrhovala ja som chcel vediet preco som mal ohodnotenie take ake som mal a v zmluve je ze vysku platu nepoviete tretej osobe takze asi tak ,trest by som ziadny nemal mat aj napriek tomu ze som to podpisal bolo mi povedane, ze sa to bude brat ,ako vystraha ak do pol roka nieco spravim tak koncim,ale hovorim v dnesnej celosvetovej situacii neviem ci sa mozem bat aj niecoho horsieho.
Tak to je iné - ty si sa zmluvne zaviazal, že budeš dodržiavať obchodné tajomstvo - t.j. obchodným tajomstvom je výška platu.

A robíš hlúposť, keď ideš na zamestnávateľa tak, že "Prečo má ja len toľko, keď XY má o .... viac plat?" AK chceš zvýšiť plat, tak musíš použiť iné argumenty (napr. nestačíš zabezpečiť rodinu, myslíš si, že si podhodnotený, ...), nie porovnávať tvoj plat s kolegovým. Nie je povinnosť firmy dať kolegom rovnaké platy.
0 0
dato dato

dato je offline (nepripojený) dato

mna zaijimalo preco som bol hodnoteni horsie ked patrim medzi najlepsich a aj z osobneho hodnotenia to vyplivalo predsa sa nemoze len tak sirinu marinu narabat s platmy bez akej kolvek argumentacie a samozrejme ze som sa ani dovod nedozvedel tak to je ohromny pristup firmy,neziadal som viac penazi,len som chcel vediet preco a kedze mame veducu aku mame a nemala proti mojej argumentacii sancu tak jej zufala zachranna brzda bolo por. prac. disc. ubohe zufalstvo vedenia ked ani nevedia vysvetlit preco.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

dato Pozri príspevok
mna zaijimalo preco som bol hodnoteni horsie ked patrim medzi najlepsich a aj z osobneho hodnotenia to vyplivalo predsa sa nemoze len tak sirinu marinu narabat s platmy bez akej kolvek argumentacie a samozrejme ze som sa ani dovod nedozvedel tak to je ohromny pristup firmy,neziadal som viac penazi,len som chcel vediet preco a kedze mame veducu aku mame a nemala proti mojej argumentacii sancu tak jej zufala zachranna brzda bolo por. prac. disc. ubohe zufalstvo vedenia ked ani nevedia vysvetlit preco.
Nadriadený nemusí zdôvodňovať prečo. Plat je vecou dohody - nemal si súhlasiť s takým platom, ako si súhlasil. Mal si si pýtať viac. Buď ti viac dajú, alebo nie. Ak nie, je na tebe, či tú prácu budeš robiť alebo dáš výpoveď.

Ale nemôžeš porovnávať s inými.

Stáva sa, že funkčne starší pracovník má plat X €. Nepýta zvýšenie roky. Príjmu na obdobné miesto ďalšieho pracovníka, ktorý si vypýta viac, než X € a dajú mu ich, lebo potrebujú človeka. Prvému ale automaticky nezvýšia, lebo nepýta, je ochotný pracovať vo firme aj za X €.
0 0
dato dato

dato je offline (nepripojený) dato

az donedavna sme boli hodnoteny rovnako,lebo mame rovnake zamestnanie takze je pochopitelne ze ma zaujimalo preco je tomu inak. vo firme som od zaciatku jej vzniku chcel som vediet len preco nic viac ,len hlupak by sa tvaril ,ze sa nic nedeje,ked vam rozmlatia auto chcete vediet kto a preco to urobil je to prirodzene a navyse som ziadne peniaze nepytal,dokonca mi povedala ,ze chape ze si ludia medzi sebou povedia plat ,ale z nicoho nic otocila pretoze nemala argument smutne a nizke v jej pripade si myslim ze si je vedoma ,ze sa dobre zhodila,keby mi dala argument a potom trest to berem,ale bohuzial
0 0
bacajano bacajano

bacajano je offline (nepripojený) bacajano

ZP-§ 82 povinnosti vedúceho... c) zabezpečovať odmeňovanie zamestnancov podľa všeobecne záväzných právnych predpisov, kolektívnych zmlúv a pracovných zmlúv a dodržiavať zásadu poskytovania rovnakej mzdy za rovnakú prácu alebo za prácu rovnakej hodnoty podľa § 119a,
Maslim, ze Tvoja veduca mohla porusit zakon, ak to nevedela zdovodnit. Obchodne tajomstvo je definovane v Obc. zakonniku a vysdka mzdy urcite nie je obch. tajomstvom. Podla ustavneho prava ma kazdy pravo na informacie. Takze si to upozornenie odloz a ked Ta vyhodi, tak hned pisomne oznam ze trvas na prac. pomere a vysudis penaz...
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

bacajano Pozri príspevok
ZP-§ 82 povinnosti vedúceho... c) zabezpečovať odmeňovanie zamestnancov podľa všeobecne záväzných právnych predpisov, kolektívnych zmlúv a pracovných zmlúv a dodržiavať zásadu poskytovania rovnakej mzdy za rovnakú prácu alebo za prácu rovnakej hodnoty podľa § 119a,
Maslim, ze Tvoja veduca mohla porusit zakon, ak to nevedela zdovodnit. Obchodne tajomstvo je definovane v Obc. zakonniku a vysdka mzdy urcite nie je obch. tajomstvom. Podla ustavneho prava ma kazdy pravo na informacie. Takze si to upozornenie odloz a ked Ta vyhodi, tak hned pisomne oznam ze trvas na prac. pomere a vysudis penaz...
Nevysudi nic, lebo ak podpise v pracovnej zmluve mlcanlivost, musi ju zachovavat.


To, ze to odmietnem zdovodnit v case, ked ma moj podriadeny tlaci k muru informaciami, ziskanymi porusenim zmluvy, neznamena, ze to zdovodnit neviem.
Ako veduci si viem zdovodnit akykolvek rozdiel vo vyske osobneho ohodnotenia - je to subjektivna velicina.

Ak data zaujima vyska jeho osobneho ohodnotenia, ma pravo poziadat nadriadenu o rozhovor, kde si to necha vysvetlit, nesmie vsak vo svojej argumentacii vyuzit neopravnene zisksnre informacie - ide tym sam proti sebe.

Toto ustoji akakolvek firma aj na sude.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

bacajano Pozri príspevok
ZP-§ 82 povinnosti vedúceho... c) zabezpečovať odmeňovanie zamestnancov podľa všeobecne záväzných právnych predpisov, kolektívnych zmlúv a pracovných zmlúv a dodržiavať zásadu poskytovania rovnakej mzdy za rovnakú prácu alebo za prácu rovnakej hodnoty podľa § 119a,
TO ale neznamená, že všetci na pozícii napr. "Referent" budú mať rovnakú mzdu.

bacajano Pozri príspevok
Maslim, ze Tvoja veduca mohla porusit zakon, ak to nevedela zdovodnit. Obchodne tajomstvo je definovane v Obc. zakonniku a vysdka mzdy urcite nie je obch. tajomstvom.
Nie je to obč. zákonník, ale obchdoný zákonník a to konkrétne § 17:

Predmetom práv patriacich k podniku je aj obchodné tajomstvo. Obchodné tajomstvo tvoria všetky skutočnosti obchodnej, výrobnej alebo technickej povahy súvisiace s podnikom, ktoré majú skutočnú alebo aspoň potenciálnu materiálnu alebo nemateriálnu hodnotu, nie sú v príslušných obchodných kruhoch bežne dostupné, majú byť podľa vôle podnikateľa utajené a podnikateľ zodpovedajúcim spôsobom ich utajenie zabezpečuje.


Tak jednoznačne by som to netvrdil... Podľa tej definície to môžu byť kľudne aj platy zamestnancov, lebo ich výška nie je v príslušných obch. kruhoch bežne dostupná.

bacajano Pozri príspevok
Podla ustavneho prava ma kazdy pravo na informacie.
Zase nesúhlasím - žiadny zákon, a to ani ústavný ani zákon o prístupe k informáciám ťa neoprávňuje na to, aby ti firma povedala platy zamestnancov, alebo aby si sa pýtal na niekoho na jeho plat.
0 0
bacajano bacajano

bacajano je offline (nepripojený) bacajano

informacie ziskane vo firme a pouzite vramci firemy nemozu byt v rozpore s tym co podpisal, lebo ustava mu zarucuje pravo na informacie (Čl.26 (1) Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. (2) Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, písmom, tlačou, obrazom alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu. Vydávanie tlače nepodlieha povoľovaciemu konaniu. Podnikanie v odbore rozhlasu a televízie sa môže viazať na povolenie štátu. Podmienky ustanoví zákon. (3) Cenzúra sa zakazuje. (4) Slobodu prejavu a právo vyhľadávať a šíriť informácie možno obmedziť zákonom, ak ide o opatrenia v demokratickej spoločnosti nevyhnutné na ochranu práv a slobôd iných, bezpečnosť štátu, verejného poriadku, ochranu verejného zdravia a mravnosti.) Informacie o ktorych vedela veduca nie su zverejnenim informacie v zmysle zmluvy.
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

bacajano Pozri príspevok
informacie ziskane vo firme a pouzite vramci firemy nemozu byt v rozpore s tym co podpisal, lebo ustava mu zarucuje pravo na informacie (Čl.26 (1) Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. (2) Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, písmom, tlačou, obrazom alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu. Vydávanie tlače nepodlieha povoľovaciemu konaniu. Podnikanie v odbore rozhlasu a televízie sa môže viazať na povolenie štátu. Podmienky ustanoví zákon. (3) Cenzúra sa zakazuje. (4) Slobodu prejavu a právo vyhľadávať a šíriť informácie možno obmedziť zákonom, ak ide o opatrenia v demokratickej spoločnosti nevyhnutné na ochranu práv a slobôd iných, bezpečnosť štátu, verejného poriadku, ochranu verejného zdravia a mravnosti.) Informacie o ktorych vedela veduca nie su zverejnenim informacie v zmysle zmluvy.
Trosku to komplikujes, nejde o informacie zo strany veducej, on dostal upozornenie za zverejnenie informacii v zmysle svojej pracovnej zmluvy - informoval o svojom plate kolegov.
Kedze sa pisomne zaviazal, ze to neurobi, upozornenie bolo opravnene.
0 0
bacajano bacajano

bacajano je offline (nepripojený) bacajano

OBCHODNE TAJOMSTVO:Informácia, ktorá nespĺňa súbežne všetkých päť pojmových znakov obchodného tajomstva (obchodná, výrobná a technická povaha, materiálna alebo nemateriálna hodnota, nedostupnosť v obchodných kruhoch a utajenosť podľa vôle podnikateľa), alebo ktorej zverejnenie vyplýva zo zákona, nemôže byť obchodným tajomstvom.
a k zverejneniu informacie, ktora nie je utajovana v sulade s ustavou a zakonom zamestnavatel neobstoji. svojich prav sa zamestnanec nemoze vzdat vopred ani pisomne.
Naposledy upravil bacajano : 11.03.09 at 10:35
0 0
willma willma

willma je offline (nepripojený) willma

neexistuje len Obč. z. ale aj zákonník práce . Nedrž sa striktne len jedného. A formula, že zamestnanec pomlčí o svojich platových podmienkach je v pracovných zmluvách bežná a akceptovaná.
0 0
bacajano bacajano

bacajano je offline (nepripojený) bacajano

akceptovaná súdmi? a ako chces zistit ci je dodržiavana zásada poskytovania rovnakej mzdy za rovnakú prácu alebo za prácu rovnakej hodnoty podľa § 119a? Podla mna ide o podmienku obchadzajucu zakon. Ine je ak by s touto informaciou nakladal mimo firmu.
0 0
willma willma

willma je offline (nepripojený) willma

nehnevaj sa každý jeden zamestnanec je presvedčený o tom, že svoju prácu vykonáva oveľa lepšie ako ten druhý, jednoducho je to tak. Preto majú svojich nadriadených a tí rozhodujú o platových podmienkach, odmenách a podobne. nikdy nemajú dvaja zamestnanci rovnakú pracovnú úroveň, morálku a disciplínu, preto sa ani nemôžu vzájomne porovnávať platovo. A nikde nie je napísané, že ten zamestnanec, u ktorého sa mi zdá, že podáva lepšie pracovné výsledky, nemôže byť aj lepšie ohodnotený.
0 0
bacajano bacajano

bacajano je offline (nepripojený) bacajano

zdať sa ti môže híocičo. ale zákon je jednoznačný. tu ale nebolo predmetom hrubeho porušenia pracovnej disciplíny nerovnosť mzdy za rovnakú činnosť, ale skutočnosť, že prezradil svojmu kolegovi s rovnakou pracou svoju mzdu. a to je chore.
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

bacajano Pozri príspevok
zdať sa ti môže híocičo. ale zákon je jednoznačný. tu ale nebolo predmetom hrubeho porušenia pracovnej disciplíny nerovnosť mzdy za rovnakú činnosť, ale skutočnosť, že prezradil svojmu kolegovi s rovnakou pracou svoju mzdu. a to je chore.
To vobec nie je chore, ak uzavriem so zamestnavatelom zmluvu, ktorej sucastou je dohoda o zachovavani mlcanlivosti o platovych podmienkach, tak tu zmluvu musim dodrziavat.
Nemusel by som jedine keby tato cast odporovala inemu zakonu, co ale neodporuje.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať